Dlaczego Toruń słynie z pierników? Zabawa w muzeum pierników

0
0
wałki do robienia ciasta i piec do pieczenia pierników
Warsztaty w Muzeum Piernika w Toruniu

Muzeum Piernika w Toruniu. W mieście znajdziesz wyjątkowe muzea: wypełnione aromatem korzeni i słodką historią związaną z wypiekiem pierników

Pierniki to znakomity smak, aromat i sława Torunia. 

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Dlaczego Toruń słynie z pierników?

W dawnej Polsce nie tylko w Toruniu wypiekano pierniki. Także w innych miastach, w których był łatwy dostęp do korzennych, sprowadzanych z dalekich krajów, przypraw. Jednak umiejscowienie Torunia na skrzyżowaniu handlowych szlaków oraz umiejętności piekarzy i kupców do polecania swojego produktu, spowodowały, że to właśnie Toruń stał się miastem, w którym pierniki zostały na zawsze i stały się jednym z jego symboli.

rzeźba kobiety z koszykiem
Piernikarka toruńska

Muzeum Piernika

W Toruniu jest kilka muzeów piernika. Czym się różnią i które wybrać? Odwiedziłam dwa, polecane przez przewodników po Toruniu. Diametralnie inne, ale obydwa ciekawe. Przeczytaj na czym polega ich odmienność i co oferują, a wybory dokonasz sama/sam.

Muzeum Toruńskiego Piernika mieści się przy przy ulicy  Strumykowej 4. Już sam budynek, który stał się siedzibą muzeum tchnie historią, bowiem w nim mieściła się w  XIX-wieku fabryka pierników należąca do rodziny Weese, która dała początek dzisiejszej Fabryce Cukierniczej „Kopernik”.

W muzeum poznasz historię pieczenia pierników na przestrzeni wieków: od średniowiecza do czasów współczesnych. Dowiesz się co znaczy słowo „pierny” od którego wzięła się nazwa korzennych ciastek i dlaczego właśnie Toruń stał się kolebką pierników. Nie zdradzam tych „tajemnic”, aby także Tobie zostawić cząstkę toruńskiej legendy do odkrycia.

Poza tym zapoznasz się z całym warsztatem piekarniczym: począwszy od składników potrzebnych do pieczenia pierników, poprzez formy piekarskie, aż po legendy związane z piernikami.

W tym Muzeum Piernika zerkasz do tradycyjnych z eksponatami gablot, ale także skorzystasz z nowoczesnych efektów audiowizualnych.

Zwiedzanie zajmuje około godziny. Szczegóły oraz godziny warsztatów pieczenia pierników znajdziesz na oficjalnej stronie Muzeum Piernika w Toruniu. W środy – podobnie jak pozostałe toruńskie (państwowe) muzea i wystawy – wstęp jest bezpłatny.

sklep z piernikami w Toruniu
Co kilka kroków w Toruniu są sklepy z piernikami

Toruń z dziećmi – Żywe Muzeum Piernika

Zapewne zwiedzanie Torunia i odkrywanie jego zabytków nie zachwyci dzieci, a wręcz przeciwnie, nieźle je znudzi, ale Żywe Muzeum Piernika, w którym dzieci poznają sposób pieczenia pierników przekazany w zabawnej formie będzie dla nich fajnym sposobem na zaznajomienie się z tradycjami miasta.

Żywe Muzeum Piernika, mieszczące się w budynku zabytkowego spichlerza przy ulicy Rabiańskiej 9, oferuje zabawną formę poznania historii toruńskich pierników.

Coś w tym jest, że ludzie zamiast Żywe Muzeum Piernika, mówią „muzeum żywego piernika”, bowiem „na żywo” tam tworzymy pierniki i poznajemy historię poprzez zabawą prowadzoną wspólnie z publicznością, a zakończoną wspólnym wypiekiem piernikowych pamiątek.

Prowadząca spotkanie Wiedźma z Mistrzem Piekarniczym zabierają widzów, a zarazem uczestników spotkania, do czasów Średniowiecza, ze swadą opowiadając o historii przypraw i życiu w dawnych czasach, używając staropolskiego języka z czasów średniowiecza, co tworzy ciekawe i zabawne spotkanie. A przede wszystkim o składnikach, które tworzą pierniki oraz powiastkach z nimi związanymi.

