Domowe lemoniady – zdrowe i naturalne
Przepisy na domowe lemoniady, których przygotowanie nie zajmuje wiele czasu, znajdują coraz więcej zwolenników.
Kiedyś były podawane w kawiarniach czy barach plażowych, ale od jakiegoś czasu coraz częściej chłodzą nasze gardła w domowych pieleszach.
I tutaj słówko o schładzaniu. Ponieważ latem nie powinno się pić bardzo zimnych napoi, to właśnie lemoniady są tak doskonałe.
Bo co prawda, można – a właściwie należy – przygotować je nieco wcześniej i potrzymać nieco w lodówce do połączenia się aromatów i smaków dodatków, to jednak nie muszą być bardzo zimne. Niech ogrzeją się naturalnym ciepłem płynącym z natury, a jeśli będą zbyt ciepłe, to wtedy wrzućmy kostkę czy dwie lodu.
Poniżej podają kilka propozycji lemoniady z owocami – to te, które ja najczęściej przygotowuję.
Jak zrobić lemoniadę owocową: przepis krok po kroku
- Woda – mineralna lub przegotowana – wlana do dzbana, do niej dodane plastry cytryny (ekologicznej) i/lub pomarańczy, mięta lub pietruszka. Parę kostek lodu. I najprostszy napój jest gotowy.
- Smak zależny od owoców, których użyjesz. Niech to będą czereśnie, wiśnie, maliny, jeżyny, jabłka z laską cynamonu i ziarenkiem kardamonu – co masz i lubisz.Ugotuj mocno esencjonalny kompot, schłódź go lub wrzuć kostki lodu. Jeśli jest potrzeba dosłódź cukrem ( ja używam brzozowego – ksylitolu) lub miodem i podawaj.
- Przygotowany „własnoręcznie” gęsty sok o dowolnym smaku, połączony z wodą, dosłodzony ( cukrem brzozowym, trzcinowym lub miodem) lub bez dodatku cukru. Do tego plaster cytryny, pomarańczy, jakieś sezonowe owocowe komponujące się smakowo z sokiem – i napój gotowy. Jeśli nie macie własnych przetworów, to polecam wypróbowane przeze mnie (też je czasem kupuję w aptekach) soki z firmy Ecamedica .
- Sok z kwiatów czarnego bzu, do tego woda – zwykła lub gazowana ( ja bardzo lubię z gazowaną, bo wtedy powstaje taka prawdziwa oranżada),do tego dodaj plaster cytryny i gałązkę mięty lub melisy – powstanie przepyszny napój, którym zawsze wszyscy się zachwycają. Wiosną przygotowuję swój własny sok z kwiatów czarnego bzu, ale można kupić gotowe soki w aptekach lub na stoiskach ze zdrową żywnością. Sprawdź przepis na sok z czarnego bzu.
Inne lemoniady domowej roboty znajdziesz, gdy klikniesz na poniższe linki:
⇒ Lemoniada cytrynowo – miętowa
⇒ Lemoniada arbuzowa – dwie odsłony
⇒ Lemoniada ogórkowo – miętowo – cytrynowa
⇒ Lodowe kostki miętowe lub owocowe
⇒ Lemoniada z arbuza bez cukru
⇒ Lemoniady – wszystkie przepisy w jednym miejscu
Prawda ,że domowa lemoniada jest najlepsza? Podziel się ulubionym smakiem lemoniady w komentarzu!
Jaki owoc wybrałaś do swojej lemoniady? Podziel się odpowiedzą w komentarzu – może czymś mnie zaskoczysz 🙂
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!