łuk ze starych zamkowych murów nad drogą

Podróże Polska

Okolice Sandomierza co warto zobaczyć. Sandomierska Toskania

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 6 stycznia 2023

Okolice Sandomierza to pofałdowane tereny porośnięte sadami jabłkowymi i morelowymi.

I winnicami. I rozsianymi po rozległym obszarze zabytkami świadczącymi o dawnej historii regionu. Sandomierz i okolice to świetne miejsce na dłuższy wyjazd, na wędrówki lub na wyprawy rowerowe.

Spis treści

Sandomierski Szlak Winiarski

Lessowa ziemia regionu i sprzyjające warunki klimatyczne przyczyniły się do powstania winnic produkujących najlepsze wino w Polsce. Można zwiedzić winnice i piwnice winiarskie i przy lampce wina podczas degustacji zaznajomić się z tajnikami jego produkcji.

W niektórych winnicach można także zatrzymać się na nocleg i nie tylko skorzystać z degustacji, ale wchodząc na wzgórza porośnięte winoroślami podziwiać widoki na pofałdowaną okolicę.

W trzecim tygodniu listopada (od piątku do niedzieli) w sandomierskim regionie winnym organizowane jest Święto Młodego Wina. Spotkania z winem i winiarzami, degustacje i warsztaty, a także objazd po okolicznych winnicach – takie atrakcje czekają nas w listopadzie w Sandomierzu.

Mapka z Sandomierskim Szlakiem Winiarskim z zaznaczonymi winnicami dostępna jest w Informacji Turystycznej na rynku w Sandomierzu.

winorośla na polach

Winnice w okolicach Sandomierza

mapa z atrakcjami okolic Sandomierza.

Atrakcje okolic Sandomierza – info w PTTK Sandomierz na rynku

kapliczka na polu

Samotna kapliczka strzeże pól uprawnych w okolicach Sandomierza

Sandomierski Szlak Jabłkowy

Malownicze jabłkowe sady. A w nich przepyszne jabłka, z których powstają świeżo wyciskane soki, cydr, suszone jabłka i znakomita szarlotka po sandomiersku, której bezwzględnie należy spróbować przebywając w sandomierskiej krainie.

Nie tylko regionalne potrawy czekają na nas w okolicy Sandomierza. Kiedy już poznamy smak bułki błońskiej i szczodroków, zanurzymy się artystyczny świat biżuterii z krzemienia pasiastego, malarstwa i tkanych goblinów, zafundujemy sobie rejs „Józefiną”, weźmiemy udział w Questingu „Szachy Sandomierskie”, zwiedzimy krainę na rowerach to na nocleg w Sandomierzu (a właściwie w okolicy) poszukajmy noclegu klikając Sandomierz i okolice noclegi agroturystyka.

Decydując się na zamieszkanie w jednej z licznych agroturystyk z dużą dozą prawdopodobieństwa trafisz do domu w otoczeniu sadów jabłkowych, których w okolicy Sandomierza prawdziwe zatrzęsienie.

Bezsprzecznie najpiękniej jest sandomierskiej Toskanii wiosną w porze kwitnienia moreli i jabłoni!

Planując pobyt warto zerknąć na stronę Okolice Sandomierz atrakcje. Znajdziesz tam dokładny opis Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego i wszystkich atrakcji, które znajdują się w regionie.

jabłka w dużych skrzyniach

Okolice Sandomierza słyną z sadów jabłkowych

Góry Pieprzowe Sandomierz

Góry Pieprzowe leżące nieopodal Sandomierza i doskonale widoczne z punktów widokowych miasta to najstarsze pasmo górskie w Polsce.

Zbudowane z liczących ponad 500 lat skał osadowych, których wietrzenie na przestrzeni wieków spowodowało, że wysokie niegdyś i strzeliste szczyty pozamieniały się w pagórki o raczym obłym kształcie z okruchami skał leżących na zboczach, a przypominającymi ziarenka pieprzu. Stąd też wzięła się nazwa Skały Pieprzowe.

Ciekawą jest także roślinność porastająca góry.W bezpośrednim sąsiedztwie rosną charakterystyczne zarówno dla stepów jak i terenów podmokłych różnorodne rośliny.

Z Sandomierza w Góry Pieprzowe prowadzi około czterokilometrowy czerwony szlak turystyczny, ale można także podjechać samochodem w ich pobliże i udać się na krótki, kilkunastominutowy spacer.

Góry Pieprzowe bywają także nazywane Górami Różanymi, za sprawą sporej ilości dzikich róż porastających stoki. W maju i czerwcu, w porze kwitnienia róż, stwarzają urokliwy wizualnie i zapachowo zakątek.

