Ustka praktycznie

0
942
otwarta książka z drogą i napisem

Podróżowanie stanie się ciekawsze i łatwiejsze jeśli wesprzemy je pomocnymi informacjami. Nieważne, czy poruszamy się po najbliższej okolicy, czy dalekim świecie. Zebranie i usystematyzowanie wiadomości  przyczyni się do tego, że wyjazd będzie udany.

biały dom z ozdobnymi deskami
Ustka – czyż nie jest uroczy?
Kiedy byłam

Początek września, który  w tym roku okazał się dla mnie wyjątkowo przyjazny. Ciepły i słoneczny, z temperaturą w ciągu dnia sięgającą 30 °C i morzem  zachęcającym do kąpieli – dwadzieścia stopni Celsjusza!

Moja kwatera

Hotel Jantar Ustka ul.Wczasowa 4 –  bardzo przyjemne zakwaterowanie, z pysznym jedzeniem, kilka minut od morza. Pracownicy hotelu przyjaźnie nastawieni do wczasowiczów. Aż żałuję, że z reguły nie jeżdżę więcej niż raz do tego samego miejsca!

ulicza, zadbane chodniki i pobocze
Ustka – ulica pomiędzy hotelem Jantar a morzem
Najlepsza pora

Cały rok – żeby tylko nie padało – za bardzo! Jak dla mnie.

Jak dojechać

Samochodem. Z Katowic droga – dzięki możliwości ominięcia Łodzi – jest rewelacyjna. Co prawda przyjemność ta kosztuje 30 zł, ale o ile szybciej! Nie zdecydowałam się jechać przez Trójmiasto, bo późnym popołudniem wiadomo jak wygląda – stanie w korkach.

Dzięki temu  przejechałam przez Bory Tucholskie – już opuszczone przez turystów, tchnące ciszą i spokojem. Praktycznie puste drogi pozwalały na rozkoszowanie się widokami. Idealnie wprowadziły mnie w klimat wakacji.

I pociągiem – latem kolej uruchamia dodatkowe połączenia. Trzeba sprawdzać w rozkładzie PKP.

Produkty lokalne

Ryby, ryby, ryby i jeszcze raz ryby. A prócz ryb, to co wszędzie. Dla mnie koniecznie musi być smażona flądra – bez niej pobyt  nad morzem nie byłby zaliczony.

Jak się dostać na drugą stronę miasta

Ustka podzielona jest na dwie strony: wschodnią i zachodnią. Niestety, nadal nie działa kładka nad Słupią.

Możemy przepłynąć łódką – promem. Kursuje praktycznie cały czas z jednej strony na drugą – w zależności od ilości chętnych. Zabiera także wózki dziecięce i inwalidzkie. Przeczytałam, że kursuje do końca sierpnia, ale we wrześniu też nią płynęłam. Czyli po sezonie należy pytać i wypatrywać.

 

ptak lecący nad wodą
Ustka – a za tabliczką łódka

Oczywiście, jeżeli są złe warunki pogodowe – duże fale – łódka zawiesza kursy. Miejsce cumowania jest dobrze oznaczone na początku deptaku wiodącego wzdłuż rzeki.

łódka przy nabrzeżu
Ustka – łódka czeka

Druga  możliwość jest nieco dłuższa – trzeba praktycznie obejść wkoło cały port.

