skała na starej widokówce

Podróże Polska

Sokolik Duży w Rudawach Janowickich. Odkryj dzikie piękno gór

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 28 maja 2022

Sokoliki położone w Rudawach Janowickich są co prawda mekką wspinaczy skałkowych, ale i „normalni” turyści mają szansę przy odrobinie wysiłki wspiąć się na jeden z Sokolików (konkretnie na Sokolik Duży) i zachwycić się widokami roztaczającymi się z wysokości 642 m n.p.m.

Spis treści

Platforma widokowa na Sokoliku 

Sokolik Duży jest drugim co do wysokości szczytem Gór Sokolich, leżących na terenie Rudaw Janowickich. Zbudowany z granitu karkonoskiego wznosi się ponad lasy i okoliczne skałki, które posiadają swoje własne nazwy.

I tak sąsiadami Sokolika są: Chatka, Jastrzębiec, Okienna, Krzywa Turnia, Sukiennice.

Jednak Sokolik Duży nie jest samotny. Towarzyszy mu nieco niższy drugi filar skalny noszący nazwę Sokolik.

Na Sokolik Duży prowadzą żelazne schody, a na jego szczycie znajduje się platforma widokowa. Panorama ze szczytu chwyta za serce. Na Rudawy Janowieckie, Góry KaczawskieKotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. 

I jeszcze słówko o schodach. Osoby z dużym lękiem przestrzeni mogą mieć problem z wejściem, bo metalowe schody przyczepione są z boku skały. Podczas wchodzenia radzę zachować uważność, bowiem całość sprawia wrażenia jakby dawno (a może nigdy?) nie była konserwowana (stan na 2021 rok), a jeden metalowy stopień jest ruchomy. U podnóża Sokolika Dużego są drewniane stoły, ale kompletnie zniszczone przez ząb czasu.

Można jednak przysiąść na którymś z kamieni na posiłek (przyniesiony w plecaku oczywiście) i popijając herbatę z termosu podziwiać wspinających się po skałach.

Bo zarówno Sokoliki jak i okoliczne skały to „mekka wspinaczkowa”, na które rozpoczynali swoją drogę wspinaczkową Wanda Rutkiewicz i Krzysztof Wielicki.

Na Sokoliku, w czasach gdy tereny należały do Niemiec, zachowywano zwyczaj umieszczania w metalowych skrzynkach (zwanych puszkami szczytowymi) książek i ołówków. Turyści odwiedzający dane miejsce mogli wpisać swoje wejście na szczyt wpisując tylko swoje dane lub opisać  wrażenia z górskiej wędrówki.

Po 1945 roku zwyczaj zanikł, jednak w niektórych górskich pasmach puszki szczytowe są zakładane. I tak na przykład podczas wędrówki po czeskich Górach Opawskich znalałam taką skrzynkę (i oczywiście wpisałam się do zeszytu) obok Groty Matki Boskiej z Lourdes w Rejviz. 

metalowe schody na szczyt góry

Takimi schodami wchodzimy na Sokolik Duży

Sokoliki i chodzenie po linie pomiędzy szczytami

Pod koniec XIX wieku z inicjatywy niemieckiej organizacji turystycznej Riesengebirgsverein (Towarzystwo Karkonoskie) udostępniono szczyt Sokolik dla zwiedzających. W granicie wykuto schody, w miejscach niemożliwych do przejścia wykonano drewniane schody i barierki, które z czasem zastąpiono metalowymi.

I właśnie po poniemieckich metalowych schodach dzisiaj wspinamy się na szczyt Sokolika Dużego, aby z metalowej platformy na jego szczycie podziwiać przecudnej urody panoramę. Na Rudawy Janowieckie, Góry Kaczawskie i Karkonosze.

Pierwotnie Sokolik Duży połączony był z Sokolikiem Małym kładką, która została zdemontowana. Nie wiadomo przez kogo i dlaczego, ale jeszcze przed II Wojną Światową kładka pomiędzy Sokolikami istniała.

Jeśli będziesz mieć szczęście to trafisz na wspinaczy, którzy będą przechodzili na rozpiętej linie pomiędzy szczytami. Właśnie na Sokolikach w 2006 roku rozegrane zostały pierwsze w Polsce zawody slacklinowe.

Slackline jest to sztuka chodzenia, a właściwie  balansowania na cienkiej, dynamicznej taśmie rozpiętej pomiędzy dwoma punktami.

skała na którą prowadzą schody

Sokolik Duży w całej okazałości

Sokolik góra i niemieckie szlaki

Towarzystwo Karkonoskie, o którym wspomniałam wyżej, oznaczyło i wybudowało także szlaki w Górach Stołowych. Budowa szlaków to nie tylko wykuwanie  stopni i budowa zabezpieczeń, ale także budowa z miejscowego kruszcu dróg leśnych, aby turystom łatwej było poruszać się po górach. Wiele z tych dróg przetrwało i nadal służy turystom. Także w Górach Sokolich idąc od strony Wojanowa na Sokolik Duży część trasy pokonujemy taką właśnie drogą.

W polskich Sudetach sporo jest szlaków wytyczonych przez niemiecką organizację turystyczną. Byłam w kilku takich miejscach.

Stan zabezpieczających barierek jest bardzo różny. W niektórych miejscach, jak na przykład na Jelenich Skałach czy na Górze Sępik trzeba bardzo uważać, bo stan metalowych zabezpieczeń jest fatalny. Natomiast na Kapitańskim Mostku nad Zaporą Pilchowicką zabezpieczenia są w dobrym stanie.

droga przez las

Szlak na Sokolik Duży prowadzi przez piękny las

Sokolik trasy dojścia na szczyt

Do Sokolików można dojść kilkoma trasami. Ja wybrałam zielony szlak z Wojanowa (bo tam mieszkałam w Pałacu Wojanów). Trasa bardzo przyjemna, z super widokami na Karkonosze i wystające ponad lasami formacje skalne.

Szlak dochodzi do czerwonego prowadzącego od schroniska Szwajcarka. I jak pierwszą część trasy przeszłam w spokoju delektując się naturą, to na wspólnej trasie ze Szwajcarki turystów jest naprawdę sporo. Bo pogoda zaiste pięknie jesienna w listopadowy dzień.

Najkrótsza trasa na Sokolik prowadzi właśnie czerwonym szlakiem ze schroniska Szwajcarka. Nieco dłuższy trasa prowadzi od Karpnik (tam warto zobaczyć zabudowania Zamku Karpniki) lub Przełęczy Karpnickiej. Pozostałe trasy prowadzą z Trzcińska i Janowic Wielkich.

Polecam moją ulubioną aplikację Mapy Turystyczne, na których wyznaczysz trasę w górach.

Sokolik Duży informacje praktyczne

  • wstęp na Sokolik Duży jest bezpłatny
  • platforma na szczycie dostępna jest przez cały rok, ale zimą należy liczyć się z oblodzeniami na metalowych schodach
  • dzieci dadzą radę wejść, natomiast nie jest to trasa z wózkiem dziecięcym
  • miejsce wypoczynkowe pod Sokolikiem Dużym – jak wspomniałam wyżej – raczej na skałach niż na resztkach drewnianej ławy
  • najkrótsza trasa na Sokolik prowadzi od schroniska Szwajcarka (mały parking i kiepski dojazd), nieco dłuższa z Przełęczy Karpnickiej (duży parking)
  • możliwość obserwacji wspinających się po skałkach
  • na szlaku zielonym kierunkowskaz do Krzywej Turni –  skała dostępna jest tylko dla wspinających się, ale na półce nieopodal jest ładny punkt widokowy
  • atrakcje w okolicy Sokolików: Tajemnicza Miedzianka z kultowym browarem, Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich, Góry Kaczawskie z najwyższym polskim wulkanem Ostrzycą, Zaporę Pilchowicką.
skała wystająca ponad lasem

Sokoliki ponad poziome lasów

Sokolik Rudawy Janowickie nocleg

W Rudawach Janowickich i okolicy znajdziesz mnóstwo możliwości noclegów. Mieszkałam w okolicy w nietypowych, bardzo klimatycznych miejscach: w Chacie Morgana otoczonej lawendą, w niezwykłej Villi Greta, w przepełnionym historią Pałacu Wojanów. Sporo noclegów znajdziesz także w okolicznych wioskach.

Lubisz „nieodkryte” górskie szlaki?

Napisz w komentarzu pod artykułem o swoich ulubionych trasach górskich. Mniej popularnych, ale wartych rozpropagowania.

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments