Owies. Odkryj niedoceniane zboże
Owies, znany najbardziej pod postacią płatków owsianych, po latach odstawienia wraca do łask.
I bardzo dobrze! Bowiem jego silne właściwości wzmacniające, regenerujące, a nawet i odmładzające to pomoc od natury dla naszego zdrowia.
Co zawiera owies?
W medycynie naturalnej od lat polecano użycie płatków owsianych dla osób osłabionych, wyniszczonych przez choroby.
Z czasów dzieciństwa pamiętam owsiankę na mleku, które była obowiązkowym daniem przed wyjściem do szkoły. Na zmianę z grysikiem (czyli kaszą manną) ugotowanym na gęsto, z płatkami pokrojonego masła na górze, posypanym cynamonem i cukrem.
Obydwa dania nadal darzę sentymentem i czasem do nich wracam. Generalnie jednak kasza manna rzadko gości w mojej kuchni, podczas gdy płatki owsiane mają w niej swój stały kącik.
Owies zawiera białko (najwięcej spośród zbóż), rozpuszczalny błonnik (obniża zły cholesterol), nienasycone kwasy tłuszczowe (regulacja cholesterolu, poprawa stanu skóry). Owies jest bardzo bogaty w witaminy (duża zawartość witaminy E), składniki mineralne takie jak i magnez, wapń, krzem. Oraz cynk, który wzmacnia odporność i poprawia stan włosów i paznokci.
To bardzo ogólne przedstawienie owsa z jego pro-zdrowotnymi właściwościami, chciałabym aby było podpowiedzią, że zamiast suplementowania diety, warto sięgnąć po to, co mamy na wyciągnięcie ręki.
A że owies często uprawiany jest w ekologicznych gospodarstwach, to dostęp do zdrowego zboża mamy zapewniony.
Surówka piękności na śniadanie
Najlepszym dowodem na popularność płatków owsianych są musli, znane niemalże na całym świecie.
Będąc na studiach otrzymałam w urodzinowym prezencie od koleżanek książkę „Potrawy z różnych stron świata”, będącą powiewem nieznanych smaków i wyobrażeń o daniach nam nieznanych.
Dzisiaj to może wydawać się nieco dziwne, ale zważywszy że studiowałam w początkowych latach 80 -ych ubiegłego wieku, taka książka była dla mnie „gwiazdką z nieba”.
I właśnie w tej książce znalazłam potrawę z płatkami owsianymi, która na kolejne lata zastąpiła mi owsiankę na mleku. To Surówka dr Birchera, nazywana także „surówką piękności”.
Jadałam ją codziennie na śniadanie i dopiero lata później dowiedziałam się, że to „prototyp” tak bardzo obecnie popularnych musli z suszonymi owocami.
Surówka dr Birchera – przepis
Składniki do surówki dr Birchera
- 80 dag jabłek
- 4 łyżki (kopiaste) płatków owsianych pełnoziarnistych
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- 4 łyżki miodu
- 4 łyżki posiekanych orzechów włoskich
- 4 łyżki soku z cytryny
- 12 łyżek wody
Jak zrobić surówkę dr Birchera?
- Namoczyć płatki owsiane w wodzie na 12 godzin.
- Wymieszać jogurt z sokiem z cytryny i miodem, połączyć z namoczonymi płatkami owsianymi.
- Jabłka umyć i zetrzeć razem ze skórką.
- Jabłka dodać do namoczonych płatków owsianych, posypać posiekanymi orzechami włoskimi.
Modyfikacje „surówki piękności”
- zamiast jabłek można dodać sezonowe owoce
- zamiast jogurtu można użyć jogurtu roślinnego lub kefiru
- dodatkowo można użyć innych, całych nasion nasion, takich jak: słonecznik, dynia, siemię lniane
Płatki owsiane nie tylko na śniadanie
Jak napisałam wyżej, moja fascynacja płatkami owsianymi trwa od dawna i rozszerzyła się także na dania obiadowe z tym zbożem.
Znalazłam na Przepisy.pl sporo inspiracji na potrawy z płatków, w tym także na bardzo smaczne owsiane kotleciki (tutaj), które podaję z surówką z -własnoręcznie- ukiszonej kapusty.
W oryginalnym przepisie dodatkiem są pieczarki, jednak równie dobrze smakują w ten sposób przygotowane placki z boczniakami, które kroję w kostkę i obsmażam na łyżce oleju z dodatkiem masła, ząbka pokrojonego czosnku i kawałka papryczki chilli.
A ty lubisz płatki owsiane?
Podziel się swoimi ulubionymi daniami z wykorzystaniem płatków owsianych w komentarzu pod przepisem.
A jeśli -jeszcze- nie zasmakowałeś w tym zbożu, to na początek proponuję mój Dietetyczny jabłecznik na spodzie z płatków owsianych, który smakuje równie dobrze jako deser, śniadanie i doskonale nadaje się do wzięcia „do pudełka” do pracy.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!