mewa lecąca nad morzem
Ustka – jej to dobrze: nie potrzebuje ani mostu, ani łódki
Zwiedzanie miasta
 • Informacja turystyczna – ul. Marynarki Polskiej 71 czynna w sezonie od 8-18 poza sezonem nieco krócej – szczegóły na stronie. Oferują pomoc w znalezieniu noclegu, informacje o wydarzeniach wszelakich mających miejsce w Ustce i okolicy
 • klimatyczna ciuchcia –  w środy i niedziele ( tylko w sezonie),  wyrusza o godzinie 16.00 z przystanku przy ulicy Portowej i przejeżdża ulicami miasta. Bilety do kupienia  w Informacji.
 • zwiedzanie miasta z przewodnikiem – bezpłatnie, we wszystkie wtorki o godzinie 10.00 ( 28.06 – 30.08). Start z placu przed Kościołem przy ul. Kościelna 4. Przewodnikiem jest legendarny, zasłużony dla miasta kapitan Hasse – pewnie jego potomek:).
 • Muzeum Ziemi Usteckiej przy ul. Marynarki Polskiej 62 – czynne tylko w sezonie  (1.06-30.08) – od wtorku do  niedzieli w godzinach 11.00-18.00. Niestety nie załapałam się, ale podobno ciekawie. Jak mówią ludzie. Sam budynek  o budowie szachulcowej jest wart rzucenia na niego okiem.
 • Muzeum Chleba  przy ul. Marynarki Polskiej 49  prowadzone przez piekarza Eugeniusza Brzóskę, to swoista historia polskiego piekarnictwa. Najstarsze eksponaty pochodzą z XVII wieku, a po zwiedzaniu w znajdującej się na parterze cukierni chwila relaksu przy kawie i lokalnym ciasteczku.
 • Muzeum Minerałów, które znajduje się przy ulicy Limanowskiego, w głębi schronu przeciwlotniczego przy Promenadzie Nadmorskiej. Czynne: 1.07 -30.08 od 10.00 do 20.00 (codziennie); 1.04 – 30.10 od 10.00 do 17.00 (od wtorku do niedzieli). A w środku schronu, idąc chodnikiem długości około 80 metrów, podziwiamy w gablotach kolekcję minerałów i muszli morskich z całego świata. Prawdziwa gratka dla miłośników skamielin i pradawnej historii świata.
 • wycieczki z audioprzewodnikiem – super pomysł. Cena za wypożyczenie jednego urządzenia to 9 zł. Do jednego audio – przewodnika mogą podłączyć słuchawki dwie osoby. Zwiedzania miasta z audio przewodnikiem trwa maksymalnie 1,5 godziny.
  Sprzęt można wypożyczyć od 8.00 do 16.30, 7 dni w tygodniu.

Przewodnik w ciekawy sposób opowiada o mieście. Trasa prowadzi po starej osadzie rybackiej i porcie a także najciekawszych miejscach Ustki. Dodatkowo dołączono wiele dźwięków, jak skrzeczenia mewy,brzmienie  stoczni, czy inne odgłosy charakterystyczne dla Ustki.

Pomysłów kilka na spędzenie wolnego czasu
 • Rejs statkiem: zażywając kąpieli słonecznych na pokładzie albo zachwycając się zachodem Słońca oglądanym z morza. Poczuć we włosach powiew morskiego wiatru na jednym ze zwykłych statków statków turystycznych lub „galeonów” –  imitujących dawne żaglowce i poczuć się przez chwilę jak dawni żeglarze czy piraci.

Galeon – żaglowy okręt lub statek handlowy, cechujący się wysoką, zwężającą się ku górze nadbudówką rufową oraz galionem – figurą na dziobie okrętu, z reguły uzasadniającą jego nazwę. Okres świetności galeonów przypadał na XVI–XVII w., choć funkcjonowały jeszcze w XVIII w.  (źr:Wikipedia)

statek stojacy na brzegu
Ustka – zaprasza na morską przygodę

Świetny pomysł, żeby ujrzeć Ustkę w pełnej krasie – bo właśnie z perspektywy morza zobaczyłam w całej okazałości piaszczyste plaże i klify.

Rejs trwa od pół godziny do 40 minut  i kosztuje od 15 do 30 zł za osobę.

 • z kolei dla pragnących mocniejszych wrażeń fajną przygodą będzie  rejs szybką łodzią typu RIB: www.rejs-ustka.pl – cumują przy nabrzeżu
kuter rybacki z nazwą:Ust 121
Ustka – stąd „pochodzą” wędzone i smażone pyszności
 • spływy kajakowe: nie skorzystałam, ale ciekawie opisana strona zachęca do spróbowania. Możliwości jest wiele – spędzić na rzece od kilku godzin do kilku dni.
 • park linowy „Na wydmie” – cztery trasy o różnym stopniu trudności czekają na chętnych (znów tylko w sezonie) tuż przy Trakcie Solidarności.
 • połów ryb z brzegu – popularne z falochronu. Za tygodniowy okres połowu trzeba zapłacić 30 zł, za miesięczny – 70 zł. Opłaty dokonuje się na konto Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Słupsku.
 • Mistrzostwa Polski w Wypłukiwaniu Bursztynu – w połowie sierpnia, każdy może wzbogacić się o leczniczy i cieszący oko kawałek żywicy.

Bursztyn ( jantar, amber) to kopalna żywica drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew. Polski bursztyn – sukcynit- znany jest jako „bałtyckie złoto”). Już w starożytności nazywano bursztyn złotem życia. Ma on zbawienny wpływ na organizm ludzki i warto go nosić lub otaczać się nim – najlepiej w jak najmniej przetworzonej formie. Pamiętając, aby koniecznie „oczyścić” go z nagromadzonej złej energii – po kilku godzinach noszenia spłukać pod bieżąca wodą, a na noc najlepiej zanurzyć w roztworze wody z solą.

