
Bazar w Turcji: co kupić, jak się targować, czego unikać?
Bazar (w języku tureckim: „pazar”), to integralna część tureckiej tradycji. Bazary w Turcji odbywają się co najmniej raz w tygodniu w większości miast i niemal w każdej wiosce.
Bazary w Turcji cieszą się olbrzymią popularnością wśród turystów. Niemal każdy spędzający wakacje w Turcji ma ochotę zaglądnąć na ten pełen kolorów, zapachów i przysmaków kiermasz.
Poczuć klimat i orientalną atmosferę. Bo chociaż na bazarach robią zakupy także turyści, to jednak głównie zaopatrują się na nich miejscowi. Szczególnie na tych mniejszych, mniej popularnych turystycznie miejscach.
Spis treści
- Zakupy na bazarze w Turcji. Jak się przygotować do wizyty?
- Bazar w Turcji to więcej niż zakupy!
- Co warto w Turcji na bazarze?
- Jak targować się na bazarach w Turcji? Porady dla początkujących
- Ceny na tureckich bazarach. Jak znaleźć okazje i unikać przepłacania?
- Czym płacić na bazarze w Turcji?
- Lokalne smaki na tureckim bazarze
- Ile kosztuje wycieczka do Turcji?
Zakupy na bazarze w Turcji. Jak się przygotować do wizyty?
Bazary w Turcji odbywają się zawsze w wyznaczone dni tygodnia i trwają od rana do późnych godzin popołudniowych lub nawet do wieczora co daje wiele czasu na cieszenie się kolorami, zapachami i smakami.
Małe, lokalne bazary, na których sprzedawane są głównie płody rolne, czynne są tylko do południa, jak na przykład mój ulubiony targ Akyarlar w Bodrum.
Wizyta na bazarze to nie tylko przyjemny spacer między alejkami, ale także okazja do zakupów pamiątek, przypraw, bakalii i świeżych owoców i warzyw.
Na turystów czekają tysiące produktów, w tym sporo bawełnianych tureckich produktów znakomitej jakości jak ręczniki i pościel jednak. I – cieszące się niesłabnącym powodzeniem – podróbki markowej odzieży, torebek i butów.

Bazar w Turcji to więcej niż zakupy!
Na bazarze nie tylko zrobisz zakupy, ale i napijesz się tureckiej kawy lub herbaty, znakomitego świeżo wyciskanego soku z granatów lub pomarańczy, zjesz typowo turecki placek Gözleme lub inne tureckie danie.
Albo po prostu posiedzisz w małej knajpce, których zawsze kilka znajduje się na bazarze i będziesz chłonąć klimat bazarowego życia.
Owoce, warzywa, oliwki i sery – to wszystko produkty spożywcze, których ceny są ustalone i nie podlegają negocjacjom.
Co warto w Turcji na bazarze?
Co kupisz na bazarze? Począwszy od rzeczy z drugiej ręki (zarówno odzież, buty jak i drobne artykuły gospodarstwa domowego), poprzez ręczniki, pościel, wszelkiego rodzaju bawełniane pledy, lniane i bawełniane letnie ciuszki aż po „oryginalne” podróbki torebek, butów i odzieży.
Na każdym bazarze znajdziesz także jego część warzywną i owocową. Tutaj to dopiero pokusy! Jedynym ograniczeniem może być ilość miejsca w bagażu.
Najbardziej pobudzający zmysły i kuszący – przynajmniej dla mnie – jest bazar z artykułami spożywczymi. Mam kilka ulubionych produktów, które zwykle kupuję na tureckim bazarze. To suszona morwa, prażona ciecierzyca, migdały, susz na herbaty, przyprawa kuflik, czasem inne przyprawy. Lubię też naturalne mydła z oliwek i olejki zapachowe.
Oczywiście rajem dla turystów są stoiska tekstylne z „oryginalnymi” podróbkami słynnych marek. Za kilkanaście euro można kupić torebkę sygnowaną znaczkami Louis Vuitton czy Chanel. Podobnie jest z odzieżą, z symbolami znanych marek.
Lubię na tureckim bazarze kupować skórzane klapki, które służą mi jako domowe kapcie. Bardzo wygodne, wykonane z mięciutkiej skórki.
Jeśli lubisz użyteczne pamiątki, to zerknij na wyroby ceramiczne. Ciekawe miseczki na przystawki czy podstawki pod dzbanek, które wykorzystasz na co dzień, będą Ci przypominały tureckie wakacje.
I „oko proroka”. Najbardziej rzucający się w oczy przedmiot. Dlaczego warto go mieć, co symbolizuje i czy można go kupić samemu przeczytasz w artykule Tutaj.
