Gdzie najlepiej pojechać na narty we Włoszech? Polecam San Cassiano
San Cassiano, urokliwe włoskie miasteczko, położone na wysokości 1537 m.n.p.m, u podnóża masywów Lavarella i Conturines w rejonie Alta Badia we włoskich Dolomitach, w niewielkiej odległości od Bolzano, zachwyca.
Spis treści
- San Cassiano w Alta Badia (Alto Adige)
- San Cassiano historia niezwykła z niedźwiedziem w roli głównej
- Trzy restauracje z gwiazdką Michelina w San Cassiano
- Narty Włochy Dolomity Alta Badia
- Alto Adige trasy narciarskie
- Alta Badia ski pass
- Najlepszy Apfelstrudel w Alto Adige
- Wędrówki i biegówki w Alta Badia
- Lot helikopterem nad Dolomitami
- Droga powrotna z niespodziankami
- Gdzie spać w drodze na narty do Włoch?
- San Cassiano w Alta Badia – gdzie to jest?
- Hotele i apartamenty w San Cassiano w Alta Badia
San Cassiano w Alta Badia (Alto Adige)
Zanim o miasteczku, słów kilka o Alta Badia, znane także jako Alto Adige. Leży w krainie z mocno pokręconą historią, o której więcej przeczytasz klikając w ten artykuł Trydent region.
A San Cassiano po prostu zachwyca. Podobnie jak setki innych włoskich i austriackich miasteczek, w których wieża kościoła na tle gór, wykończone drewnem domy wtapiające się w górski krajobraz, postrzępione, sięgające nieba szczyty i rozległe łąki – w zależności od pory roku: pokryte śniegiem lub upstrzone dzikimi kwiatami – tworzą pogardzany nieco „landszaft”.
Ale czyż nie lepiej otaczać się pięknem i czerpać z niego pozytywną energię, niż krytykować każdą rzecz, która staje na naszej drodze?
San Cassiano historia niezwykła z niedźwiedziem w roli głównej
San Cassiano otoczone ze wszystkich stron mniej lub bardziej postrzępionymi Dolomitami, pomimo że położone jest w trudno dostępnym terenie, już w XIII wieku zostało zamieszkane przez nielicznych pasterzy, bowiem tereny były głównie wykorzystywane do wypasu bydła.
Mieszkańcami zarówno San Cassiano, jak i pobliskich, powstających miejscowości był lud Ladyński, który zamieszkuje tereny Alta Badia do dnia dzisiejszego.
Nadal żywy język ladyński widoczny jest praktycznie na każdym kroku – sporo pensjonatów i hoteli posiada ladyńską nazwę. Podobnie jak hotel La Stüa, w którym się zatrzymałam. La Stüa – jest w języku ladyńskim synonimem izby, w której strudzeni podróżnicy zatrzymuję się na nocleg i pożywienie.
Ladynowie – wywodzą się od starożytnych mieszkańców – Retów – zamieszkujących obszar Tyrolu Południowego, obejmującego teren Dolomitów i Górnej Adygi ( Trentino i Bolzano). W Południowym Tyrolu ludzie z językiem niemieckim, włoskim i ladyńskim żyją obok siebie od niepamiętnych czasów, co stworzyło unikalną mieszankę tradycji alpejskich i włoskiego stylu życia.
Miasteczko otrzymało obecną nazwę od imienia swojego patrona Świętego Kasjana. Jego wizerunek umieszczony jest na obrazie namalowanym przez śląskiego malarza Carla Henrici i spogląda na zbudowany w 1782 roku kościół z wysokości głównego ołtarza.
W 2011 roku w San Cassiano zostało oddane do użytku muzeum Ursus Ladinicus, w którym prezentowane są niektóre skamieniałości znalezione w okolicy oraz szczątki niedźwiedzia.
Pewnego słonecznego dnia, pod koniec września 1987 roku, Willy Costamoling, znana postać mieszkająca w pobliskiej Corvarze, podczas spaceru pod szczytem Cima Cunturines, na wysokości około 2 800 metrów, odkrył szczątki dawnego gatunku niedźwiedzi, nigdy wcześniej nie znanego, który otrzymał nazwę: Ursus Ladinicus (lub „Ladin Bear” – na cześć ludu Ladyńskiego).
Muzeum, położone w samym centrum San Cassiano zachęca do odwiedzenia nie tylko piwnicy, w której znajduje się zrekonstruowana „jaskinia niedźwiedzia” ale i do bliższego kontaktu z historią Dolomitów.
Bliższe informacje dostępne są na oficjalnej stronie Muzeum Ursus Ladinicus.
