Sansewieria – roślina do sypialni

0
3089
roślina liście w kształcie szabli w złotej donicy
Sansewieria

Zaprośmy kwiaty do sypialni. A szczególnie jeden z nich, który jest powszechnie znany, ale niedoceniany. Oto on/ona! Sansewieria, znana także jako: wężownica, szable… a słyszałam także „języki teściowej”.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Szable uzdrawiające powietrze

Niezależnie której nazwy użyjemy, koniecznie zaprośmy wężownicę do sypialni lub do pokoju w którym śpimy.

Generalnie rośliny, które generalnie są naszymi sprzymierzeńcami i oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń – szczegóły w artykule: Rośliny czyszczące powietrze – w nocy pochłaniają tlen i „wydychają” dwutlenek węgla. Są jednak odstępstwa od tej reguły, a jednym z nich jest nasza dzisiejsza bohaterka, pochodząca z zachodniej Afryki.

I to właśnie pochodzeniu zawdzięczamy jej szczególne właściwości. Sansewiera, należąca do rodziny sukulentów, musiała przystosować się do suchego klimatu i funkcjonuje właśnie w ten sposób, że w nocy oddaje tlen.

Dodatkowym plusem dla roślinki jest fakt, że w czasie badań nad roślinami prowadzonymi przez NASA stwierdzono, że oczyszcza powietrze z niezdrowych dla organizmu zanieczyszczeń: formaldehydu i benzenu.

Zaprośmy ją zatem do sypialni – nie tylko ozdobi pokój, ale dotleni pomieszczenie w którym śpimy i tym samym zapewni zdrowy sen.

Wężownica rozmnażanie

Sansewierię kupimy w każdym centrum ogrodniczym i w wielu kwiaciarniach. Ponieważ łatwo się ja rozmnaża, możemy poprosić o „jedną szablę” znajomych, którzy już docenili jej właściwości.

Liść – szablę, dzielimy w poprzek na kawałki o długości 4- 6 cm. Zostawiamy do przeschnięcia, zanurzamy w ukorzeniaczu – jeśli mamy – i sadzimy do ziemi. Sadzonkę umieszczamy  w ciepłym i jasnym miejscu. Po wypuszczeniu małych roślinek, oddzielamy je od starego liścia i sadzimy do nowej donicy. Sansewierię można także podzielić – najlepiej późnym latem – rozrywając bryłę korzeniową.

Moja rada: na początek uprawy najlepiej będzie kupić roślinę (koszt około 15 – 30 zł), bo nieco potrwa, zanim urośnie z sadzonki.

Sansewieria jak pielęgnować ?

Na dno donicy koniecznie wsypać drenaż. Roślinę trzymać w temperaturze pokojowej przez cały rok – nie lubi zimnego powietrza i temperatury spadającej poniżej 10 ℃. Poza tym świetnie czuje się zarówno w pełnym słońcu, jak i w bardziej zacienionym miejscu.

Nie należy przesadzać z podlewaniem – jak każdy sukulent – lepiej się czuje, gdy ma zbyt suche podłoże, niż gdy jest przelana.

Nie lubi także zbyt częstego przesadzania – wystarczy, gdy damy jej nową ziemię co 3 – 4 lata, a raz na miesiąc nieco nawieziemy.

Dlaczego sansewieria gnije lub żółknie? Najczęstszymi powodami są: przelanie lub zbyt niska temperatura.

Nie trzeba jej spryskiwać, ale dobrze jest  od czasu do czasu zetrzeć wilgotną ścierką kurz z „szabli”. I to zasadzie wszystko w temacie pielęgnacji.

Sansewieria jest jedną z najmniej wymagających roślin, jakie znam. Nie atakują jej choroby i jeśli nie zalejemy jej korzeni – stąd ten drenaż, tak na wszelki wypadek – to przez długie lata będzie dostarczała naszym płucom zdrowego powietrza, a oczom ładnego widoku.

Kwiaty doniczkowe nie tylko dodają uroku

 Geranium (anginka) – aromatyczna i lecznicza roślina

Rośliny doniczkowe, które oczyszczą powietrze w Twoim domu

Żyworódka pierzasta – łatwa w uprawie roślina lecznicza

Ogród w domu – oryginalne roślinne aranżacje we wnętrzach

Cytrusy z własnej donicy? Możesz je mieć w domowej uprawie.

 Geranium (anginka) – aromatyczna i lecznicza roślina

Źródło: WL Douglas; K Bounds (July 1989). A study of interior landscape plants for indoor air pollution abatement (Report). NASA. NASA-TM-108061

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!