Promy w Chorwacji. Ceny i rozkład rejsów

0
0
prom Jadrolinija na niebieskim morzu
Prom Jadrolinija najważniejszy środek komunikacji na chorwackie wyspy

Widok białego promu z napisem Jadrolinija to już przedsmak chorwackich wakacji.

W artykule znajdziesz linki do cen promów oraz rozkład rejsów oraz mnóstwo przydatnych informacji o kursowaniu promów w Chorwacji.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

W Chorwacji promem na wyspy

Do Chorwacji należy ponad 1200 wysepek i wysp. Do zamieszkałych, których jest około 50 (ta liczba ulega zmianie, bo są wysepki zamieszkałe przez jedną osobę, która przeprowadzając się lub umierając pozostawia wyspę bezludną), docierają promy lub wodoloty.

Planując wakacje na chorwackiej wyspie możesz kupić wcześniej bilet on- line, ale ryzykujesz. Nie zdążysz dojechać i bilet przepadnie.

Jeśli wybierasz się na którąś z małych wysp, koniecznie sprawdź rozkład jazdy. Na mniejsze wyspy (lub do mniej popularnych portów) promy przypływają tylko raz dziennie.

rozkład jazdy promów w Chorwacji
Najlepszy moment – zejście z promu na wyspę! Oto wakacje.

Jak kursują promy w Chorwacji?

Nawet jeśli nie zamierzasz jechać na całe wakacje na chorwacką wyspę, to możesz wybrać się na jednodniową wycieczkę na którąś w wysp. Z samochodem, z rowerem lub pieszo.

Planując jednodniowy wypad na wyspę samochodem, musisz wziąć pod uwagę kolejki i tym samym spore okrojenie z czasu dnia. Zdarza się – i to dość często – że w sezonie trzeba stać nawet kilka godzin w kolejce do promu. Druga sprawa to cena promu z samochodem.

Pomiędzy lądem i chorwackimi wyspami kursują promy. Głównie linii Jadrolinija, ale także innych przewoźników jak Krilo czy BuraLine.

Najważniejszym przewoźnikiem dla wybierających się na wakacje do Chorwacji samochodem jest Jadrolinija. Posiada ona bowiem w swojej flocie duże promy towarowe, na który załadujemy nasz samochód.

Z połączenie morskiego możesz także skorzystać pomiędzy krajami. Prom samochodowy Chorwacja Włochy, czy prom z Chorwacji do Grecji może sprawić, że podczas jednej podróży poznasz wiele krajów.

Bardzo popularne są także dla turystów wypoczywających na północy kraju połączenia promowe z Chorwacji do Wenecji. Są to szybkie katamarany, którymi wyskoczysz na jeden dzień do Wenecji.

Promy Chorwacja rozkład jazdy

Dokładne połączenia, godziny rejsów oraz ceny promów w Chorwacji znajdziesz na stronie Jadrolinija.

Z reguły promy pływają według rozkładu jazdy, jednak może zdarzyć się, że są opóźnienia lub prom po prostu nie przypłynie w oznaczonym czasie.

Wyszukiwarka promów Chorwacja promy Jadrolinija.

Ceny promów w Chorwacji 

Za przewóz promem zawsze płacimy opłatę za samochód i za podróżujące w samochodzie osoby.

Cena za samochód zależy od jego długości. Pamiętaj, że jeśli masz bagażnik samochodowy przymocowany do zderzaka, to liczy się długość samochodu z bagażnikiem.

Kiedyś nie pomyślałam o tym i w Biograd na Moru, kiedy chciałam wjechać na prom na wyspę Pasman obsługa nie wpuściła mnie. Musiałam dopłacić do biletu, a że mój samochód był przedostatni w kolejce, zanim wróciłam z kasy, mój prom odpłynął.

I do ceny za bilet doszła jeszcze kwota za kolejną kawę i – pyszne w pobliżu portu – lody. Popłynęłam następnym promem.

Aktualne ceny znajdziesz na stronie promów Jadrolinija.

Jak szukać połączenia promowego?

Wybierając się na przykład na wyspę Mali Lošinj znajdź port do którego chcesz przypłynąć. W wyszukiwarce połączeń promowych nazywa się „Luka polaska”.

Następnie kliknij „Odredišna luka” w którym ukażą Ci się wszystkie porty, z których możesz wypłynąć do Twojego wybranego portu oraz rodzaj statku, jako obsługuje dany kierunek.

Jeśli masz w planie płynąć z samochodem – wybierzesz prom. Jeśli bez samochodu – wybierz prom lub znacznie szybszy katamaran.

Wyszukiwarka połączeń promowych jest w języku chorwackim, angielskim, ale także tłumaczona jest na polski. Wrzucając język polski na głównej stronie, otrzymasz także przetłumaczone z chorwackiego nazwy wysp.

Najlepiej szukając połączeń na chorwackie wyspy (lub pomiędzy chorwackimi wyspami) pozostań przy języku chorwackim.

Wyszukiwarka promów jest intuicyjna. Bez problemów odnajdziesz swój rejs.

Jak kupić bilet na prom w Chorwacji?

Bilety na prom możesz kupić on – line lub w kasie w porcie. W kasie, która czynna jest w godzinach kursowania promów, możesz zapłacić zarówno kunami jak i kartą kredytową.

I jeszcze jedna cenna uwaga. Zdarzyło mi, że kupując bilet na samochód, obsługa w kasie zażądała okazania … prawa jazdy. Niezły absurd, jeśli na przykład bilet kupuje współpasażer.