Gastronomia - subiektywnie
 • zamówić świeżą rybę „prosto z kutra” – ustecki rybak oferuje dowóz ryby pod wskazany adres bezpośrednio po połowie. Przykładowe ceny: dorsz filet 22 zł/kg flądra tusza 11 zł/kg. Kontakt: 503 113 309
 • spróbować „usteckiej krówki”, wyprodukowanej u Rybaka Mistrala w kawiarni przy ulicy Kaszubskiej 9. Wybór smaków różnorodny, ale ja jestem zwolennikiem typowej krówki mlecznej. Cena za 100 g – 6 zł. Dobry pomysł na wakacyjny prezent.
cukierek leżacy na skrzynce z kwiatami
Ustka – ustecka krówka
 • zachwycić się wędzoną rybą i śledziami przygotowanymi według kaszubskiej receptury w  „Złota Podkowa” Ustka ul. Marynarki Polskiej 3 – prawdziwe  „niebo w gębie”. Smak i zapach ryb może powrócić za sprawą … paczki. Można zamówić, doślą do domu – warunkiem jest waga minimum 4 kilogramy.
butelka wina z etykietą o nazwie Marmot
Ustka – magia ” Rancza” w „Złotej Podkowie”
 • Trzy córki” restauracja w hotelu Jantar dbała o moje podniebienie do tego stopnia, ze nie miałam potrzeby szukania innego miejsca na kolacje.
 • kawiarnia Cafe Ani Ani  przy skwerku z fontanną. Zachwycająca klimatem, pyszną kawą w wielu wariacjach i kusząca słodkościami. Miejsce, gdzie toaleta dla gości z zewnątrz – jest droższa niż kawa w ofercie. Wniosek nasuwa się sam!
budynek kawiarni a przed nim stoliki
Ustka – kawiarnia „Anii Ani” – delektuj się kawą i słodką pysznością
Zwiedzanie rowerem

Nieposiadanie swojego roweru nie jest żadną przeszkodą w zwiedzaniu rowerem.

Wiele ośrodków oferuje dla  gości rowery do dyspozycji (z takiej propozycji skorzystałam), ale można także wypożyczyć rower „na mieście”.

I tu znowu pomocna okaże się Informacja Turystyczna.

rower oparty o worki
Ustka – mój dwukołowy towarzysz usteckich wojaży
 • z bunkrów Blüchera ( w sezonie) codziennie o 11.30  wyruszają wycieczki rowerowe z przewodnikiem
 • na trasie z Ustki do Smołdzina przed wojną  kilka razy dziennie kursowały pociągi . Wszystkie tory zostały przez sowietów „zwinięte” w 1945 roku. Pozostały utwardzone malownicze nasypy. Na jednym z nich wytyczono trasę rowerową „Szlakiem Zwiniętych Torów”, będącą jednocześnie „kawałkiem” międzynarodowej trasy rowerowej  R- 10. Dwudziesto kilometrowa propozycja z Ustki do Rowów. Najbardziej malowniczy jest odcinek buczynowego lasu, gdzie nasyp osiąga wysokość kilkunastu metrów. Po tej trasie co roku odbywa się ogólnopolski rajd rowerowy – szczegóły na stronie Osir Ustka – inaugurujący tradycyjnie sezon letni.

R-10 Międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku  (Nadmorski Szlak Hanzeatycki) – przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego o łącznej długości 8539 km. Polski odcinek szlaku ma długość 588 km przebiega przez następujące miejscowości: Świnoujście – Międzyzdroje – Dziwnów – Rewal – Kołobrzeg – Mielno – Darłowo – Jarosławiec – Ustka –Rowy – Łeba – Władysławowo – Puck – Błądzikowo – Rzucewo – Gdynia – Sopot – Gdańsk – Elbląg – Frombork – Braniewo – Gronowo

korzeń leżący na plaży
Ustka – rowerem dotrzemy do więcej miejsc
Ciekawe propozycje z okolicy
 • wyprawy na dorsza  – możliwość przeżycia prawdziwie męskiej – ale także w kobiecym wykonaniu – przygody. Niezbędny ekwipunek otrzymuje się na łodzi.
 • Dolina Charlotty  – pięknie usytuowany w otoczeniu przyrody, kompleks wypoczynkowy, a w nim  mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Park linowy, stadnina, zoo, kraina bajek, fokarium, łowisko – naprawdę super sprawa, w dodatku dostępne także dla gości z zewnątrz.

