Jak sadzić pomidory w doniczce? Uprawa pomidorów na balkonie i tarasie
Uprawa pomidorów na balkonie czy tarasie od pewnego czasu robi się coraz bardziej popularna.
I chwała za to propagatorom takiej mody! Bo to nie tylko zdrowo, ale i kolorowo. A jeśli obsadzimy pomidory ziołami, będziemy mieli swój własny, nawet jeśli miniaturowy, „warzywny zakątek”.
Uprawa pomidorów na balkonie i tarasie – czego dowiesz się z tego artykułu?
Przygotowałam dla Ciebie mini-poradnik krok po kroku, w którym podpowiem Ci jak sadzić, pielęgnować i uprawiać pomidory w domowym zakątku. Zebrałam wszystkie najważniejsze pytania, dodałam kilkanaście podpowiedzi, podlinkowałam też inne artykuły związane z własnoręczną hodowlą roślin, które mogą Cię zainteresować.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące uprawy pomidorów – pisz w komentarzu!
Jak sadzić pomidory na balkonie
Pyszny, pachnący pomidor prosto z krzaczka – najlepszy! A do tego posypany zieloną cebulką/szczypiorkiem z własnej, całorocznej uprawy!
A więc do dzieła! Od kilku lat z powodzeniem uprawiam pomidory w donicach na tarasie i balkonie. I pragnę w tym artykule podzielić się z czytelnikami moim doświadczeniem.
Własnoręcznie uprawiane pomidory możemy połączyć w donicach lub skrzyniach z innymi roślinami i dzięki temu staną się one częścią ozdobnej kompozycji.
Pomidory dobrze czują się w towarzystwie aksamitki i nasturcji, które dodatkowo odstraszają mszyce.
Z kolei bazylia, melisa, tymianek, lawenda, ogórecznik, pietruszka, rumianek i nagietki, to nie tylko ładnie komponujące się kolorystycznie rośliny, ale i ulubione partnerki pomidora, które jednocześnie odpędzają szkodniki i zarazy atakujące pomidory.
A jeśli nie chcemy zrobić krzywdy pomidorom, NIE sadźmy ich w towarzystwie grochu, rzodkiewki, kapust, ogórków i ziemniaków (te ostatnie wręcz szkodzą pomidorom).
Pomidory na balkon – sadzonki
w osobnym artykule przedstawiam zestawienie pomidorów polecanych przez producentów do sadzenia w donicach i skrzyniach balkonowych oraz sposób ich uprawy w pojemnikach Pomidory polecane do uprawy w donicach.
Kiedyś kupowałam sadzonki pomidorów na targu lub giełdzie kwiatowej. Ponieważ mój warzywny ogródek mieści się w donicach, prosiłam o niskie, przeznaczone do pojemników odmiany.
I takie – niby – kupowałam. A latem wyrastały z nich ponad metrowe krzaczyska. Później kupowałam gotowe sadzonki przez internet – i to było dobre rozwiązanie – co zamawiałam, to dostałam.
Teraz sama przygotowuję sadzonki pomidorów. W poprzednich latach – metodą prób i błędów – wybierałam gatunki, które sprawdzają się w uprawie donicowej. Polubiłam je za smak, a niektóre dodatkowo za wygląd.
Dzięki różnym odmianom czerwieni i żółci oraz wielkości pomidorów tworzą one – wraz z innymi roślinkami – niesamowicie kolorystyczne kompozycje.
Wiszące na balkonie lub nawet stojące na parapecie ( odmiana Mikro Tom lub Mikro Tom Gold ) są przepyszną pokusą, żeby „skubać” prosto z krzaczka.
Starannie wybierałam odmiany – sprawdzone w uprawie przeze mnie lub przez moje znajome „ogrodniczki”.
Nie znam jedynie ostatniej odmiany w tym zestawieniu: Pomidor Marmande – dostałam go jako gratisowy dodatek, gdy zamawiałam nasiona w sklepie internetowym pomidorlandia.pl.
Dopisek sierpień, w czasie zbiorów: Marmande jest pyszny, duży i mięsisty. Krzak dosyć spory – do posadzenia w ziemi lub w skrzyni – ewentualnie w dużej donicy.
