
Dubrownik o poranku lub tuż przed zmrokiem najpiękniej ukazuje swoje oblicze. Dubrownik bez pośpiechu – to recepta na najlepsze poznanie miasta.
W sezonie w okolicy południa, kiedy to nie tylko turyści samochodowi i autokarowi przybywają do Dubrownika, ale z olbrzymich cruiserów wylewają się tysiące turystów, w Dubrowniku robi się naprawdę tłoczno.
W artykule nie opisuję historii Dubrownika, ani zabytków. Pokazuję Ci po prostu Dubrownik do zwiedzania, do zatopienia się w jego klimacie i podrzucam parę przydatnych informacji, które ułatwią poznanie Dubrownika.
Dubrownik jak zwiedzać
Dubrownik bez pośpiechu! To najlepsza recepta na zwiedzanie miasta.
Po przybyciu do Dubrownika koniecznie odwiedź Informację Turystyczną, w której zaopatrzysz się w mapę i otrzymasz pomocne informacje o mieście.
Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od spaceru. Ja uwielbiam włóczyć się bez celu, zaglądając to tu, to tam.
Dopiero kiedy wchłonie mnie atmosfera takiego miejsca jak Dubrownik, zaczynam czytać o miejscach i zabytkach wartych odwiedzenia. I wtedy zwiedzam miasto raz jeszcze z przewodnikiem w ręce.
W tym artykule nie znajdziesz opisu zabytków – nie posiadam wystarczającej wiedzy, aby je opisać – ale wskazuję Ci najciekawsze miejsca w Dubrowniku wraz z praktycznymi informacjami jak do nich dotrzeć i jak zwiedzać.
Całe Stare Miasto Dubrownik wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.



1. Spacer po murach Dubrownika
Spacer po murach obronnych (jednych z najstarszych na świecie, budowanych przez kilka wieków) w Dubrowniku należy do największych atrakcji miasta. Zobaczysz dachy, place, uliczki i zakamarki miasta, po których wcześniej chodziłeś lub po których będziesz chodził po opuszczeniu murów.
Spacer po murach odbywa się tylko w jednym kierunku i zaczyna w trzech miejscach: przy twierdzy św. Jana, przy Bramie oraz ul. Svetogo Dominika. Mury mają około dwóch 2 kilometrów m i biegną wokół całego starego miasta. Grubość ścian od lądu waha się od 4 do 6 metrów.
Na spacer najlepiej wybrać się rano lub późnym popołudnim. Wtedy jest najchłodniej, a domy i dachy Dubrownika są najlepiej oświetlone. Koniecznie zabierz wodę do picia i nakrycie głowy.
Godziny otwarcia i cennik znajdziesz na stronie Zwiedzanie Murów Dubrownika.


2. Fontanna Onufrego, która zapewni Ci szczęście
Fontanna, pod którą zawsze jest sporo ludzi pijących wodę. Pija wodą nie tylko po to, aby zaspokoić pragnienie, ale także aby spełniło się ich życzenie.
Albowiem – jak mówi legenda – kto napije się z wody z wszystkich szesnastu kranów obchodząc fontannę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, temu spełni się pomyślane życzenie.
Fontanna Onufrego została wzniesiona w XV wieku na zakończenie budowy wodociągu, którym doprowadzono wodę do Dubrownika z oddalonych o 12 km źródeł.
Będąc przy fontannie Onufrego warto zajrzeć do pobliskiej Informacji Turystycznej. Wziąć mapę, popytać o przewodnika i o wydarzenia, które w danym czasie odbywają się w mieście.

