
Trogir w Chorwacji. Top 10 atrakcji Trogiru
Z tego artykułu dowiesz się:
Historia i położenie Trogiru
1. Co robić w Trogirze? Zagubić się w uliczkach
Trogir szczyci się jedną z najlepiej zachowanych starówek chorwackich, z labiryntem uliczek i zaułków pomiędzy kamiennymi domami i placami.
Aby w pełni poczuć klimat miasta polecam zagubić się w jego przestrzeni. Wejść przez zabytkową bramę do miasta i włóczyć się bez celu uliczkami.
Zaglądać do zaułków i podwórek. Podziwiać wiekowe drzwi, metalowe kraty w oknach mające swoje lata. A przede wszystkim kamienne mury i schody, ozdabiane na włoski styl kolorowymi donicami. Miasto bajka!
Podczas łazęgowania warto przysiąść gdzieś w kawiarni i delektując się smakiem kawy, tudzież innego napoju, jednocześnie chłonąc otaczające nas piękno i toczące się wokół życie.
Głównie turystyczne. Albowiem do Trogiru zaglądają prawdziwe tłumy turystów. Dlatego warto zwiedzać Trogir po sezonie, żeby zakosztować spokoju i móc kontemplować jego piękno bez większych zakłóceń.
Moim ulubionym miejscem jest kawiarnia przy placu Trg Ivana Pavla II z widokiem na miejsce, w które dociera każdy zwiedzający Trogir. Czyli plac z katedrą i zegarem.
2. Katedra pw. Świętego Wawrzyńca w Trogirze
Wejścia do katedry „pilnują” dwa groźnie wyglądające lwy towarzyszące Adamowi i Ewie oraz licznym postaciom umieszczonym tuż nad wejściem do kościoła, a będące dziełem miejscowego rzeźbiarza Radovana. We wnętrzu kościoła sv. Lovro (czyli Wawrzyńca) zachwyca XV wieczna kaplica Ursina.
Aby zobaczyć wnętrze kościoła i widok na miasto z kościelnej wieży trzeba zapłacić za wstęp.
3. Pałac Ćipiko
Wychodząc z kościoła wystarczy spojrzeć przed siebie, aby znaleźć się „oko w oko” z kolejną atrakcją Trogiru.
To wybudowany w XV wieku Pałac Ćipiko, będący siedzibą możnego rodu. Obecnie nie można go zwiedzać, ale podziwiać z zewnątrz jego gotycką architekturę jak najbardziej.
4.Loggia i stara wieża zegarowa
Kolejna ciekawostka z tego samego miejsca (ukryta nieco za kawiarnianymi parasolkami) to loggia z XVI podtrzymywana przez sześć kolumn zwieńczonych rzeźbami.
To dawne miejsce wielofunkcyjne, które służyło za schron, było miejscem spotkań i sądów. Tuż obok samotnie stojąca wieża zegarowa jest pozostałością kościoła św. Sebastiana, którego rzeźbę możemy dostrzec na kamiennym murze wieży.
5.Porta Civitatis wejście do miasta od strony portu
Ogromne drewniane drzwi (oryginalne z XV wieku) stoją otworem przez całą dobę dla pragnących wejść na starówkę od strony promenady i wyspy Ciovo.
6.Kopnena Vrata – kamienna brama do miasta od strony parkingu
Zostawiając samochód na parkingu przed starówką do miasta wejdziemy przez bramę Kopnena Vrata, którą zdobi rzeźba patrona miasta św. Jana Ursina. Koniecznie zerknij w górę, zanim ją przekroczysz.
7.Twierdza Kamerlengo punkt widokowy
Zbudowana w XV wieku twierdza włączona została do systemu murów obronnych starego miasta. Położona nieco na uboczu jest doskonałym punktem widokowym na całą starówkę, Adriatyk i sąsiednią wyspę Ciovo.
Zwiedzanie jest płatne. Bilety można kupić tylko za gotówkę. Polecam wejść na twierdzę, aby zobaczyć jak pięknie wyglada Trogir z góry.
8.Promenada w Trogirze
Tętniąca życiem w ciagu dnia promenada w Trogirze wieczorem zamienia się w klimatyczne, pełne spokoju miejsce, w którym warto zakończyć dzień, siedząc w jednej z licznych restauracji z widokiem na sąsiednią wyspę Ciovo i eleganckie jachty przycumowane przy nabrzeżu.
9.Wyspa Ciovo
Wyspa Ciovo połączona jest z Trogirem i tym samym z lądem zwodzonym mostem. Najbliższa od strony mostu część wyspy ze starą zabudową, administracyjnie przynależąca do Trogiru, także jest warta odwiedzenia. Dla znacznie spokojniejszego miejsca i ładnego widoku na starówkę Trogiru.
Jednak mnie sama wyspa Ciovo nie zachwyciła. Objechałam ją samochodem i rowerem szukając urokliwego i spokojnego miejsca. Niestety, nie znalałam takiego, które spełniłoby powyższe i jeszcze kilka innych warunków mojego dobrego zakwaterowania w Chorwacji.