Najlepsze odmiany do donic
Do upraawy pomidorów można użyć samodzielnie przygotowanej rozsady ( posiać pomidory) lub kupić gotowe sadzonki, najlepiej któryś z wymienionych w artykule odmian Jakie pomidory na balkon.
Zarówno nasiona jak i sadzonki do kupienia w ogrodnictwie lub w internetowym sklepie ogrodniczym. Zazwyczaj kupuję nasiona ( a czasem sadzonki) w sklepie internetowym Pomidorlandia lub na Allegro.
Jak sadzić pomidory na balkonie w doniczce lub skrzynce
- Wybrać miejsce słoneczne. Pomidory oczekują ciepła i słońca, ziemia w pojemniku powinna być stale lekko wilgotna.
- Donice lub pojemniki powinny być stabilne, bowiem duża ilość owoców i pędów może powodować przewracanie się plastikowych i lekkich doniczek przy wietrze.
- Pojemniki na pomidory (donice, skrzynki) muszą mieć głębokość przynajmniej 20 cm.
- Do typowej skrzynki balkonowej o długości 40 cm nie powinno się wsadzać więcej niż 2-3 krzaczki( oczywiście, to zależy od wielkości krzaków).
Pomidory na balkonie kiedy sadzić
W naszym klimacie najbezpieczniej będzie wysadzić pomidory do donic czy skrzynek po 15 maja – czyli po „zimnych ogrodnikach”, kiedy znikają nocne przymrozki.
Jaka ziemia do pomidorów
- Gotowe podłoże do uprawy warzyw.Pomidory w donicach mają do dyspozycji niewielką ilość ziemi, więc musi być ona urodzajna. Ja i tak zawsze dodaję do niej trochę drobnego keramzytu – zatrzymuje wodę i dostarcza składniki pokarmowe.
- Możemy także sami zrobić podłożę: kompost, ziemia ogrodowa i rozluźniacz jak żwir lub keramzyt. Ziemia musi być raczej lekka – w zbyt ciężkiej pomidory gorzej rosną.
- Jeśli uprawiamy pomidory w dużych, drewnianych donicach, dobrze jest glebę wzbogacić przed posadzeniem roślin – obornikiem ( ja używam suszonego – najczęściej końskiego) lub kompostem i przekopać.
- Koniecznie trzeba pamiętać o drenażu w donicach – na dnie donic należy umieścić warstwę drobnych kamyków lub keramzytu. Zapewni to lepszy odpływ wody z pojemników i zapobiegnie gniciu korzeni roślin. Dopiero na taki drenaż wsypujemy ziemię.
Pomidory na balkonie krok po kroku – jak pielęgnować
- Sadzonki pomidorów posadzić do poziomu pierwszych liści, co powoduje wytworzenie dodatkowych korzeni i zwiększenie pobierania substancji odżywczych przez roślinę.
- W razie pokładania się pędów, podeprzeć je palikami, by owoce były bardziej doświetlone.
- Podlewać najlepiej rano i wieczorem, szczególnie gdy jest bardzo gorąco. Jeśli dni są chłodniejsze lub deszczowe – wystarczy tylko podlać rano lub w ogóle nie podlewać – po prostu sprawdzić, czy ziemia jest wilgotna.W
- Wodę wlać bezpośrednio do donicy/ pojemnika tuż przy łodydze.Nie polewać i nie zraszać liści – moczenie liści pomidorów jest główną przyczyną, pojawienia się chorób grzybowych na krzaczkach pomidorów.
- Przy niektórych odmianach pomidorów konieczne może być usuwanie odrostów bocznych, które osłabiają owocowanie i kwitnienie.
- Regularne podlewanie i dokarmienie nawozami organicznymi jest konieczne szczególnie w okresie zawiązywania owoców. Natomiast nie należy używać za dużo – można przenawozić, a to nie jest zbyt dobre dla pomidorów.
- Niestety, szkodniki różnego rodzaju czyhają na nasze roślinki. Jeśli już tak się zdarzy, że zaatakują je choroby, nie wprowadzajmy chemii, tylko zastosujmy naturalne preparaty jak Biosept ( wyciąg z grejfruta) lub Bioczos (wyciąg z czosnku).
