Suszenie grzybów na cztery sposoby. Jak prawidłowo suszyć grzyby?
Suszenie grzybów. Suszone podgrzybki czy prawdziwki wzmocnią smakiem niejedną potrawę.
Jak grzyby nadają się do suszenia?
Oprócz podgrzybków i prawdziwków, do suszenia nadają się właściwie wszystkie jadalne grzyby, ale niektóre – jak na przykład – maślaki czy kurki nie są polecane do suszenia.
Najważniejsze o czym musimy pamiętać – suszymy tylko te grzyby, których absolutnie jesteśmy pewni, że są jadalne!
Jak suszyć grzyby w domu?
Grzyby obrać, oczyścić z resztek liści i piasku. Zaleca się, aby grzybów przeznaczonych do suszenia nie myć, tylko suszyć oczyszczone. Ja jednak zawsze płuczę grzyby przed suszeniem.
Co prawda jeszcze bardziej nasiąkają wtedy wodą, ale przynajmniej mam czyste grzyby i później piasek nie chrzęści pomiędzy zębami w czasie gotowania. Niezależnie od tego, czy umyjemy grzyby, czy tylko je oczyścimy, musimy grzyby przeznaczone do suszenia pokroić na kawałki, tak mniej więcej 1 cm.
I jeszcze słówko o robakach w grzybach. Ja wszystkie robaczywe grzyby wyrzucam. Wyjątkiem jest, kiedy tylko ogonek jest robaczywy, a kapelusz dobry, to wtedy grzyb zostawiam.
Dobrze wysuszone grzyby nie mogą zawierać w sobie wody, ale nie powinny być przesuszone na twardy wiór. Dobrze wysuszone grzyby lekko szeleszczą, gdy zginamy je w dłoniach.
Jak suszyć grzyby w suszarce, a jak suszyć grzyby w piekarniku.
Przygotowane do suszenia grzyby rozłożyć na ruszcie – ewentualnie na papierze do pieczenia – i suszyć w piekarniku włączając funkcję „Termoobieg” – jeśli takową posiadamy.
W piekarniku ustawiamy temperaturę na około 40 stopni Celsjusza. Używając termoobiegu temperatura nie powinna być wyższa niż 50 ℃. Jeśli mamy funkcję „suszenie” w naszym piekarniku, to oczywiście włączamy ją do suszenia grzybów.
Podczas suszenie co jakiś czas uchylamy piekarnik, wypuszczamy parę wodną i wycieramy z szyby i z dołu piekarnika wodę, która odparowała z grzybów. Można również zostawić uchylony piekarnik – maleńką szparkę. Mój piekarnik jeśli jest otwarty nie działa, więc uchylam drzwiczki co jakiś czas.
Suszarka elektryczna, jaką ja dysponuję, nie ma możliwości regulacji temperatury – bardziej profesjonalne posiadają regulację temperatury. Jednak i w takiej zwykłej suszarce grzyby suszą się doskonale. Układamy pokrojone grzyby na sitka i włączamy suszarkę. Co jakiś czas przekładamy sitka z grzybami. Grzyby na dolnych sitkach suszą się znacznie szybciej.
Grzyby suszone w piekarniku elektrycznym lub w suszarce będą gotowe po kilku godzinach. Z reguły wystarczą 4 – 5 godzin ( czas zależny jest gatunku grzybów, od tego, jak mokre są grzyby i na jak grube kawałki są pokrojone), aby grzyby były wysuszone.
Polecam, aby co jakieś pół godziny zerkać do grzybów i sprawdzić jak wyglądają postępy suszenia, a w ostatnim etapie zabierać te, które już są wysuszone.
Jak suszyć grzyby na nitce.
Pokrojone grzyby nawlec na nitkę i powiesić w przewiewnym i suchym miejscu. Kiedyś wieszało się grzyby nawleczone na nitki na strychach, obok pieca. Dzisiaj można zawiesić na kaloryferze lub przy kominku. Grzyby nie powinny być suszone bezpośrednio na słońcu, ani tuż przy piecu, gdzie będą łapały nie tylko wilgoć, ale i zapachy z potraw.
Grzyby suszone na nitce można delikatnie owinąć papierem do pieczenia. Suszenie grzybów może trwać przez kilka dni.