Jest jeszcze coś co wyróżnia Dolinę Charlotty wśród wielu podobnych obiektów – leśny amfiteatr mogący pomieścić 10-tysięczną widownię. To właśnie w nim bywają największe gwiazdy światowego rocka, zapraszane przez właściciela ośrodka. Mirosław Wawrowski, pomysłodawca i twórca tego magicznego miejsca postawił amfiteatr ” z miłości do rocka”, goszczącą w nim od czasów studenckich.

Grali tutaj miedzy innymi Robert Plant, ZZ Top, Bob Dylan, Carlos Santana, Alice Cooper, Deep Purple (Ian Gillan) i wielu innych. Bilety kupuje się na Ticketpro – chcąc się załapać na letni koncert od wiosny trzeba sprawdzać strony internetowe lub słuchać radiowej Trójki.

Wielkim przeżyciem i prawdziwie mistycznym doznaniem był dla mnie koncert Boba Dylana latem 2014 roku. Nie zagrał prawie wcale swoich największych przebojów, czego MY –  publiczność domagaliśmy się, ale ten jego głos!! Brzmiący w bezwietrznej przestrzeni czysty i niczym niezakłócony pozostał na długo w pamięci.

 • „Rybaczówka” w Przewłoce ul. Ustecka 8 (4 km od Ustki) w Centrum Edukacji i Promocji, które przygotowuje dla dzieci do lat 8 ciekawe zajęcia oparte na edukacji o rybołówstwie i morzu. Konieczny wcześniejszy kontakt:tel.516 559 181. Dla dorosłych do nabycia ekskluzywne, niezwykle oryginalne wyroby ze skór … łososia!
 • Gdy doczłapiecie się do wioski, wypatrujcie przy drodze glinianej kokoszki” tak zaprasza na indywidualne warsztaty ceramiczne pani Magdalena Kamińska w wiosce Pęplino 43 C, oddalonej 10 km od Ustki.
 •  w Glinianej Zagrodzie w Smołdzinie 36 km od Ustki  w czasie warsztatów stworzysz swoje własne dzieło sztuki, będące oryginalną pamiątką z wakacji. Koszt warsztatów 50 zł. Konieczna telefoniczna rezerwacja.
 • Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku ul. Dominikańska 5-9 oprócz obiektów związanych z historią Pomorza, zachwyca największa w Polsce wystawa prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – „Witkacego”
 • w pracowni bursztynu  w Słupsku ul. Tuwima 9 przenosimy się w odległy świat sprzed 40 mln lat. Fascynująca natura, zadziwiająca ponad 300 odcieniami bursztynu. Warsztaty, legendy, porady (jak i gdzie szukać bursztynu) i rozmaite upominki bursztynowe.
 • Słowiński Park Narodowy pomiędzy Rowami a Łebą sławę zawdzięcza unikatowym, ruchomym wydmom.
 • Zagroda Śledziowa w Starkowie oddalonym 12 kilometrów od Ustki. W naturalnym krajobrazie, w zabytkowej chłopskiej zagrody, zgodnie z ich hasłem reklamowym „Bez śledzia żyć się nie da” – podaje się śledzia  robionego na różne sposoby. A przy okazji wzbogacimy swoją wiedzę o śledziach, ich właściwościach zdrowotnych i historii połowu.
 • Kościół w Rowach – 28 km od Ustki. Zbudowany w początkowych latach XIX wieku z kamiennych ciosów.

Jeden z kamieni ma czarną barwę i podobno wilgotnieje na zmianę pogody, ostrzegając w ten sposób rybaków przed możliwymi burzami. Legenda mówi, iż jest to głaz porzucony przez diabła. Podobno ktoś próbował go rozłupać, a potem spowodować pęknięcie rozgrzewając go w ogniu, jednak bezskutecznie. Stąd wziął się jego czarny kolor.

 • Wioski: Zimowiska i Grabno – położone około 5 km od Ustki, przy drodze do Słupska. Legendarne miejsca, do których mieli przenosić się mieszkańcy dawnej Ustki na zimę, chroniąc się przed sztormami.
 • Park wodny w Redzikowie koło Słupska – 25 km od Ustki gwarantuje całoroczną wodną przygodę.
 • Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie – w zrekonstruowanych i odnowionych zabudowaniach można zobaczyć na żywo jak żyli mieszkańcy tych ziem – Słowianie.

Więcej o urokach Ustki dowiesz się, gdy klikniesz na jeden z poniższych linków: 

Ustka zwiedzanie

⇒ Usteckie impresje z nutką Oceanu Spokojnego

⇒ Ustka historia

                                                                     

 

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułUstka – miasto kupione za parę butów
Następny artykułUsteckie impresje z nutką Oceanu Spokojnego
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.