Trzy restauracje z gwiazdką Michelina w San Cassiano
San Cassiano zaczęło rozwijać się turystycznie w latach 60-ych ubiegłego wieku. Z maleńkiej osady stało się miejscem, w którym nie tylko można odpocząć, ale i rozsmakować się w kuchni w licznych restauracji.
Taka maleńka osada, a posiada aż trzy restauracje, docenione przez „Przewodnik Michelin”. Zacytuję za komunikatem strony regionu Alta Badia:
…Podczas prezentacji Przewodnika Michelin na rok 2019 w dniu 16 listopada Norbert Niederkofler z restauracji St. Hubertus w hotelu Rosa Alpina odebrał swoją trzecią gwiazdkę Michelin. Matteo Metullio z restauracji La Siriola w hotelu Ciasa Salares dostał swoją drugą gwiazdę, a szef kuchni Nicola Laera otrzymał jedną gwiazdkę dla restauracji La Stüa de Michil w Hotelu La Perla.
Narty Włochy Dolomity Alta Badia
Alta Badia, ośrodek narciarski na terenie którego znajduje się San Cassiano, oferuje ponad 50 wyciągów i 130 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności, ale z wyraźną przewagą tras łatwych – niebieskich i czerwonych.
San Cassiano jest maleńką, niezbyt znaną miejscowością, położoną w sąsiedztwie swoich bardziej znanych sąsiadek jak Corvara, Colfosco czy Arabba.
W Alta Badia często organizowany jest Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Oprócz małego San Cassiano do ośrodka przynależą również bardziej znane ośrodki: Corvara, Colfosco, La Villa, Badia, La Val. Wszystkie miejscowości położone są na wysokości od 1300 – 1600 m np.p.m.
Alto Adige trasy narciarskie
Wymienione wyżej ośrodki narciarskiego regionu Alta Badia (za wyjątkiem La Val) połączone są ze sobą siecią wyciągów i tras narciarskich.
Poza tym bez problemu można – z dowolnego z tych miejsc – dojechać do Arabby, a stamtąd dalej aż na Marmoladę, do Val Gardeny, ośrodka narciarskiego Alpe Di Siusi.
Alta Badia i okoliczne ośrodki dają nam możliwości bez liku – każdy dzień narciarskich wakacji można spędzić w innej scenerii.
Miejscowości ośrodka Alta Badia to także znakomite punkty startowe do przejechania ponad 26 kilometrowej trasy wokół masywu górskiego Sella, zwanego popularnie Sella Ronda.
Z ciekawostek: od lata 2015 roku La Val jest pierwszą certyfikowaną wioską turystyczną Południowego Tyrolu.
Alta Badia ski pass
Możesz kupić karnet – tańszy – tylko na region Alta Badia lub – droższy – na całe Dolomity. Różnica wynosi około 30 € za tydzień szusowania. Jeśli chcesz pojechać na Sella Rondę, musisz kupić droższy bilet.
Szczegóły dotyczące cen karnetów i promocji znajdziesz, gdy klikniesz karnety w Dolomitach.
Najlepszy Apfelstrudel w Alto Adige
Krótki cytat z mojego wpisu na facebook.
Restauracja na stoku La Fraina – łatwo do niej trafić. Cały czas prosto od wyciągu Piz Sorega.
Radość!!! Bo jakże się nie cieszyć, gdy okazało się że Apfelstrudel w Ristorante La Fraina jest tak samo pyszny jak 9 lat temu ? Po to przejechałam ponad 1000 km 🙂 I też aby nieco poszusować ⛷ i nacieszyć oko widokami :).
Wędrówki i biegówki w Alta Badia
- Biegówki. W Armentarola – przysiółku San Cassiano – na chętnych czeka 25 kilometrów tras biegowych, w tym około 4 km przygotowywanych jest ze sztucznym śniegiem, w przypadku niedostatku naturalnego białego puchu. W ośrodku bez problemu wynajmiemy sprzęt do biegania, umówimy się z na lekcje z instruktorem i wzmocnimy się posiłkiem w restauracji. Dzienny karnet na trasy kosztuje 10 €.
- Wędrówki. Ponad trzy kilometrowa „Ścieżka artystów” (Tru di artisc w języku ladyńskim), będąca galerią sztuki plenerowej, została otwarta w 2011 roku i łączy miejscowości La Villa / Altin i San Cassiano.
Ścieżka przyozdobiona jest rzeźbami lokalnych artystów, a co roku ta swoista galeria powiększana jest o kolejną rzeźbę. Wędrujesz, a przy okazji podziwiasz rzeźby, zimową porą wypatrując je wśród śniegu. Ciekawscy (w tym oczywiście i ja ) zaglądną także do szafki przy ścieżce.
Pieszy trakt wytyczony jest na terenie wolnym od ruchu samochodów i wije się wzdłuż potoku Rio Gadera. Nadaje się również do spacerów z wózkami dziecięcymi (zimą z sankami) co czyni ją – wraz z jej długością i pięknem otaczającego krajobrazu – popularnym celem wędrówek z dziećmi.