Czym nawozić pomidory na balkonie
- Możemy przed posadzeniem nawieźć ziemię nawozem długo działającym – ekologicznym, przeznaczonym do uprawy warzyw.
- Jeżeli tego nie zrobimy, nawozimy nawozami w płynie – najlepiej o zwiększonej zawartości potasu i fosforu. Fosfor wpływa na wybarwienie i miąższ owoców oraz zapobiega atakowi gorzkiej zgnilizny. W sprzedaży są gotowe mieszanki, przeznaczone do pomidorów – najlepiej tych właśnie używać – sposób stosowania znajduje się na opakowaniu.
- Ekologiczne pomidory ( a takie właśnie uprawiam), otrzymamy używając naturalnych nawozów jak biohumus, ekologiczny nawóz do pomidorów lub własnoręcznie wykonany nawóz z pokrzywy.
- Szczególnie cenna jest właśnie gnojówka z pokrzyw, bogata w składniki mineralne i ważny dla pomidorów potas, pozwalający na ładne wybarwienie owoców. I co najważniejsze – naturalna!
Biohumus powstaje poprzez działanie dżdżownic kalifornijskich, które przetrawiają substancje organiczne jak jak obornik, torf, kompost. Trawiąc podłoże, dżdżownice nasycają je mikroorganizmami namnażanymi w ich przewodach pokarmowych.
Pokrzywa – naturalny nawóz
„Gnojówka” z pokrzywy. Wykorzystujemy do tego pokrzywę przed kwitnieniem, a klikając w link, zobaczysz jak ją przygotować Gnojowica z pokrzywy – jak zrobić.
Podlewając pomidory gnojówką z pokrzywy, należy pamiętać, aby rozcieńczyć ją wodą w stosunku 1:10. Wystarczy, jeśli będziemy podlewać rośliny co dwa tygodnie.
Dosadź do pomidorów zioła
Świeże pomidory z własnej, przydomowej uprawy, najlepiej smakują ze świeżymi ziołami! Ich uprawa jest również bardzo prosta – szczegóły znajdziesz w poniższych artykułach:
Jak uprawiać zioła na balkonie
Zielnik na balkonie – jakie zioła posadzić do donic
Uprawa truskawek w pojemnikach
Więcej informacji o uprawie pomidorów
Jeżeli temat uprawy pomidorów na własnym tarasie Cię zaintrygowała i chcesz przygotować swój ogródek – sprawdź moje pozostałe artykuły w tej tematyce:
Pomidory do uprawy na balkonie
Jak przygotować pomidory na balkonie z nasion
Tabliczki do roślin. Zrób to sam – opisz zioła i pomidory
Masz pytania dotyczące uprawy pomidorów?
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji – pisz w komentarzu. W miarę możliwości, postaram się odpowiedzieć.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Cześć. Moje pomidory Marmande, dopiero w fazie 20 cm, sporo liści, ale i łodyga mimo ze grubsza to niepojąco długa. Obcinać wilki?
Witaj, Nie obcinałabym na tym etapie, dopiero jak wsadzisz na stałe miejsce. Ale czy Twoje sadzonki nie mają zbyt ciepło i słonecznie? Bo wtedy yak mocno „śmigają” w górę. Pozdrawiam i udanych zbiorów. ps. Mój Marmande ma dopiero 3 cm – nie mam pojęcia czy uda mi się w tym roku coś z niego zebrać 🙂
Cześć, co zrobić z krzaczkami zimą? Przenieść do piwnicy?
Witaj, mam dla Ciebie dwie wiadomości dobrą i złą :). Ta zła – krzaki pomidorów są jednoroczne, więc po owocowaniu wyrzucasz je. A dobra: na wiosnę siejesz lub sadzisz nowe gatunki albo te same, które już uprawiałaś wcześniej. Jeżeli jesienią masz jeszcze pomidory na krzaczkach w doniczkach na balkonie czy tarasie, to możesz je przenieść do domu, ale lepiej i wygodniej bedzie zerwać pomidory i zostawić do dojrzewania w ciemnym miejscu – na przykład w piwnicy. pozdrawiam dana
czym podeprzeć najlepiej krzaczek z pomidorem koktajlowym w doniczce jak ma on ponad 1,5m wysokości ?
