Herbaty rozgrzewające – 6 przepisów
Herbatki rozgrzewające – ambrozja na chłodne dni! Po wypiciu szklanki czy dwóch takiego znakomitego płynu, poczujesz jak Twoje ciało jest od środka rozgrzane.
Nie tylko rozgrzewają ciało, ale i cieszą oko! Nie bez powodu bowiem często podaje się je w przeźroczystych szklaneczkach, żeby na dzienne światło wydobyć koloryt składników.
Kilkanaście lat temu zaserwowano mi w Liptowskim Mikulaszu taką herbatkę, kiedy po kilku godzinach szaleństwa na Chopoku zjechałyśmy z Anią w doliny. Zdziwiona byłam jedynie tym, że sama nie pomyślałam o takiej możliwości ciepłego napoju.
Herbatkę z przyprawami przygotowuję nie tylko w zimowe dni, gdy za oknem hula wiatr, a zaspy sięgają metra:). Takich dni mamy coraz mniej, ale herbatka znakomicie sprawdza się nawet w chłodniejsze letnie czy jesienne wieczory.
W czym przyrządzić herbatę rozgrzewającą organizm?
Najlepiej w przeźroczystym dzbanku lub szklance – wtedy zauroczy nas także widok ziół i owoców – ale można w ulubionym, ceramicznym kubeczku.
Co dodać do dobrej herbaty rozgrzewającej?
Bazą rozgrzewającej herbatki mogą być zarówno herbaty zielone, białe, czarne, jak i wszelkiego rodzaju owocowe czy też ziołowe napary. Najlepsze są przygotowane własnoręcznie, ale jeżeli nie posiadamy takowych, nie ma problemu – w sprzedaży, w prawie każdym sklepie można kupić gotowe mieszanki suszonych owoców, nie wzbogacone żadnymi aromatami. Z całymi malinami, aroniami i innymi owocami. Znakomite! U mnie obowiązkowe wyposażenie herbacianej szuflady.
Zaparzając owocowe napary, musimy pamiętać, aby parzyć je nieco dłużej (około 10 minut), aby wydobyć z nich cały aromat i żeby wszystkie składniki przeniknęły do naparu.
Do zaparzonej „bazy” dodajemy: imbir, goździki, laskę cynamonu, gwiazdkę anyżku, czerwony pieprz, trawę cytrynową cytrusy, jabłko, owoce maliny, dzikiej róży, czarnego bzu, żurawiny, porzeczki, wiśni, konfiturę lub sok z powyższych, gałązkę świeżego zioła – mięty, rozmarynu czy anginki.
Oczywiście nie wszystkie dodatki na raz i w rozsądnych ilościach. Znakomicie wpasują się tutaj mrożone lub suszone owoce.
Wspomniałam o dodatku imbiru. W innym moim artykule znajdziesz propozycje napojów z imbirem w roli głównej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby do każdej herbatki dodać plasterek rozgrzewającego imbiru.
Herbatki dosładzamy cukrem zwykłym, brzozowym (lepiej) lub miodem – najlepiej. Jeśli miodem, to pamiętajmy, żeby dodać do do nieco już przestudzonego naparu.
Dodając cytrusy koniecznie obmyjcie je z niepotrzebnych dodatków:
- Usunięcie szkodliwych bakterii – przygotować kwaśny roztwór: do 1 litr wody wlać pół szklanki octu jabłkowego lub owocowego. Zamiast octu można dodać 3 łyżki kwasku owocowego lub (ostatecznie) zwykłego octu spirytusowego. W taki roztworze zanurzyć cytryny na kilka minut.
- Usunięcie pestycydów – przygotować roztwór: do 1 litr wody wsypać 1 łyżkę sody kuchennej. I znowu moczyć cytryny przez kilka minut.
- Opłukać cytryny w normalnej, czystej wodzie.
Herbaty rozgrzewające idealne na jesienne i zimowe dni
Poniższe kompozycje to moje propozycje i inspiracje.
Zacznijcie od nich, a później już komponujcie lub eksperymentujcie w swoich smakach. Tutaj nie ma żadnego zagrożenia – zawsze będą dobre:).
1. Herbata rozgrzewająca z pomarańczą, goździkami i rozmarynem
- herbata pomarańczowa
- pomarańcza
- plaster pomarańczy
- goździki
- gałązka świeżego rozmarynu
- kilka ziarenek czerwonego pieprzu
Składniki (oprócz rozmarynu) zalać wodą wrzątkiem i parzyć pod przykryciem około 5 minut. Z pomarańczy wycisnąć sok. Dodać rozmaryn, sok z pomarańczy, dosłodzić miodem, ozdobić plasterkiem pomarańczy.
2. Herbata biała z konfiturą
- herbata biała lub czarna cytrusowa
- konfitura truskawkowa lub malinowa
- plaster pomarańczy
- mięta
Zaparzyć herbatę. Do zaparzonej herbaty dodać konfiturę, pomarańczę i miętę.
3. Herbata rozgrzewająca z imbirem i goździkami
- zielona herbata zwykła lub imbirowa
- skórka z cytryny lub plasterek cytryny
- plaster świeżego imbiru
- 2 całe goździki
Składniki zalać wodą o temperaturze około 90°C i parzyć pod przykryciem około 5 minut. Dosłodzić po zaparzeniu.
Drugą wersją imbirowej herbaty jest dodanie pasty z imbiru, cytryny i miodu do ciepłej wody.
4. Herbata owocowa rozgrzewająca
- susz owocowy lub owocowo – ziołowy
- konfitura pomarańczowo – korzenna lub sok owocowy (malinowy) do posłodzenia
- plasterek imbiru
- plaster pomarańczy
Susz owocowy i plasterek imbiru zalać wrzątkiem i zaparzać przez 5 minut. Dodać konfiturę i plasterek pomarańczy. Herbatę z suszu owocowego można także dosłodzić miodem.
5. Herbata czarna korzenna
- czarna herbata – może być Earl Grey
- pokrojone w drobną kostkę świeże jabłka
- kawałek laski cynamonu
- 2 goździki
- mały plasterek imbiru
- plaster cytryny i/lub pomarańczy
- łyżka miodu
Składniki zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem około 4 minut. Po lekkim schłodzeniu dodać miód i cytrynę
6. Herbata szósta, siódma i n-ta
Najlepsza, bo to będzie Twoja własna kompozycja :). Smacznego próbowania i mieszania smaków.
A co to herbaty? Własnoręcznie upieczone maślane ciasteczka będą najlepsze.
Może podzielisz się w komentarzu swoimi herbacianymi kompozycjami smakowymi i zapachowymi?
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Ja do tych przepisów uzywam herbaty Basilur, kiedy jest chlodny wieczor idealnie sprawdza się z pomarancza. Nie wiem czy jest dostepna w wiekszosci sklepow, ale ja zamawiam zawsze ze sklepu.