W San Cassiano można przedłużyć wędrówkę oznaczoną numerem 11 trasą aż do wioski Amanterola, gdzie królują trasy biegowe.
- Wyprawy o różnym stopniu trudności i rodzajach sportowej aktywności, organizowane są przez lokalnych przewodników.
Począwszy od łatwych wyjść skitour (połączeniem narciarstwa zjazdowego z zimową turystyką górską), poprzez jazdę poza trasami, aż po wspinaczki po zamarzniętych wodospadach i via ferratach. Szczegółowy plan tygodnia, ceny i kontakt dostępne są na stronie ośrodka Alta Badia.
Lot helikopterem nad Dolomitami
Lot helikopterem nad Marmoladą. Informacje dostępne pod numerem telefonu: +39 331 8877888. Helikopter czeka na chętnych przy niebieskiej trasie numer 28 w regionie Alta Badia – sprawdź na maoie, gdzie to jest.
Droga powrotna z niespodziankami
Nawet powrotna droga z wakacji może nie być zwyczajna, kiedy za bardzo zaufa się nawigacji oferującej ominięcie 2 – godzinnego korka w okolicy Lienz. Milion zakrętów i urokliwe widoki w zamian.
Do czasu, gdy bardzo boczna droga została zamknięta wskutek remontu i skierowano nas na coś co przypominało nieco szerszy tor saneczkowy, w którym boczne lusterka samochodu muskały śnieżne zaspy po bokach tej niby drogi…
Ostro w dół, przez drewniane mostki i zasypany śniegiem las … Chętnym niezwyczajnych dróg polecam drogę 111 i objazd.
Gdzie spać w drodze na narty do Włoch?
Ponieważ trasa z Polski jest dość długa – z południa Polski około 1000 km – z reguły dzielimy podróżujemy śpiąc przez jedną noc w którymś z miast w pobliżu autostrady.
Ostatnio upodobaliśmy sobie bawarskie Bad Reichenhall, w którym nie tylko znajdziemy przyjemny pensjonat lub hotel do spania, ale i przyjemnie spędzimy wieczór spacerując po parku, wdychając rześkie powietrze spod tężni lub relaksując ciało w termach – gdybyśmy dysponowali nieco dłuższą chwilą.
Więcej o urokach miasta znajdziesz w artykule Bad Reichenhall atrakcje
San Cassiano w Alta Badia – gdzie to jest?
Poniższa mapa pokaże Ci dokładnie, gdzie znajduje się region Alta Badia i San Cassiano.
Hotele i apartamenty w San Cassiano w Alta Badia
Liczne pensjonaty i hotele pozwolą każdemu znaleźć miejsce w zależności od potrzeb i zasobów finansowych.
Bo chociaż niemal każdego zadziwia hotel z ceną za tygodniowy pobyt HB w granicach 25 – 30 tysięcy złotych (!) w Rosa Alpina czy Fanes, to oferty noclegów są również w bardziej przystępnych cenach. Generalnie jednak ceny na tygodniowy pobyt w San Cassiano są wyższe, niż na przykład w regionie Alpe di Siusi.
Podczas pobytu w Alta Badia mieszkałam w hotelu Lagacio i w hotelu La Stüa. Obydwa warte polecenia.
Szczególnie hotel La Stua przypadł mi do gustu. „Rodzinny, miły, czysty…” Takie opisy najczęściej pojawiają się w opisach. I nie mijają się z rzeczywistością. W tym hotelu jednak czuje się prawdziwie przyjazną atmosferę pomiędzy właścicielami, a personelem co automatycznie rozszerza się na gości.
Duży pokój, w którym po otwarciu drzwi otoczył nas naturalny zapach drewna pochodzący z wykończonych sosnowymi deskami ścian i przyjemne Spa stworzyły niemal idealne miejsce do wypoczynku.
Ale przysłowiową „wisienką na torcie” jest kuchnia. Śniadanie dobre, natomiast kolacje… Po prostu znakomite! Tak dopracowane smakowo i wizualnie, że otrzymały trzy gwiazdki Wagabundy.
Jeśli zastanawiasz się gdzie pojechać do Włoch na narty, zerknij jeszcze do mojego ulubionego włoskiego regionu narciarskiego niedaleko Bolzano.
Na pewno przyda Ci się także informacja o cenach skipassów we Włoszech.
Szukasz hotelu lub apartamentu na narty w Alta Badia? Innego niż polecane przeze mnie?
Wpisz swoje miejsce lub region na nocleg w poniższą wyszukiwarkę i znajdziesz dla siebie sporo propozycji.
Booking.comOtrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!