Ale jeśli sprzedawca chce Ci podarować małe oko proroka do zakupów lub bez – ot, tak z sympatii, bierz bez zastanowienia. To dla Twojego szczęścia.
Jak targować się na bazarach w Turcji? Porady dla początkujących
Na bazarze jest głośno. Sprzedawcy przywołują klientów, zachwalając swój towar. I jak to bywa na bazarze, możesz negocjować ceny. Ba, niektórzy nawet uważają, że powinieneś. Ale zachowaj umiar, aby nie proponować ceny tak niskiej, która mogłaby urazić sprzedawcę.
Na bazarze warzywnym i z przyprawami raczej nie dostaniemy zbyt dużej zniżki, ale sprzedawca zwykle dorzuci jakieś gratisowe smakołyki do zakupów.
Zapamiętaj jedno. Jeśli zaczynasz negocjować cenę, to w kupieckim „prawie handlowym” znaczy to, że jesteś zdecydowany kupić dany produkt, tylko musicie ustalić cenę. Więc zastanów się, czy na pewno chcesz to coś kupić, zanim rozpoczniesz negocjacje, żeby później uniknąć niemiłych niespodzianek.
Jak nam się zdarzyło kiedyś podczas jednego z pierwszych pobytów w Turcji i wróciliśmy do domu z dużą, kompletnie niepraktyczną i nikomu niepotrzebną skórzaną torbą. Która w dodatku – z racji mocnego rzucania się w oczy – spowodowała poproszenie nas do osobistej kontroli na lotnisku w Katowicach.
Ceny na tureckich bazarach. Jak znaleźć okazje i unikać przepłacania?
Co prawda ceny na bazarze tureckim są zbliżone do cen produktów w lokalnych sklepach, jednak i tak warto tam zaglądnąć dla kolorytu i wyjątkowej atmosfery.
Tak na marginesie zakupów bazarowych. Uwielbiam turecką bawełnę.
W sklepach, z towarami nieco droższymi niż te na bazarach, można kupić bardzo dobrej jakości odzież. Nie sygnowaną żadnymi podróbami. Ot, po prostu dobre, tureckie firmy odzieżowe sprzedają swoje produkty. I bambusowe ręczniki. To mój zakupowy hit w Turcji.
Czym płacić na bazarze w Turcji?
Generalnie na bazarze płaci się lirami tureckimi, czyli obowiązującą w Turcji walutą. Jednak zapłacisz także dolarami i euro, według przelicznika jaki ustalicie ze sprzedawcą.
Więc jeśli nie jesteś zbyt dobry w negocjacjach cenowych czy przelicznikach, to lepiej wymień walutę na miejscowe liry. Na niektórych stoiskach – szczególnie tych z przyprawami i bakaliami – zapłacisz także kartą kredytową.
Lokalne smaki na tureckim bazarze
W Turcji istnieje tradycja, że jeśli sprzedawca na bazarze jest zadowolony z dokonanej transakcji, to zaprasza swojego klienta na filiżankę herbaty.
Odmowa pierwszej filiżanki byłaby niegrzeczna, ale nie ma nic złego w odmowie kolejnych, jeśli nie czujemy się na siłach lub nie mamy czasu.
Często zdarza się, że sprzedawcy spędzają czas przy herbacie, rozmawiając z klientami i dzieląc się historiami lub plotkami, a także popijając sami lub w towarzystwie swoich przyjaciół.
To tyle o bazarze w Turcji. Zapraszam Cię do wczucia się w turecki klimat poznając typowo tureckie potrawy i dania oraz napoje tureckie, które możesz spotkać na swojej drodze podczas zwiedzania Turcji. A jeśli nie chcesz nic zwiedzać, to przeczytaj co robić na „leniwych” wakacjach w Turcji.
Ile kosztuje wycieczka do Turcji?
Koszt wycieczki do Turcji zależy od wielu czynników, takich jak cel podróży, długość pobytu, sezon turystyczny, standard zakwaterowania, lokalizacja hotelu, wyżywienie, transport i dodatkowe atrakcje.
W zależności od tych czynników, ceny wycieczek do Turcji mogą się różnić i wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto porównać oferty różnych biur podróży oraz rozejrzeć się za okazjami, takimi jak przeceny last minute czy early booking.
Chcesz poznać Turcję oczami osoby, która od lat jeździ do Turcji na wakacje?
Sporo informacji o Turcji znajdziesz na moim blogu. Podpowiem Ci co warto zjeść w Turcji, zobaczysz jak jest na Jeep Safari i co tak naprawdę oferuje Ci Antalya.
W poniższej wyszukiwarce znajdziesz oferty największych polskich biur podróży organizujących wycieczki do Turcji.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!