Drewnianą podpórką lub puścić pęd po zyłce przymocowanej gdzieś nad pomidorem.
i jeszcze pytanie czy do donicy okrągłej 40cm i wysokiej 36cm wsadzać 1 czy 2 sadzonki ?
To zależy od rodzaju pomidorów. Jesli miniaturki, to możesz nawet kilka krzaczków włożyć. Jeśli większe to raczej jedną sadzonkę.
Ja w tym roku po kilku latach przerwy znów posadziłem pomidory na balkonie. Jest to pewien eksperyment/test, bo chcę przetestować jak będą rosły pomidory na sztucznych nawozach. Nawożenie z każdym podlewaniem, tzw fertygacja.
Na swojej nowo założonej stronie opisuję efekty, dodaję zdjęcia, nie wiem czy mogę podać link, w razie czego pewnie zostanie usunięty: https://www.poradnik-ogrodniczy.info/pomidory-uprawiane-na-balkonie/
Jak widać metoda uprawy dość odmienna od tej opisanej tutaj na stronie, ale ja lubię eksperymentować. W planach mam jeszcze przygotowanie testu uprawy pomidorów w donicach, jednego nawożonego tylko naturalnie, drugi tylko „sztucznie”. Podobno pomidory uprawiane naturalnie/ekologicznie są smaczniejsze – postaram się to sprawdzić.
Czy można sadzić pomidory w tej samej ziemi na drugi rok w doniczce
Witaj, ja zawsze do moich skrzyń z pomidorami i ziołami dodaję jesienią suszony obornik – najczęściej koński – a wiosną dosypuję nieco nowej ziemi. Gdybym miała małą doniczkę, to raczej wymieniłabym ziemię na nową. pozdrawiam dana
Dzień dobry, a jak ktoś nie ma obornika końskiego pod ręką? Starą ziemię ciążko w bloku wywalić. Co można dać, żeby urzyźnić?
Witaj, kup suszony w centrum ogrodniczym/markecie budowlanym. A jeśli nie tako obornik, to znakomicie sprawdzi się gnojówka z pokrzywy, którą sama zrobisz – w taki sposób: https://jawagabunda.pl/natura-dla-zdrowia/gnojowka-z-pokrzywy/ lub kup gotowy nawóz biohomus (robiony przez dżdżownice kalifornijskie). Pozdrawiam i dobrych zbiorów życzę dana
Dzień dobry, czy mogłaby mi Pani pomóc radą? Otóż planuję zamienić balkon w hodowlę pomidorów 🙂 Chciałabym je uprawiać w skrzyniach. Znalazłam coś takiego: https://allegro.pl/oferta/skrzynia-warzywniak-zielnik-donica-124x30x43-5-10414515018 ale nie wiem, jak zabezpieczyć skrzynię tak, żeby nie wypływała z niej strumieniami woda i nie wysypywała się ziemia, a żeby zarazem pomidory nie stały w wodze. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam.
Witam, w takich właśnie skrzyniach uprawiam swoje pomidory i zioła. Z tym, że skrzynie stoją na ziemi w ogrodzie. Skrzynie wyłożyłam folią, którą w kilku miejscach podziurawiłam. Na spôd wysypałam drobny keramzyt, później ziemię. Niestety, czasem woda wypływa mi spodem – nie to nie przeszkadza, ale uprawiając pomidory na balonie może dobrym rozwiązaniem byłoby podłożyć jakąś podstawkę (gumową,foliową?), żeby nie zabrudzić balkonu. Z kolei wyłożenie folią drewnianej donicy zapobiega wylewaniu się wody od góry, tzn. po ścinkach, a po drugie zatrzymuje na dłużej wilgotność ziemi. Życzę udanej uprawy i proszę się pochwalić zbiorami. A odmiany już wybrałaś? Jakby co, polecam… Czytaj więcej »