Bilet na przeprawę promową możesz także kupić przez internet. Korzystając z wyszukiwarki połączeń promowych klikasz „kup bilet” i dalej postępujesz według instrukcji.

Jak lepiej kupić bilet na prom? W kasie czy przez internet? Szczerze mówiąc każda z tych wersji ma swoje plusy i minusy.

Generalnie promy na wyspy kursują według rozkładu. Czasem jednak mijają się nieco z podanymi w rozkładzie godzinami. Zdarza się – i to dość często – że na bardzo uczęszczanych trasach w sezonie podpływają dodatkowe promy, poza godzinami rejsów wyszczególnionymi w rozkładzie.

Moja rada. Ustawiając się w kolejce do promu, nie odchodź zbyt daleko od portu lub samochodu. Miej „na uwadze” co się dzieje. Bo, po pierwsze, może minąć Ci okazja wypłynięcia wcześniej. A po drugie Twój samochód stojący w kolejce będzie blokował dojazd do promu.

Tak to wygląda w rzeczywistości. Jako że kilkadziesiąt razy przeprawiałam się na chorwackie wyspy, to dokładnie wiem, jak ten system funkcjonuje.

Nieodmiennie od lat tak samo. W prawdziwym trybie slow. I na to musisz się nastawić, żeby zaoszczędzić sobie stresu. Szczególnie przy powrocie z wakacji, kiedy musisz w określonym terminie dotrzeć do kraju. Po prostu zaplanuj wcześniej wyjazd z wyspy.

Kolejki na prom w chorwackich portach

W każdym większym porcie jak na przykład w Splicie, z którego wypływają promy na największe wyspy jak Brac, Hvar czy Solta, na asfalcie wyrysowane są na linie z oznaczeniem portu docelowego.

Natomiast w małych portach, gdzie jest tylko jedna linia jak na przykład w Drveniku, z którego kursuje tylko jedna linia na Hvar do Sucuraj ustawiasz się po prostu w kolejce do promu i czekasz.

I kiedy już Ci się wydaje, że wjedziesz na prom, zza zakrętu wyjeżdża samochód dostawczy. I wjedzie na prom bez kolejki. I autobus kursowy. Także ma pierwszeństwo.

Bez kolejki na prom. Jak kupić bilet z rezerwacją godziny?

Od 2020 roku Jadrolinija wprowadziła możliwość zakupu biletu na oznaczoną godzinę przeprawy. Bilet można kupić zarówno przez internet, aplikację mobilną Jadrolinija jak i na miejscu w kasie.

Taki system obowiązuje na niektórych trasach promowych. Kliknij na link  przeprawy promowej, żeby zobaczyć szczegóły.

Jednak nie nastawiaj się, że na pewno załapiesz się na te godzinę. Może okazać się – szczególnie w sezonie – że przyjedziesz, a przed Tobą będzie tak długa kolejka, bez dodatkowego miejsca dla posiadających bilety, że odstoisz i tak spory czas w kolejce.

A być może w ogóle nie załapiesz się na prom w danym dniu i będziesz musiał zostać do następnego dnia. Takie „michałki” też się zdarzają.

Przydatne linki przy zakupie biletów na prom w Chorwacji

Na oficjalnej stronie Jadroliniji znajdziesz wszystkie potrzebne informacje na temat połączeń, cen i nowości.

 Chorwacja promy Jadrolinija

Oprócz Jadroliniji możesz także skorzystać z usług mniejszych przewoźników, którzy specjalizują się w ruchu pasażerskim (czyli bez samochodów). Czasem pozwalają zabrać rower, ale o to trzeba pytać obsługę. Oficjalnie – z reguły – nie przewożą rowerów.

 Przewoźnik Bura Line 

 Przewoźnik Krilo

TOP 6 najbardziej popularne apartamenty na wyspach w Chorwacji w tym tygodniu

Wyspa Solta Villa Talia  
Wyspa Brač Marina Gromela
Wyspa Rab  Apartament by the See in Lopar
Wyspa Hvar  Apartament Nikola – 5 metrów od morza
Wyspa Mali Losinj La casetta di nona Lea

… i wiele innych  apartamentów i willi do wynajęcia

Chorwackie porady

Planując wakacje w Chorwacji, zerknij jeszcze do dwóch moich bardzo praktycznych artykułów.

O tym jak się spakować do Chorwacji, co zabrać na plażę i do apartamentu oraz artykuł o potrawach chorwackich.

Dowiesz się nie tylko jakich potraw musisz spróbować w Chorwacji (aby poznać regionalne smaki), ale co to jest i jak dana potrawa nazywa się po chorwacku i po polsku.

Wielce przydatne informacje, szczególnie dla osób, które pierwszy raz podróżują do Chorwacji. A także dla każdego, gdy nie można skorzystać z Google tłumacz (bo nie ma zasięgu), a usiłujemy sobie przypomnieć co to był ten „burek” czy „kozice”?

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Poprzedni artykułHvar lawendowa, słoneczna chorwacka wyspa
Następny artykułKomary. Jak się ich pozbyć?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dana - Jawagabunda. Zapraszam Was do bloga z dojrzałym spojrzeniem na świat, w którym będziemy wspólnie smakować życie ( dosłownie i w przenośni) i odkrywać w sobie zainteresowania. To blog dla nas - którzy mimo posiadania wielu lat - nadal z pasją idą przez siebie.