Wrocławski Ostrów Tumski – dlaczego nie powinniście tutaj przyjść

0
586
Ostrów Tumski

Ostrów Tumski, będący najstarszą dzielnicą Wrocławia, przyciąga zwolenników: historycznych budowli, ciszy i romantyzmu, klimatu wakacyjnego w zwykły, roboczy dzień, przejażdżek statkiem, rowerowych wycieczek, „miłosnego mostu” i naturalnych lodów. Czyli każdy z nas odnajdzie się tutaj znakomicie przynajmniej w jednym punkcie. Jeśli tak nie jest – nie masz czego tutaj szukać:).

Ostrów Tumski
Hala Targowa w pobliżu mostu Piaskowego

Tysiąc lat historii

Urokliwe wysepki i liczne śluzy, wypełniające przestrzeń w dawnych zakolach Odry i jej dopływach, będące historycznymi świadectwami handlowej działalności tej części miasta, dzisiaj cieszą się mianem miejsca, gdzie Wrocławianie i turyści przychodzą się zrelaksować.

Ostrów Tumski
Czyż nie jest urokliwie?
Ostrów Tumski
Jedna z urokliwych knajpek na pływających pomostach
Ostrów Tumski
Kawa z takim ! widokiem

Właśnie tutaj, ponad tysiąc lat temu, został wybudowany pierwszy drewniany gród, który z czasem rozrósł się do sporego – jak na ówczesne czasy – murowanego zamku. Gotycki kościół Świętego Marcina, będący pozostałością tej XIII budowli, wówczas pełnił rolę zamkowej kaplicy.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Kościelna wyspa

Ostrów Tumski był wyspą u ujścia rzeki Oławy do Odry. W kolejnych wiekach, gdy po drugiej stronie Odry zaczęło się rozrastać nowe miasto, zaczął tracić na znaczeniu – w XVI wieku zamek rozebrano, a miejsce „dostało” się pod władanie Kościoła.

Powstała jakby niezależna enklawa, w której mogli  – z powodzeniem – ukrywać się osoby podlegający restrykcjom za dokonane przestępstwa po drugiej stronie Odry – w świeckiej części miasta.

Stąd takie nagromadzenie budowli sakralnych: kościół pod wezwaniem Św. Idziego ( XIII wiek), Katedra pod wezwaniem  Jana Chrzciciela ( odbudowana po zniszczeniach po II Wojnie Światowej), Kolegiata Świętego Krzyża (XIII wiek), kościół św. Bartłomieja.

Ostrów Tumski
Zabudowania kościelne w całej okazałości
Ostrów Tumski
Sporo turystów – dzisiaj głównie z Hiszpanii
Ostrów Tumski
Świątynia Świątyń – takie miano nosi Katedra Jana Chrzciciela
Ostrów Tumski
Fragment elewacji
Ostrów Tumski
Fragment elewacji
Jana Chrzciciela
Na niej nawet rzygacze są imponujące

Święty Jan Nepomucen

Pomnik Świętego Jana Nepomucena (XVIII wiek) jest największym na świecie pomnikiem tego świętego, który za niezdradzenie królowi Czech Wacławowi IV tajemnicy spowiedzi  jego małżonki, został ukarany i utopiony w Wełtawie.

Najbardziej znany pomnik Jana Nepomucena jest na moście Świętego Wacława w Pradze, jednak to właśnie wrocławski robi największe wrażenie. Wokół jego głowy pojawiło się pięć gwiazd (symbolizujących pięć cnót męczeńskich), tworzących aureolę, która ponoć miała ukazać się w miejscu wrzucenia go do rzeki.

Ostrów Tumski
Świętego Nepomucena nie przeoczysz…

Święty otoczony jest otoczony aniołkami. Uważny obserwator dostrzeże dwa lekko nietypowe aniołki. Zamiast – jak to bywa „u aniołów” – obfitych loczków, epatują ….łysą głową. Legenda mówi, że to sprawka ucznia mistrza rzeźbiarskiego Jerzego Urbańskiego, któremu urodziło się dziecko i postanowił on uwidocznić jego postać przy świętym. Początkowo mistrz „wściekł się” i kazał usunąć rzeźbę. Jednak poznawszy uroczego bobaska zmienił zdanie. Ba, mało tego kazał dorzeźbić drugiego łysego aniołka dla równowagi.

Jan Nepomucen jest patronem jezuitów, Pragi, spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących oraz orędownikiem podczas powodzi. Jest także patronem mostów.

Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.

Ostrów Tumski obecnie nie jest już wyspą, gdyż na początku XIX wieku zasypana została jedna odnoga Odry.

Ostrów Tumski
Zbliżenie…
Ostrów Tumski
…i jeszcze większe zbliżenie

Miłość przypieczętowana w kłódce

Most Zakochanych, jak często nazywa się Most Tumski, jest zdecydowanie najbardziej charakterystycznym wrocławskim mostem. Tutaj, podobnie jak to się dzieje w Paryżu na moście Pont des Arts czy w Krakowie na Kładce Bernatka, zakochani wieszają kłódki ze swoimi imionami i wrzucając kluczyk do wody, pieczętują miłość na wieki.

Wieczorem most staje się jeszcze bardziej romantyczny, oświetlony tworzy niepowtarzalny nastrój. A światło to niezwykłe – nadal do oświetlenia używa się latarni gazowych, dających miękkie, ciepłe i nastrojowe światło.

Nierzadkim widokiem są pary, które po zaprzysiężeniu związku pierwsze kroki kierują właśnie, i w towarzystwie – obowiązkowo – fotografa, pieczętują swój związek zamykając kłódkę.

Most Tumski – jeden z najstarszych wrocławskich mostów
Ostrów Tumski
Oto on! Most Tumski
Ostrów Tumski
Gdzie jest Wasza kłódka?
Ostrów Tumski
Ciekawe, czy je odcinają, jak to się dzieje w Paryżu?
Ostrów Tumski
Zabrakło miejsca, to nadbudowali most 🙂

Ciekawostka historyczna:

W dawnych czasach, zanim most stał się mostem zakochanych, też miał swoje dziwactwa. Otóż, każda osoba (wszyscy, bez wyjątku) która wchodziła na most, była zobowiązana zdjąć nakrycie głowy tuż przed słupem granicznym z napisem „Państwo Kościelne”. 

Jak w Paryżu

Ostrów Tumski i jego najbliższe okolice nabierają uroku w cieplejszych porach roku. Na  pływających pomostach na Odrze, otwierane są ogrody, gdzie nie tylko wypiję się piwo, ale i można co nie co przekąsić… na przykład pizzę z prawdziwego pieca:).

Zabudowane tarasami nadodrzańskie brzegi są oblegane przez ludzi, po okolicznych alejkach pomykają rowerzyści, rolkarze i Ci, którzy zamienili samochody na …hulajnogę.

A to nie wszystkie atrakcje okolicy. Na przeciw Ostrowa Tumskiego znajduje się kilka przystani, z których wyruszają mniejsze lub większe statki na rejsie po Odrze. Możesz przeżyć przygodę niczym z …amazońskiej puszczy, przemieszczając się statkiem parowym z kołem łopatkowym.

Ostrów Tumski
Obrazek niczym z filmu podróżniczego

Coraz bardziej popularne robi się organizacja spotkań biznesowych lub towarzyskich na mniejszych jednostkach, mieszczących po kilka osób. Niejednokrotnie po kilka takich jednostek płynie rzeką, wzbudzając zainteresowanie i zazdrość przybrzeżnych obserwatorów.

Spacerując nabrzeżem, czuję się jakbym przeniosła się do nieco odległego Paryża …podobne klimaty.

Ostrów Tumski
Jedna z przystań

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Wszystko o rejsach – trasach, godzinach i miejscach znajduje się na stronie: Żegluga pasażerska Wrocław

Koparkuś

Jeden z wrocławskich krasnali, a konkretnie Koparkuś, dzielnie pracuje na przeciwległym brzegu Odry. Zapewne miał swój udział w powstaniu bulwarów, które w ciepłe dni są dosłownie oblegane :).

Ostrów Tumski
Krasnal Koparkuś

Klimaty Ostrowa w mini – galerii

Naturalne lody przy placu generała Józefa Bena. Dzisiaj o smakach:śmietanka, czekolada, truskawka, maślanka z jagodą, ananas z żurawiną. Kolejka przed okienkiem praktycznie nie kończy się.

Ostrów TumskiRycerze Króla Artura pod Muzeum Narodowym – rzeźby Magdaleny Abakanowicz

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

 

Ostrów Tumski

Wieczór doskonały po dniu pracy – zegar na wieży potwierdza mój czas spędzony na Ostrowie Tumskim, a  widok z pomostu niech świadczy o zażywanym relaksie.

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Źródło: Wikipedia

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!