Trasy rowerowe Chorwacja. Czy warto zabrać rower do Chorwacji?

0
0
kobieta na rowerze, w dole morze
Zwiedzanie Chorwacji rowerem

Trasy rowerowe w Chorwacji. Zwiedzanie Chorwacji rowerem lub chociaż spędzenie części wakacji na rowerze staje się coraz bardziej popularne. Także za sprawą dostępności rowerów elektrycznych.

Chorwacja dzięki połączeniu piękna gór z niebieskością Adriatyku, oszałamiającej i nieskażonej przyrodzie oraz poszarpanej linii brzegowej stanowi miejsce pełne wyzwań dla rowerzystów.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Zwiedzanie Chorwacji na rowerze

Najczęściej zadawanym mi pytaniem, jeśli wspominam że zwiedzam Chorwację na rowerach, jest: „ale naprawdę, czy warto zabrać rowery do Chorwacji” ? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Nawet jeśli nie zamierzasz wybierać się na wyprawy rowerowe, to i tak znajdziesz dla siebie miejsca do jazdy rowerem.

A dlaczego zapytasz należy zabrać rower do Chorwacji? Bo dzięki niemu zwiedzisz okolice miejscowości w której zamieszkasz, dotrzesz do plaż położonych na uboczu i pojeździsz urokliwymi ścieżkami wzdłuż morza, które są w prawie każdej wiosce nad Adriatykiem. Wystarczy popytać gospodarzy lub zasięgnąć języka w Informacji Turystycznej.

I jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Piszę o wakacjach z rowerem w Chorwacji z pozycji osoby, która jeździ na rowerze rekreacyjnie.

kobieta stoi przy rowerze nad brzegiem morza
Trasy rowerowe Chorwacja prowadzą wzdłuż morza

Rowerem dojedziesz tam, gdzie nie dotrze samochód

Jeżdżę na zwykłym, górskim rowerze i – pomimo, że nieraz jest dla mnie bardzo ciężko i muszę rower podprowadzić pod górę – to póki co nie planuję zmienić go na elektryczny.

W zasadzie wszędzie (nie mam na myśli wysokich gór) można pojeździć w Chorwacji na rowerze, jednak długość trasy będzie zależna od Twojej kondycji.

Rada. Koniecznie zaopatrz swój rower w dobre opony i zabierz zapasowe dętki. Na chorwackich drogach z makadamu często znajdują się grube, cierniste kolce, które z łatwością przebiją gorszej jakości opony.

Trasy rowerowe w Chorwacji najczęściej prowadzą po szutrowych drogach i nie są wskazane dla rowerów szosowych. Najbardziej sprawdzą się w Chorwacji rowery górskie.

Jeśli nawet nie masz zamiaru pokonywać ogromnych przewyższeń i długich tras, to rower z pewnością przyda Ci się, aby odkrywać urocze zatoczki położone w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. I niezależnie od tego czy mieszkasz na wyspie czy na lądzie, zawsze znajdzie się coś ciekawego w okolicy oddalonego o kilka lub kilkanaście kilometrów do którego cieżko będzie dojść (z racji odległości), nie dojedziesz tam samochodem (bo się nie da po prostu), a rowerem dotrzesz.

Do chorwackich pól i maleńkich osad, a często po prostu pojedynczych domów, prowadzą szutrowe drogi, po których można jeździć rowerem.

Świetnie zwiedza się także rowerem miasta i ich okolice. Za wyjątkiem Dubrownika, pozostałe chorwackie miasta zwiedzałam korzystając z roweru.W Chorwacji jest kilka tras, które zapaleni rowerzyści wymieniają jednym tchem, jako drogi do zaliczenia.

