Góry Sowie i ich tajemnice. Wielka Sowa szlaki

0
0
rzeźby Sowy, kobieta i wieża widokowa w tle
Wielka Sowa ... i ja
Góry Sowie na weekend, na wakacyjne wędrówki, na szusowanie zimą na nartach i na biegówki. Szlaki na Wielką Sowę i atrakcje Gór Sowich.

Najkrótszy szlak na Wielką Sowę w weekendy i wakacje bywa mocno zatłoczony.

Trasa czerwonym szlakiem: Przełęcz Sokola – Schronisko Orzeł – Obelisk Karla Wiesena – Schronisko Sowa – Wielka Sowa

Powrót tą samą drogą lub inną według powyższej mapy. Jeśli wybierzesz powrót tę samą trasę, to wędrówka tam i z powrotem zajmie Ci około 2 godzin.

Wybierając ten wariant trasy na Wielką Sowę wyruszamy z wioski Sokolec. Na końcu wioski znajduje się kilka parkingów ( tym jeden bezpłatny tuż przy wjeździe), na których można zostawić samochód. Przejście trasy z parkingu na szczyt góry zajmie niewiele ponad 1 godzinę.

Można nieco skrócić trasę (o mniej więcej 20 minut dość żmudnego podejścia po kamiennych płytach) podjeżdżając samochodem pod schronisko PTTK Orzeł. Jednak za parking trzeba będzie zapłacić znacznie więcej niż na dolnych parkingach, a poza tym w sezonie i w weekendy w późniejszych godzinach niż wczesne poranne nie ma już wolnych miejsc.

A poza tym podjeżdżając samochodem zgubimy możliwość zatrzymywania się na łapanie oddechu, a tym samym podziwiania widoków na sudeckie przestrzenie.

Wielka Sowa wieża

Postawiona w 1906 roku betonowa wieża widokowa ma 25 metrów wysokości i stanęła nieopodal miejsca po zawalonej rok wcześniej, drewnianej wieży będącej na szczycie przez 30 lat.

Wieża na Wielkiej Sowie, której nadano imię Kanclerza Otto van Bismarcka, cieszyła się wielką popularnością wśród turystów. Jednak w połowie  XX wieku popadła w kompletną ruinę i została zamknięta. Po przejściu na własność gminy Pieszyce została wyremontowana i w 2005 roku udostępniona do zwiedzania.

  • Wejście na wieżę jest płatne
  • Wieża na Wielkiej Sowie jest otwarta  od 1 maja do końca października od 10.00 do 18.00, a przy ładnej pogodzie w weekendy w pozostałych porach roku także bywa otwarta
  • Stan na październik 2022 – wieża jest w remoncie, otwarta ma być w maju 2023 roku
wieża widokowa na szczycie góry w remoncie
Z wieży na Wielkiej Sowie roztaczają się super widoki

Wielka Sowa ciekawostki

  • Góry Sowie czy można z psem? Tak. Na trasie na Wielką Sowę co chwilę spotykam czworonogów prowadzących swoich właścicieli na wędrówkę :).
  • Czy Góry Sowie dla dzieci są odpowiednie? Jak najbardziej. Łagodne podejścia, szerokie trasy i sowa, która czeka na dzieciaki na górze.
  • Góry Sowie jak dojechać? Zdecydowanie polecam samochodem. Ponieważ zarówno przełęcz Sokola jak i przełęcz Jugowska, z których prowadzą szlaki w Góry Sowie są na uboczu.
aleja wysadzona drzewami
Jesień w Górach Sowich

Góry Sowie gdzie nocować?

Wydawałoby się, że tak małe góry nie mają zbyt dużego wyboru miejsc noclegowych. Nic bardziej mylnego! Nie tylko sporo miejsc, ale bardzo różnorodnych pod względem ceny i rodzaju noclegu.

Góry Sowie agroturystyka, pokoje do wynajęcia czy hotele na wypasie? Podaję kilka moich propozycji bazy wypadowej w Góry Sowie.

drewniana chata w górach jesienią
Klimatyczne miejsca na nocleg w Górach Sowich

Nie rezygnuj z wędrówki po górach!

Zapraszam Cię do tajemniczej krainy Gór Izerskich oraz bogatych w minerały, które nadal na Ciebie czekają, Gór Kaczawskich. Bowiem Dolny Śląsk jest fascynującą krainą.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!