Aperol

0
823

Aperol Spritz  o specyficznym smaku połączonych cytrusów, ziół, gorzkiej pomarańczy i rabarbaru. I lekkim, jasnoczerwonym kolorze.

A to za sprawą głównego składnika drinka o 11% zawartości alkoholu – aperitifu Aperol.

Aperol Spritz – znany także jako Veneziano – jest kultowym włoskim drinkiem. Podawany przed posiłkiem na zaostrzenie apetytu i dla umilenia czasu oczekiwania na posiłek. A w górach jako kultowy drink po nartach ( a dla niektórych w czasie).

Moim zdaniem najlepiej smakuje na włoskich wakacjach, ale czasem mam też ochotę przenieść się za jego sprawą w letnie/zimowe włoskie klimaty. Podaję go wtedy jako aperitif przed kolacją.

Wykonanie jest szybkie i dziecinnie proste. Natomiast główne składniki drinka: Aperol i Prosecco, dostępne są w wielu polskich sklepach.

Przepis na: Aperol Spritz

Składniki drinka: Aperol Spritz

 • 3 miarki wina musującego Prosecco
 • 2 miarki Aperolu
 • 1 miarka wody gazowanej
 • plaster pomarańczy
 • kilka kostek lodu

Przygotowanie drinka: Aperol Spritz

 1. Do kieliszka na wino wrzucić kilka kostek lodu.
 2. Do kieliszka z lodem dodać Prosecco, Aperol i wodę gazowaną.
 3. Składniki dokładnie wymieszać.
 4. Kieliszek udekorować plasterkiem pomarańczy.
Ciekawostki
 • Aperol – aperitif pochodzenia włoskiego o zawartości alkoholu 11%. Napój ma jasnoczerwony kolor. Jego podstawowymi składnikami są goryczka, gorzka pomarańcza, rabarbar i wyciąg z ziół. Alkohol sprzedawał w 1919 r. Giuseppe Barbieri. Obecnie trunek produkuje firma Campari Group.
 • Veneziano – pod taką nazwą „ukrywa” się Aperol Spritz na terenach północnych Włoch (Dolomity, regionie Bolzano).
 • Co to jest Prosecco? Białe wino musujące. Bąbelki w Prosecco są naturalne, to znaczy pochodzą z fermentacji samego wina. Ale w odróżnieniu od francuskiego Szampana czy hiszpańskiej Cavy, Prosecco nie przechodzi fermentacji w butelce, tylko w dużych, hermetycznie zamkniętych zbiornikach. Dzięki temu gaz powstający w czasie produkcji nie ulatnia się. Dopiero po zakończeniu procesu produkcji przelewane jest (pod ciśnieniem) do butelek. Jest to technika tańsza i dzięki temu Prosecco kosztuje o połowę mniej od wyżej wspomnianych „kuzynów”. Szczepy do jego produkcji uprawiane są w regionie Wenecja Euganejska (wł. Veneto) w północno – wschodnich Włoszech, na żyznych i zielonych wzgórzach przedgórza Alp.

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułKarczek pieczony w piekarniku
Następny artykułMauritius. Jak lawa ukształtowała raj na ziemi.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Danuta Walter - Urych
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.