3. Najpiękniejsza plaża Dubrownika
Za najpiękniejszą plażę w Dubrowniku uważa się plażę Bellevue, położoną tuż przy hotelu o tej samej nazwie.
Na noc warto zatrzymać się w tym właśnie hotelu, a jeśli mieszkasz w innym miejscu, to odwiedź plażę rano lub wczesnym popołudniem, kiedy to urwiska skalne dają naturalny, przyjemny cień.
Na schłodzenie się podczas zwiedzania polecam miejsce kąpielowe tuż przy murach starego miasta. Nie poleniuchujesz tam za bardzo, ale za to zażyjesz odżywczej kąpieli.
4. Dubrownika ciekawostki dla fanów Gry o tron
Zabytkowa forteca, malownicze zakątki Dubrownika oraz pobliska wyspa Lokrum służyły twórcom filmu „Gra o tron” do umieszczenia w nim akcji.
Fani filmu – ja akurat do nich nie należę – znajdą w miejscowych informacjach turystycznych przewodnika, który oprowadza po wszystkich najważniejszych miejscach z kręcenia filmu.
5. Tutaj zobaczysz Dubrownik z lotu ptaka
Dubrownik jak na dłoni! Jeśli marzysz o zobaczeniu Dubrownika, a przy okazji także okolicznych wzgórz należących do Bośni i Hercegowiny i malowniczą wyspę Lokrum to koniecznie wybierz się na wzgórze Srđ.
Jednym ze sposobów dostania się na szczyt jest kolejka linowa, która wyniesie Cię wysoko. Hen, ponad horyzont miasta.
Warto wybrać się na wzgórze Srđ wieczorem, kiedy to zabytkowy port w Dubrowniku zalewany jest czerwonym, miękkim światłem, które tworzy razem z morzem niezapominane zjawisko.
Na wzgórze Srd wjedziesz także samochodem. Z Dubrownika to jest około 10 km, cały czas ostro w górę. Droga dla dobrych kierowców, których nie przerażają ostre przepaście i wąskie, typowo chorwackie drogi. Wjedź do samego końca na parking, pomimo że wcześniej będą miejsca, na których można zostawić samochód.
Trzeci sposób to pieszo. Bardzo stromo i w porze letniej raczej nie polecany sposób.
A na samej górze Srđ czeka na Ciebie także restauracja z super widokami. Romantyzm ponad miarę! Dlatego też często zakochani wybierają to miejsce na zaręczyny.
Godziny kursowanie kolejki, ceny, stację początkową i historię kolejki znajdziesz na stronie Kolejki linowej w Dubrowniku.
Z kolei jak dojechać samochodem na wzgórze Srd pokaże Ci mapa Google.
Inne ładne miejsce na oglądanie Dubrownika z góry to pojechać dalej za Dubrownik drogą nr 8 i zatrzymać się bezpiecznie na parkingu oznaczonym w Dubrownik google map jako punkt widokowy. I podziwiać!

6. Atrakcje w okolicy Dubrownika – kawałek raju na Lokrum
Piękny, ale i mocno zatłoczony jest Dubrownik. Dlatego tak wielu mieszkańców i turystów wybiera się na dziesięciominutowy rejs na urokliwą wyspę Lokrum będącą rezerwatem przyrody.
Przepiękna, zalesiona z poszarpanymi przez skały brzegami i zatoczkami do kąpieli. Z klasztorem, ogrodem botanicznym i twierdzą z XIX wieku.
Promy na Lokrum wypływają ze Starego Portu co kilkanaście minut. Warto zabrać jedzenie i picie planując dłuższy pobyt na wyspie Lokrum.
Położona w przeciwnym kierunku wyspa Koločep z kilkoma przepięknie usytuowanymi domami do wynajęcia, to również doskonały wybór na złapanie chwili ciszy w okolicy Dubrownika.