Przejechałam części z nich. Na niektóre nie dałam rady wjechać, inne znowu – jak na przykład  trasa rowerowa wokół jeziora Vransko – okazała się, w momencie kiedy tam byłam, niemożliwa do przejechania z powodu ogromnej inwazji końskiej muchy (gzów).

turkusowe morze, łódki i skalisty brzeg porośniety lasem
Do takiej plaży w Chorwacji dotrzesz na rowerze lub łódką

Istria rowerem – bajkowa trasa po nasypie kolejowym

Trasa rowerowa po nieczynnym nasypie kolejowym biegnąca przez trzy kraje, dopiero w Chorwacji nabiera prawdziwego uroku, o czym przeczytasz w artykule Trasa rowerowa na Istrii. Znajdziesz tam także inne propozycji wyjazdów rowerowych po – wyjątkowo przyjaznej dla rowerzystów – Istrii.

Trasy rowerowe Chorwacja – rowerem po Hvarze

Rowerem po wyspie Hvar? Czy warto? Jak najbardziej, aczkolwiek to nie jest tak, że na Hvar trasy rowerowe należą do łatwych. I owszem, są takie bardzo łagodne, które opisuję dokładnie w moim artykule   rowerem po Hvarze , ale sporo jest naprawdę trudnych. Dla mnie nie do przejechania, ale na pewno poradzą sobie na nich osoby z lepszą kondycją i oczywiście na rowerach elektrycznych. A co w zamian? Przepiękne widoki!

Dość łagodne, malownicze trasy rowerowe na Hvar prowadzą z Stari Grad do Vrboska, z Vrboska do Jelsa.

Kiedy klikniesz Trasy rowerowe Hvar zobaczysz mapę z trasami rowerowymi na Hvar.

Rada! Pamiętaj, żeby nie wjeżdżać do tunelu Pitve na rowerze! Musisz objechać ten tunel grozy na Hvar górą.

kobieta w kasku rowerowym przy tablicy ze ścieżkami rowerowymi
Zwiedzanie Chorwacji na rowerze

Bike Park Rabac

Dla zwolenników ostrzejszej jazdy, czyli Single Track na Istrii, urządzone kilka tras o różnym stopniu trudności Bike Park Chorwacja, w tym także specjalne 2 trasy Family przeznaczone dla rodzin z dziećmi.

Rowerem po chorwackich wyspach

Rowerem po wyspie Murter jeździ się bardzo dobrze. Oczywiście są także strome podjazdy, ale można znaleźć spokojne trasy, idealne na rower z dziećmi w Chorwacji. Jak na przykład trasa z Murter (miejscowości) przez Betinę i Tisno do Jezera. Trasa w jedną stron to około 10 km z niewielkimi przewyższeniami. Można wrócić tą samą trasą albo przez górę. Najpierw wąską ścieżką, później drogą wzdłuż Drogi Krzyżowej. To już raczej nie z dziećmi, ale niezwykle malowniczo. Na szczycie kościółek Św Rok z niesamowitym widokiem na Adriatyk, Murter i okoliczne wyspy. Szczególnie pięknie o zachodzie słońca.

Krk Chorwacja rowerem. Malownicza trasa prowadząca wzdłuż wybrzeża od Njivice do Maslinica. Po drodze bez liku miejsc do kąpieli i zachwytu nad pięknem przyrody i imponująca (niegdyś) budowla potężnego ośrodka wypoczynkowego. Dziś ruina, do której można (można czy nie można to naprawdę nie wiem, ale weszłam) zerknąć.

Rowerem po wyspie Brac. Z Postira do Splitska pieszo – rowerowa ścieżka wzdłuż morza. Doskonała trasa rowerowa dla dzieci, a tych w Chorwacji nie jest za wiele. I mnóstwo miejsc do zwiedzania rowerem, o których przeczytasz w mojej relacji ze zwiedzania wyspy Brac

Rowerem po Solta. Na Solta mieszkałam w miejscowości Nečujam i stamtąd wyruszałam na eksplorację wyspy rowerem. Czasem nie było łatwo (delikatnie mówić), ale poranne wyjazdy do centrum osady po chleb i na cappuccino wynagradzały mi późniejsze, trudniejsze trasy. Zobacz jak pięknie jest na wyspie Solta.

I tak dalej. Zwiedziałam sporo chorwackich wysp i na każdą z niech zabieram rower. I na każdej znajduję trasy rowerowe, którymi zwiedzam wyspy. Tak było między innymi na Cres, Losinj, Pag, Pasman, Ugljan. Tak jak wspomniałam, nie zawsze jest łatwo, ale przecież w ostateczności można rower nieco poprowadzić.

Staram się unikać głównych dróg dla samochodów (chyba, że muszę je przejechać jako łącznik), bo jazda nimi nie należy do najprzyjemniejszych.

kobieta na rowerze w górach
W Chorwacji na rowerze jest co prawda męcząco, ale pięknie 🙂

Rowerem na Pelješac

Na Pelješacu rowerem też nie jest zbyt łatwo, ale za to jak pięknie! Mieszkałam w Lovište i jeździłam po najbliższej okolicy. Natomiast trasy z Loviste do Orebic nigdy nie zapomnę. Nieźle mnie wymęczyła, ale te widoki! Niestety, trasa prowadzi normalną drogą, więc rowerzystów mijają co chwilę samochody. Co nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne.

Zupełnie inna – ale niestety bardzo krótka bo jedynie 6 kilometrowa – z Żuljana do Trstenika. Wzdłuż wybrzeża Adriatyku, z pięknymi widokami i niewielkimi podjazdami. Po drodze fajne miejsca do kąpieli jak na przykład Beach Drance czy Beach Zaglavak.

Trasy rowerowe Makarska

Trasa rowerowa z Baśka Voda do Makarskiej ma około ma około 10 km i niemal cały czas wzdłuż wybrzeża, po drodze bez ruchu samochodowego.

Dobra trasa w Chorwacji dla rodzin z dziećmi, chociaż wymaga kilka podjazdów, a na niewielkim odcinku prowadzi wąską ścieżką wzdłuż wybrzeża.

Rowerem w Chorwacji po lądzie

Wiele jest tras rowerowych także na lądzie w Chorwacji. Nie tylko na półwyspie Istria, ale nawet w – zdawałoby się – bardzo górzystej Dalmacji.

Bardzo dobrze oznaczone trasy rowerowe są w okolicy Primosten i Rogoznicy. Opis tras znajdziesz na stronie Rogoznica Chorwacja trasy rowerowe, a jedną z nich dotrzesz kamiennych chorwackich wiosek, z konobami (gospodami) z tradycyjnym chorwackim jedzeniem mieszczącymi się w kamiennych domach.

Jak tam dotrzeć znajdziesz w artykule Prawdziwa kuchnia chorwacka.

droga szutrowa prowadząca nad morze
Droga w Chorwacji idealne dla rowerów

Wypożyczalnie rowerów w Chorwacji

W każdej większej miejscowości znajdują się wypożyczalnie rowerów. Ich stan techniczny bywa różny. Ja zawsze zabieram swój rower. I kask bezwzględnie! To znaczy kask nie jest jako taki obowiązkowy w Chorwacji, ale zabieram go dla własnego bezpieczeństwa.

Chcesz poznać prawdziwą Chorwację?

Zerknij ze mną na chorwackie wyspy. Położony blisko Zadaru Pasman i odkryj urocze zakątki wyspy Brac.y 


🏨 🛌 Szukasz noclegu ?

Moja prośba do Ciebie :). Wszystkie moje artykuły są oczywiście bezpłatne, ale mam prośbę, aby rezerwując nocleg na Twoje wyjazdy kliknąć wcześniej na link booking.com lub skorzystać z poniższej wyszukiwarki. Dla Ciebie cena nie zmieni się, a ze mną booking.com podzieli się prowizją.

Dziękuję serdecznie 🙂 dana/jaWagabundaBooking.com

Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!