Pewną modyfikacją suszenie grzybów na nitce jest zawinięcie ich w cienką tkaninę ( starą firankę, lnianą ścierkę ) i wystawienie na słońce. Warunkiem jest słoneczna pogoda, ciepło i – jeśli suszymy grzyby jesienią – zabieranie ich do domu na noc, żeby nie chłonęły wilgoci.
Jak suszyć grzyby na kaloryferze.
Podobnie jak w przypadku grzybów nawleczonych na nitki, grzyby, które ułożymy na papierze do pieczenia musimy pokroić na kawałki.
Warunkiem jest, żeby kaloryfery były cały czas ciepłe, żeby grzyby nie spleśniały. Tak suszone grzyby można także dodatkowo przykryć delikatnie papierem do pieczenia.
Grzyby mogą suszy się przez kilka dni.
Która metoda suszenia grzybów jest najlepsza?
Każda z powyższych ma plusy i minusy. Z dawien dawna suszono grzyby na powietrzu. Tak wysuszone grzyby na pewno nam się nie przesuszą, ale warunkiem jest, aby grzyby cały czas były otoczone ciepłem. Nie trzeba ich pilnować – jedynie zabezpieczyć (przykrywając papierem ) przed kurzem i muchami – bo suszenie trochę potrwa.
Suszenie grzybów w piekarniku wymaga niemal nieustannej uwagi. Wypuszczanie pary i pilnowanie grzybów, żeby się nie przypaliły.
Suszenie w suszarce do grzybów jest znacznie mniej kłopotliwe, niż suszenie w piekarniku. Należy jedynie co jakiś zmienić poziomy sit z suszonymi grzybami – te na dole suszą się najszybciej. I sprawdzać, czy są już odpowiednio suche.
W czym i jak przechowywać suszone grzyby.
Grzyby suszone najlepiej przechowywać w lnianym woreczku (ewentualnie w papierowej torebce) umieszczonej w przewiewnym, suchym miejscu.
I w taki sposób kiedyś przechowywałam wysuszone grzyby. Jednak od pary lat musiałam zmienić metodę. Dlaczego? Bo w moim domu pojawiają się mole. Nie wiadomo skąd, niby nie ma ich nigdzie, a naraz cała chmara wylatuje z woreczka z suszonymi grzybami.
Suszone grzyby przechowuję na trzy sposoby:
- w bardzo szczelnym słoju
- w mniej szczelnym słoju w lodówce
- w woreczku w zamrażarce
Każdy z tych sposobów ma plusy i minusy. Suszone grzyby przechowywane w słoju mogą spleśnieć, jeśli chociaż jeden mieliśmy niedosuszony. Grzyby w lodówce mogą przenikać się wzajemnie zapachami z innymi przechowywanymi produktami. A zamrażanie? Po co zamrażać, skoro wysuszone? Żadna z metod nie jest idealne, ale jakiegoś wyboru trzeba dokonać, żeby wysuszone grzyby nie zmarnowały się.
Jak i dlaczego moczymy suszone grzyby.
Suszone grzyby przed gotowaniem koniecznie należy moczyć w zimnej wodzie, przynajmniej przez godzinę, a najlepiej na całą noc. Dzięki moczeniu grzyby staną się bardzo aromatyczne, pachnące lasem , miękkie i smakowite jak świeże.
Woda w której zamoczymy grzyby musi nieco przewyższać objętość grzybów, bowiem grzyby wchłoną wodę.
Gotowanie grzybów suszonych.
Grzyby suszone gotujemy w tej samej wodzie, w które się moczyły. Suszone grzyby gotuje się zazwyczaj około godziny na niedużym ogniu. Kiedy grzyby zmiękną, należy odcedzić je i ostudzić. Grzyby wyjąć z wody i użyć do potrawy. Wywar z grzybów należy delikatnie przecedzić i użyć do zupy grzybowej, barszczu lub innej potrawy.
Jako, że wywar z grzybów jest bardzo aromatyczny i szkoda się go pozbywać, to jeśli akurat nie mamy potrzeby na natychmiastowe zużycie, dobrym pomysłem jest zamrożenie wywaru.
Masz pytania?
Zadaj je w komentarzu a ja postaram się odpowiedzieć jak najszybciej jak będę mogła.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Dobrze wysuszone grzyby to podstawa dla ich prawidłowego, długiego przechowywania oraz niesamowitego aromatu potraw z nich przyrządzonych. Co d przechowywania to woreczek warto szczelnie zamknąć w słoiku lub innym pojemniku.
Witam, dziękuję za komentarz.