7. Dubrownik gdzie zaparkować
W sezonie znalezienie wolnego miejsca w pobliżu starego miasta może być problemem. W ogóle nie myśl o bezpłatnym parkowaniu w tej części Dubrownika. Za darmo może Ci się uda Ci się zaparkować gdzieś na obrzeżach Dubrownika. Często kierowcy zostawiają samochody na parkingach przy dużych sklepach.
Parkując poza wyznaczonymi miejscami patrz uważnie na znaki, aby uniknąć poszukiwania odholowanego samochodu i niepotrzebnych opłat.
Wjeżdzając do miasta kieruj się na oznaczone parkingi. Zamieszczona poniżej mapa pokaże Ci parkingi w Dubrowniku.
Dubrownik został podzielony na pięć stref parkowania oznaczonych stosownymi tablicami. Wszystkie informacje – kto może zostawić samochód w danej strefie i jak zapłacić – umieszczono na tablicach.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Strefy do parkowania w Dubrowniku i Gdzie zaparkować w Dubrowniku.
Ciekawym pomysłem na zaparkowanie jest wjazd na wspomniane już wzgórze Srđ i pozostawienie tam samochodu. Kolejką linową zjedziesz na dół rozkoszując się widokiem, a po zwiedzaniu Dubrownika powrócisz do samochodu tę samą drogą. Nie jest to najtańszy sposób parkowania, ale jeśli masz w planie oglądanie Dubrownika z góry, to możesz zaplanować je właśnie w ten sposób.


8. Dubrownik bez paszportu
Do Chorwacji wjedziemy na podstawie dowodu osobistego. To wiadomo. Jadąc do Dubrownika musimy przejechać przez kawałek Bośni i Hercegowiny, która nie należy do Unii Europejskiej.
Jednak na podstawie stosownych umów pomiędzy państwami można ten odcinek przejechać także na podstawie dowodu osobistego, czyli bez konieczności posiadania paszportu. Na granicy są kontrole. Służby czasem kontrolują, czasem nie.
9.Dubrownik przewodnik
Podczas zwiedzania, czy planowania zwiedzania Dubrownika bardzo przydatny jest internetowy przewodnik, w którym znajdziesz propozycje tras do zwiedzania miasta, historię Dubrownika i ciekawostki.
Możesz także skorzystać z oferty zwiedzania miasta z przewodnikiem – w kilku językach, w tym także w polskim. Szczegóły znajdziesz w biurach Informacji Turystycznej w Dubrowniku.
Jeszcze innym rozwiązaniem na zwiedzanie Dubrownika jest udział w zorganizowanym przez któreś z polskich biur podróży wyjeździe do Chorwacji.
Takie propozycje posiada w swojej ofercie Itaka. Podczas wycieczki po chorwackiej Dalmacji zobaczysz największe atrakcje regionu, w tym oczywiście Dubrownik.
10.Dubrownik gdzie nocować
Jak wszystkie chorwackie miasta, tak i Dubrownik posiada bogatą ofertę apartamentów do wynajmu.
Niezależnie od tego, czy zamierzasz mieszkać w hotelu, pokoju do wynajęcia czy apartamencie, warto wcześniej zarezerwować nocleg w Dubrowniku. Szczególnie jeśli podróżujesz w sezonie.
Oczywiście, im bliżej centrum, tym ceny noclegów droższe. Możesz rozważyć zanocowanie nawet na obrzeżach miasta i dojeżdżać komunikacją miejską lub dochodzić piechotą do starego miasta.
Ja tak właśnie zamieszkałam – w apartamencie w oddaleniu od centrum Dubrownika, w spokojnym miejscu, w którym łapałam oddech po pobycie w zatłoczonym Dubrowniku.
Zerknij także do mojego artykułu noclegi Dubrownik, w którym znajdziesz sporo praktycznych informacji jak szukać apartamentu w Dubrowniku. Bo nie tylko wklepanie do google hasła „Dubrownik booking” pokaże Ci ciekawe miejsca na nocleg.
Lubisz chorwackie klimaty?
Zerknij ze mną na wyspę Brac na jedną z najpiękniejszych chorwackich plaż Zlatni Rat lub na jej spokojna i pachnącą ziołami wyspę Solta. A przed wyjazdem zerknij do checklisty czy zabrałeś wszystko, co będzie pomocne na wakacjach w Chorwacji.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!