5 powodów dlaczego powinieneś wyruszyć w podróż rowerem

0
0
rower pod tabliczką z nazwą miejscowości
Sakwy na rower to niezbędne wyposażenie roweru

Delikatne promienie słońca, wzrastająca temperatura i przyroda rozkwitająca w całej swojej okazałości…

Wszystko wskazuje na to, że to czas na wycieczkę rowerową! Choć wiele osób nie ma zamiaru rezygnować z samochodu, pociągu czy samolotu, poniżej można znaleźć 5 argumentów, które dowodzą, że to właśnie rower jest najlepszym wyborem. I to dla osób w każdym wieku! Nie wierzysz? Czytaj dalej!

1. Z rowerem nic Cię nie ogranicza

Planujesz wycieczkę z punktu A do punktu B. Wprawdzie żar leje się z nieba, ale Ty nie zwracasz na to uwagi. Wsiadasz do pociągu i jedziesz przed siebie z myślą o zwiedzaniu zabytkowych kamienic, inspirujących muzeów i kolorowych ogrodów botanicznych. Nagle z okna wagonu widzisz przepiękne jezioro. Kilka osób wesoło pluska się w chłodnej wodzie. Niestety nic nie możesz zrobić, bo jedziesz pociągiem. Co innego, gdybyś postawił/a na aktywny wypoczynek. Mając rower, bez problemu zbaczasz z trasy i spędzasz kilka godzin nad jeziorem. Do celu docierasz wprawdzie nieco później, jednak możesz sobie na to pozwolić, ponieważ nic Cię nie ogranicza. Jeśli jesteś osobą, która kocha wolność, lubi zmieniać zdanie, a w podróży najbardziej cenisz sobie nieograniczoną swobodę, wycieczka rowerowa będzie dla Ciebie idealnym wyborem. Prawie żaden inny środek transportu nie umożliwia takiej elastyczności. Gotowy/a na przygodę.

2. Nigdy nie zapłacisz za nadbagaż

Czy wiesz, że nawet podróżując pociągiem, możesz zostać ukarany/a mandatem za przewożenie nadprogramowego bagażu? Choć w praktyce zdarza się to rzadko, to taki incydent może zepsuć Ci humor nawet wtedy, kiedy wybierasz się w wymarzoną podróż. O samolocie nawet nie będziemy wspominać. Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak rygorystyczne obostrzenia dotyczące bagażu panują na hali odlotów. Prawie każdy z nas zna kogoś, kto musiał słono zapłacić za dodatkowe kilogramy. Wybierając się na rower, nie musisz martwić się o nieporęczną walizką czy nawet niewygodny plecak. Sakwa rowerowa i torby są wynalazkami, do których spakujesz wszystkie niezbędne rzeczy. Ich praktyczny kształt sprawi, że taki bagaż pomieści, co tylko chcesz, a jednocześnie nie będzie przeszkadzał nawet w tracie jazdy pod stromą górkę. I co najważniejsze! Wybierając się na rower, nie musisz martwić się o żaden nadbagaż. Należy jedynie pamiętać o rozsądnym rozłożeniu ciężaru tak, aby wyprawa przebiegała komfortowo.

3. Ruch to zdrowie, dlatego nie zapominaj o nim nawet na wakacjach

Rower a zdrowie prawdopodobnie już wiele razy słyszałeś/aś o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na organizm człowieka. Mimo wszystko nie mogło zabraknąć o nim wzmianki także w tym zestawieniu. Podróżując w samochodzie, pociągu czy samolocie, spędzasz wiele godzin w pozycji siedzącej. Jeśli dodatkowo na co dzień wykonujesz pracę biurową, z pewnością taka wycieczka nie wpłynie pozytywnie na Twoje ciało. Dlaczego? Zbyt długie przesiadywanie w takim samym ustawieniu przyśpiesza zmęczenie, sprawia, że mięśnie wolno się regenerują i zmniejsza się przepływ krwi. Dodatkowo pozycja siedząca źle wpływa na odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz miednicę. O tych wszystkich zmartwieniach możesz zapomnieć, wybierając się w podróż rowerem. Ruch fizyczny dodaje energii, powoduje wzrost odporności oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Co więcej, reguluje proces oddychania i ogranicza pułap tlenowy niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie sprawności fizycznej nawet do 90. roku życia.

4. Czas na integrację międzypokoleniową

Rower to niesamowita frajda! Zarówno dla maluchów, nastolatków, dorosłych, jak i osób w podeszłym wieku. Wspólna podróż z wykorzystaniem tego środka transportu to wspaniały sposób na integrację i zacieśnienie więzów rodzinnych. Wyobraź sobie rodziców z dumą patrzących na swoje pociechy, które wytrwale pokonują kolejne wzniesienie. Dzieci radośnie ścigające się po ścieżkach rowerowych. Dziadków relaksujących się podczas przemierzania kolejnych kilometrów. Na końcu takiej podróży czeka na Was biwak. To tutaj możecie prowadzić niekończące się rozmowy, śpiewać piosenki przy ognisku i regenerować siły przed drogą powrotną. Czy jest jakikolwiek inny środek transportu, dzięki któremu poczujesz te wszystkie emocje?

5. Długa lista korzyści

Wyżej wymienione zalety jazdy na rowerze to jedynie przedsmak. Tak naprawdę każdy ma swój powód, dla którego powinien wyruszyć w taką podróż. Dla jednych będą to kwestie zdrowotne, dla kolejnych niesamowita swoboda, jeszcze innych zmotywują więzi międzyludzkie. Usiądź wygodnie i zastanów się, czy na pewno kolejną wycieczkę chcesz spędzić w zatłoczonym pociągu lub na niewygodnych siedzeniach w samolocie. Być może odkryjesz jeszcze dziesiątki powodów, dla których tego lata wyruszysz w swoją podróż rowerową.

Artykuł przygotowany przy współpracy partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!