Ciovo znacznie różni się od innych chorwackich wysp, które znam, takich jak Solta, Brac czy Hvar.
Pewnie za sprawą łatwiejszej komunikacji (nie ma potrzeby płynięcia promem) jest bardziej zabudowana i zaludniona. Taka mocno cywilizowana.
Ale nie ma tego złego, co by się na dobre nie odwróciło. Jako, że zostałam bez noclegu, a nie chciałam kolejnej nocy zostać w centrum Trogiru pojechałam do pobliskiej Rogoźnicy i tam znalałam wymarzony nocleg tuż nad brzegiem morza w niesamowicie urokliwym miejscu.
10.Plaża w Trogirze
W samym Trogirze nie znajdziesz plaży, ale już w jego pobliżu jak najbardziej. Najbliżej – około 1 km – położna jest niewielka plaża Gradska (od centrum w kierunku mostu samochodowego na wyspę Ciovo). Podążając nieco dalej, już za most, napotkasz plażę Pantan z sosnami i tamaryszkami dającymi cień.
W stronę Szybenika mała, ale zagospodarowane plaża znajduje się w okolicy Seget.
A jeszcze gdzie znajdziesz najlepsze plaże w okolicy Trogiru? Na wyspie Ciovo. Nie tylko najbardziej popularna Okrug Gornji Beach, ale i mnóstwo małych plaż i zatoczek ma w swojej ofercie Ciovo.
Gdzie zaparkować w Trogirze? Obok targu
Samochodem nie wjedziesz do Trogiru, w sensie starego miasta. Samochód możesz zostawić na jednym z kilku parkingów jeszcze na lądzie albo wjechać na wyspę i zaparkować na parkingu pod murami Trogiru lub na wyspie Ciovo. Wszędzie za parking trzeba płacić, a kwoty za godzinę parkowania są podobne.
Obok dużego parkingu, tuż przy kładce dla pieszych, działa siedem dni w tygodniu duży targ warzywno – owocowy.
Trogir noclegi
Moim zdaniem, aby najlepiej wczuć się w klimat Trogiru, to należy w nim zamieszkać. W nim, tzn. w ścisłym centrum, w jednym z wiekowych budynków, w których urządzone są pokoje do wynajęcia. Polecam klimatyczny nocleg
Jeśli jednak szukasz innego miejsca w Trogirze na nocleg to sporo możliwości znajdziesz w okolicy. Szukając w miejscowościach w stronę Splitu, pamiętaj, że tam jest lotnisko i samoloty nieźle hałasują przelatując niemal nad głową.
Możesz zamieszkać w oddalonej o kilkanaście kilometrów niewielkiej Rogoźnicy. Urokliwym miejscu ze starą zabudową, licznymi knajpkami i jedną z najpiękniejszych marin na Adriatyku.
- Kliknij Tutaj a zobaczysz i zarezerwujesz także dla siebie mój ulubiony nocleg w Trogirze.
- Kliknij Tutaj i zarezerwuj apartament w Rogoźnicy tuż nad brzegiem morza.
Trogir atrakcje w okolicy – miasto widziane z góry
Wyżej wspomniałam o dwóch miejscach, z których możemy zobaczyć miasto z góry. To dzwonnica kościoła Św. Wawrzyńca oraz Twierdza Kamerlengo.
Wspaniały widok na Trogir (a także na Ciovo i adriatyckie wybrzeże) roztacza się z z drogi prowadzący od autostrady do Trogiru. Nieopodal miejscowości Prgomet wypatruj zatoczek – parkingów, w których możesz się zatrzymać na podziwianie widoku.
A w ogóle najpiękniejszy widok na Trogir będziemy mieli, jeśli zdecydujemy się na podróż do Chorwacji samolotem i lądowanie w Splicie. Lotnisko znane jako Split, tak naprawdę mieści się tuż za Trogirem. Samoloty podchodzące do lądowania bardzo nisko przelatują na zabytkowym miastem.
Kamera Trogir
Jeśli już teraz masz ochotę zobaczyć na żywo kawałek Trogiru, to umożliwi Ci to kamera. Kliknij Tutaj i przeniesiesz się w XV wieczne mury miasta.
Lubisz chorwackie klimaty?
Koniecznie spróbuj chorwackich potraw, a jeśli jeszcze nie zwiedziłeś, to zajrzyj do Plitwickich Jezior.
? ? Zastanawiasz się gdzie nocować w Trogirze?
Moja prośba do Ciebie :). Wszystkie moje artykuły są oczywiście bezpłatne, ale mam prośbę, aby rezerwując nocleg na Twoje wyjazdy kliknąć wcześniej na link booking.com lub skorzystać z poniższej wyszukiwarki. Dla Ciebie cena nie zmieni się, a ze mną booking.com podzieli się prowizją.
Dziękuję serdecznie 🙂 dana/jaWagabunda
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!