Trasy rowerowe Istria. Parenzana rowerem po nasypie kolejowym

0
0
kierownica roweru i morze w oddali
Istria na rowerze

Trasy rowerowe Istria. Parenzana to najbardziej popularna trasa rowerowa na Istrii. Istria w ogóle jest bardzo przyjazna dla rowerzystów.

Spora sieć tras rowerowych, mnóstwo polnych dróg bez ruchu samochodowego sprzyjają planowaniu rowerowych eskapad. Rowerem zwiedzisz Pulę, Rovinj i inne bajkowe miasteczka oraz interior półwyspu.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Trasy rowerowe Istria to nie tylko słynna Parenzana

Trasy rowerowe na Istrii należą do najbardziej popularnych i – w sporej części – najłatwiejszych w całej Chorwacji, chociaż i tutaj zdarzają się dość spore podjazdy.

Dokładne opisy tras rowerowych na Istrii wraz z zaznaczeniem ich przebiegu i stopnia trudności znajdziesz na stronie Istria Chorwacja szlaki rowerowe.

Mapy tras rowerowych na Istrii w powyższej aplikacji są bardzo dokładne i przydatne, z zaznaczoną trasą (pdf, gps), oznaczonym stopniem trudności, długością trasy i wysokościami i rodzajem nawierzchni.

Zwiedzisz rowerem Pulę, poznasz trasy rowerowe w Rovinj i okolicy (szczególnie polecam, nie jest trudno, a niesamowicie urokliwie), dotrzesz do środka półwyspu i odkryjesz włosko – chorwacki klimat miejscowości na półwyspie. I jedzenie: włosko-chorwackie. Pyszne!

droga asfaltowa i rowerzysta na niej
Trasy rowerowe na Istrii prowadzą także po asfalcie
rower i stare, kamienne mury miasteczka
Rowerem na Istrii dotrzesz do takich miejsc

Parenzana trasa rowerowa

Na Istrii można także pojechać także niezwykle malowniczą trasą poprowadzoną po nieczynnych torach kolejowych, zwaną Parenzana. Określana jest także jako „trasa kolejowa Włochy, Słowenia, Chorwacja”, stworzono ją bowiem na nasypie kolejowym nieczynnej kolei biegnącej przez te kraje.

Droga jest szutrowa, dobrze przygotowana, dość łatwa bo przecież pociąg musiał dawać sobie z podjazdami radę!

Prowadzi przez winnice, urokliwe miasteczka, nasycone zielenią lasy. Wznosi się na widokowe punkty, aby opaść nieco w dół i wpaść do tunelu, przejechać przez most czy wiadukt.

Bajecznie malownicza trasa rowerowa w Chorwacji! Co prawda jest długa, bowiem ma około 120 km i prowadzi od słoweńskiego Triestu aż do chorwackiego Porec, ale można zaplanować przejazd jej częścią. Jednym z najbardziej popularnych miejsc na początek wycieczki jest Buje.

rowery przed kamiennymi, starymi domami
Rowerem na Istrii dotrzesz do urokliwych restauracji

Parenzana trasa rowerowa mapa i przydatne informacje

Parenzana to najbardziej popularna oraz najczęściej odwiedzana trasa rowerowa oraz szlak pieszy na Półwyspie Istria.

Bieżące informacje oraz informacje wraz z mapą Parenzana znajdziesz na stronie

Parenzana trasa rowerowa. 

Dzięki bezpłatnemu autobusowi kursującemu na trasie (zabierającemu rowery i pasażerów), możesz zaplanować wycieczkę rowerową w jedną stronę, a wrócić bezpłatnym busem.

Przed planowanym przejazdem rowerem koniecznie zerknij na powyższą stronę, bowiem znajdziesz tam nie tylko potrzebne informacje – także o noclegach i miejscach wartych odwiedzenia – ale link do rezerwacji busa (rezerwacja jest obligatoryjna).

Rowerem na wakacjach w Chorwacji?

Jak najbardziej! Ja zawsze zabieram rower do Chorwacji na wakacje.

Trasy, opisy i propozycje wycieczek rowerowych w Chorwacji znajdziesz w moim artykule Trasy rowerowe w Chorwacji.

Bardzo miło wspominam zwiedzanie wyspy Hvar na rowerze i emocjonujące, aczkolwiek nieco męczące odkrywanie rowerem wyspy Solta.

A może znasz jakieś inne warte polecenia trasy rowerowe na Istrii? Napisz o tym w komentarzu na pod artykułem.

błękitne morze i małe wysepki
Widoki z roweru

🏨 🛌 Zastanawiasz się gdzie nocować na Istrii?

Moja prośba do Ciebie :). Wszystkie moje artykuły są oczywiście bezpłatne, ale mam prośbę, aby rezerwując nocleg na Twoje wyjazdy kliknąć wcześniej na link booking.com lub skorzystać z poniższej wyszukiwarki. Dla Ciebie cena nie zmieni się, a ze mną booking.com podzieli się prowizją.

Dziękuję serdecznie 🙂 dana/jaWagabundaBooking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!