Nie bez powodu na punkcie widokowym znajduje się tyle ławeczek. Zasiadasz i podziwiasz. Sandomierz. Dolinę Wisły i okoliczne wzgórza. Zachwycasz się przyrodą.

rzeka, most i roślinność

Sandomierskie okolice – natura i spokój

dwie kobiety i 2 mężczyżni ubrani w zimową odzież w sadzie jabłkowym

Z przyjaciółmi zimową porą podczas spaceru w okolicach Sandomierza

Dwór w Śmiłowie koniecznie zajrzyj! 

Typowy polski dwór wybudowany w II połowie XVIII wieku w stylu barkowym wzbudził mój zachwyt od pierwszego wejrzenia. Pomimo uśpionego ogrodu (bo trafiłam do dworu ostatniego grudnia) łatwo puścić wodze fantazji i zobaczyć zieleń, która spowija dwór.

Dwór w Śmiłowie, jak większość tego typu zabudowań, po II Wojnie Światowej popadła w ruinę. I zapewne z dworu zostałaby do dnia dzisiejszego kupa gruzu, gdyby nie rodzina Szczerbowskich, która kupiła w 1986 kompletnie zrujnowany budynek wraz z ogrodem.

Po latach remontów przywrócili dwór nie tylko do stanu używalności, ale pięknie urządzili wnętrza zgodnie z duchem epoki. To wnętrze zachwyca nawet najbardziej odpornych na piękno!

Zwiedzając dwór człowiek przenosi się wieki wstecz wprost do staropolskiej siedziby szlacheckiej. Tym bardziej czuć prawdziwą domową atmosferę, że dwór jest zamieszkały.

Nie sposób wymienić chociaż części obrazów czy oryginalnych mebli, które stanowią wyposażenie dworu. Tam trzeba być i zobaczyć.

Mnie zachwyciła niezwykle bogata kolekcja lamp naftowych i przepięknej porcelany. I takie „gadżeciki” jak etui na szminkę, puzderko na sole trzeźwiące czy nożyczki w kształcie kogucika do obcinania jaj na miękko. A i przede wszystkim  „Leniwa Zuzanna”. Taką chciałabym mieć u siebie w domu :).

A jak dojechać do Dworu w Śmiłowie i kiedy można go zwiedzać zobaczysz na stronie dworu Sandomierz okolice Dwór w Śmiłowie.

stary polski dwór

Najlepiej odrestaurowany polski Dwór w Śmiłowie

tacka z jedzeniem śniadaniem podanym do łóżka

Śniadania do łóżka serwują w okolicach Sandomierza 🙂

obrotowa taca z owocami

„Leniwą Zuzannę” poznasz osobiście podczas zwiedzania Dworu w Śmiłowie

Koncerty i warsztaty w Dworze na Wichrowym Wzgórzu

W wiosce Przbysławice, na wzgórzu w otoczeniu sadów jabłkowych powstało niezwykłe miejsce stworzone przez charyzmatycznego pana Jarka i jego rodzinę.

Klimatyczne wnętrza, w których miałam przyjemność powitać Nowy Rok na kameralnym spotkaniu przy dobrej muzyce i wyśmienitym jedzeniu, zachwycają!

W tym pieczołowicie odrestaurowanym XIX wiecznym dworku wiele dzieje się muzycznie (Pidżama Porno, KSU, Wolna Grupa Bukowina, Róże Europy, Kazik, Artur Andrus, Marek Piekarczyk z zespołem, Kasia Groniec i inni) zagrają w ciągu roku!

Planuję udział w kilku koncertach w tak niezwykłej scenerii, a jakie plany muzyczne na najbliższy czas zobaczysz na stronie Dwór na Wichrowym Wzgórzu.

stary, odrestauriwany dworek

Dwór na Wichrowym Wzgórzu to jedna z atrakcji okolic Sandomierza

Sandomierz okolice noclegi

Szukając noclegu w okolicy Sandomierza warto zatrzymać się w jednej z agroturystyk, aby jeszcze lepiej wtopić się w klimat sielskiej natury.

Kliknij na agroturystyka Sandomierz okolice i zobacz jak tam jest ładnie.

Ale możesz także zatrzymać się w pana Jarka w Dworze na Wichrowym Wzgórzu i poczuć cudowny, artystyczny klimat tego miejsca.

Sandomierz i okolice co jeszcze zobaczyć?

To tylko część z atrakcji okolic Sandomierza. Koniecznie zajrzyj do zamku Krzyżtopór i poznaj mniej znane atrakcje jak Ossolin i Betlejka. I oczywiście poznaj miasto Sandomierz.

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 5]

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments