Kąpiele siarkowe w uzdrowisku Solec-Zdrój

0
0
Sanatorium Solec-Zdrój

Kąpiele siarkowe stały się moimi ulubionymi odkąd po raz pierwszy trafiłam do Solca-Zdroju, do hotelu Medical Spa Malinowy-Zdrój, kilkanaście lat temu.

Zachęcona opowieściami znajomych o cudownym działaniu siarki i znakomitej rehabilitacji. I wracam „moczyć się w siarce”, pomimo wszechogarniającego, okropnego zapachu. Który w zasadzie tylko na początku jest mocno odczuwalny, a później już…przyzwyczajam się do niego.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

„S”czyli jak siarka przyczyniła się do powstania Solca-Zdroju

Warzelnia soli założona przez właścicieli tych terenów ponad 200 lat temu przyczyniła się do powstania obecnie działającego uzdrowiska Solec-Zdrój.

W XIX wieku zaczęto poszukiwania nowych złóż soli. Robiąc odwierty natrafiono na obfite źródło gorzko-słonej wody. Okoliczna ludność zaczęła jej używać w celach leczniczych. Proceder ten skłonił właścicieli ziem do wybudowania pierwszych drewnianych łazienek z kąpielami dla zdrowia, które powstały w 1836 roku z inicjatywy ówczesnego właściciela Solca – hrabiego Karola Godeffroy.

W 1900 roku pożar zniszczył Łazienki, które wkrótce odbudowano w modnym wówczas stylu zakopiańskim.

W 1921 roku miał miejsce kolejny, gwałtowny pożar, który strawił obiekt. Budynek w obecnym kształcie powstał w latach 1922-1926 i utrzymany jest w stylu klasycystycznym.

Kąpiele siarkowe

I tak rozpoczęła się historia uzdrowiskowa Solec-Zdrój. Na terenie ówczesnego zakładu leczniczego w większości willi i łazienkach kąpielowych było światło elektryczne, wody były poprowadzone rurami i podłączona była kanalizacja.

Kuracjusze zażywający kąpieli mieli do dyspozycji kabiny 1, 2 i 3-ej klasy. W zależności od zasobności portfela korzystano z rodzaju kabin.

I tak kupując kabinę klasy pierwszej, wchodziło się do niej od frontu z dużego holu, w którym codzienne grywała rano orkiestra smyczkowa umilając czas kuracjuszom oczekującym w wygodnych fotelikach na kąpiele.

Z innej strony wchodziło się do kabin niższych klas, a zupełnie od tyłu do kabin „mułowych”, czyli dzisiejszych kąpieli borowinowych.

Stare łazienki nadal są czynne, w holu podziwiamy obrazy „Cztery pory roku” namalowane przez kuracjusza pana Lasockiego w 1928 roku, a cały obszar należy do – prywatnego obecnie – Uzdrowiska Solec-Zdrój.

O tym, że kąpieli siarkowych nadal można zażywać świadczy wszechobecny zapach unoszący się w pobliżu budynku. Kąpiele siarkowe, o bardzo dobrym stężeniu, są jednym z najlepszych w Polsce.

Siarka w otrzymana ze źródła „Szyb Solecki” ma stężenie odpowiednie do bezpośredniej kąpieli.

A jakie są wskazania zdrowotne do stosowania kąpieli siarkowych, przeczytasz w artykule kąpiele siarkowe na co pomagają.

Solec-Zdrój co warto zobaczyć

Uzdrowisko Solec-Zdrój to jednak nie tylko siarka, rehabilitacja i słodkie lenistwo. To także okolice idealnie nadające się na wycieczki piesze. I rowerowe. Płasko, sielsko i wiejsko.

Krajobraz, kojarzący się z Polską – wierzby i rozpościerające się aż po horyzont pola poprzecinane rzeczkami. A na polach strachy na wróble.

Atrakcje w okolicy Solca-Zdroju:

  • W oddalonych o 40 km Rytwianach warto zajrzeć do Klasztoru Kamedułów, w którym kręcono film „Czarne chmury”.
  • Całkiem niedaleko – w oddalonym o 14 km – ma swoją siedzibę w Pacanowie „Koziołek Matołek”.
  • Uzdrowisko Busko – Zdrój oddalone jest o 20 kilometrów. A w nim przecudnej urody park uzdrowiskowy i tężnie (czynne latem, zimą zamieniane na lodowisko), jakich nie znajdziesz nigdzie indziej. Robią niesamowite wrażenie!
  • Zamek Krzysztopór, największy zamek w Polsce, w wiosce Ujazd (50 km). Nawet teraz, gdy wieku temu zamek popadł  w ruinę, widać jego potęgę.
  • Zerknij w Solcu-Zdroju do niedawno otwartej kawiarni artystycznej.Wypijesz tam dobrą kawę i zjesz ciacho. W przyjemnym wnętrzu, będącym jednocześnie galerią obrazów. A wieczorem potańczysz dla zdrowia na dansingu lub dyskotece. Szczegóły znajdziesz na stronie kawiarni Cafe-Artystyczna Solec-Zdrój. Polecam, bo to bardzo przyjemne miejsce.
podświetlony na niebiesko budynek
Przepiękna tężnia w Busku-Zdroju, blisko Solca-Zdroju
Blisko z Solca-Zdroju do Pacanowa-zaprasza Koziołek Matołek
butelki z olejem
W „Olejarni Zagłoby” w pobliżu Solca-Zdroju zaopatrzysz się w zdrowe oleje

Gdzie jest Solec-Zdrój

Solec-Zdrój znajduje się ziemi świętokrzyskiej, w odległości 90 kilometrów od Kielc i 100 kilometrów od Krakowa.

Solec-Zdrój noclegi blisko basenów

Stosunkowo nieduże uzdrowisko Solec-Zdrój oferuje różnorodne możliwości noclegu. Noclegi oferują zarówno komfortowe Malinowe Hotele, jak i mniejsze pensjonaty i domy z pokojami do wynajęcia.

Kliknij na link Solec-Zdrój nocleg, i zobacz, w którym miejscu w Solcu-Zdroju najbardziej Ci się podoba.

Lubisz spędzać wakacje w Polsce?

Jeśli lubisz wędrówki po Polsce zapraszam także na urokliwe Roztocze i Krainę Otwartych Okiennic na Podlasiu. To także świetne miejsca na rowerowe wyprawy.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!