Po interaktywnej prezentacji uczestnicy przystępują – pod bacznym okiem Wiedźmy i Mistrza – do robienia swoich pierników – pamiątek.

Zabierając aromatyczna pamiątkę z Torunia pokazujemy odwiedzającym nasz dom, że jesteśmy…bogaci. Bowiem w dawnych czasach tylko ludzi majętnych było stać na zakup lub wypiekanie prawdziwych pierników z drogimi przyprawami, które są nieodłącznymi składnikami pierników: cynamon, imbir, goździki, gałka muszkatołowa, czarny pieprz i miód.

Zapisz się na warsztaty przez internet – tylko taka jest możliwość. Szczegóły znajdziesz na stronie Żywe Muzeum Piernika.

Po upieczeniu pierników przechodzi się piętro wyżej. W przenośni i dosłownie. Można wziąć udział w warsztatach dekorowania pierników i zapoznać się z maszynami i formami do wypieku pierników.

Czas zwiedzania i uczestnictwa w warsztatach to około 1,5 godziny.

wnętrze gdzie odbywają się warsztaty wałki do ciasta i formy do pieczenie pierników
Żywe Muzeum Piernika Toruń
wyrabianie pierników na warsztatach
Na warsztatach pieczenia pierników w muzeum w Toruniu

Piernikowe ciekawostki rodem z Torunia 

Czy wiesz, że słowo piernik pochodzi od „pierny”  czyli „pieprzny”? Piernik bez czarnego pieprzu, jeśli nawet z pozostałymi przyprawami, to po prostu zwykły miodownik. A jednak nie mogłam się oprzeć i jedną z piernikowych tajemnic zdradziłam.

Ciekawostki z „życia pierników”:

  • ciasto na pierniki najlepiej zarobić przynajmniej 3 miesiące przed pieczeniem
  • najstarsze znalezione ciasto w Toruniu nadal zdatne do użycia miało 67 lat
  • pierniki traktowane były – dzięki przyprawom – jako lekarstwo; pierwszy przepis na pierniki pochodził z księgi medycznej
  • goździki – konserwują ciasto
  • gałka muszkatołowa – pomaga w trawieniu i barwi pierniki
  • cynamonu należy dać dwa razy więcej niż innych przypraw
  • żytnią mąkę dajemy dla wilgotności
  • w Średniowieczu, w bogatych domach, w których urodziła się dziewczynka, zarabiało się ciasto na piernik, aby upiec ciasto w dniu ślubu dziewczyny, czyli za jakieś 15 czy 16 lat, bo wtedy dziewczynę „wydawało się za mąż”
Przyprawy korzenne w miseczkach
Przyprawy korzenne do toruńskich pierników

Które muzeum piernika w Toruniu wybrać?

Wszystko zależy czego oczekujesz. W Muzeum Toruńskiego Piernika poznasz dokładnie historię piernika i dawnych czasów w klasyczny sposób i wyjdziesz ze sporą wiedzą.

W Żywym Muzeum Piernika będziesz się świetnie bawić, wybuchając co chwilę śmiechem, upieczesz piernik i sporo dowiesz się o nim dowiesz. Ten sposób zwiedzania polecam z dziećmi. Gwarantuje, że nie będą się nudziły!

kobieta w stroju ze średniowiecza
Warsztaty piernika w Toruniu, prowadzone przez Wiedźmę

Lubisz odkrywać ciekawe miejsca w Polsce?

Także te mniej popularne? Wybierz się ze mną w Góry Kaczawskie, wejdź na kultowe dla wielu wspinaczy (gdzie także Wanda Rutkowska stawiała pierwsze kroki w wspinaczce) Sokoliki, zakochaj się w klimatycznym Zwierzyńcu na Roztoczu.🏨 🛌    Szukasz noclegu w Toruniu? 

Cieszę się, że zawitałaś/zawitałeś na mój blog. Jeśli moje artykuły są dla Ciebie interesujące, a zawarte w nich porady przydatne miło mi będzie jeśli, planując rezerwację noclegu, skorzystasz z linku polecającego booking.com  lub z wyszukiwarki poniżej.

Dla Ciebie cena nie ulegnie zmianie, a ze mną booking.com podzieli się swoją prowizją, co będzie dla mnie bardzo pomocne w utrzymaniu bloga.

Napisz w komentarzu pod artykułem, jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyjazdu – chętnie pomogę.

Dziękuję serdecznie 🙂 Dana/jaWagabundaBooking.com


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!