napis Dolmusz na tle niebieskiego oka

Podróże Świat Turcja

Co to jest Dolmusz? Dolmuszem w Turcji – tani sposób na zwiedzanie

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 7 kwietnia 2023

Dolmusz! Zapamiętaj to słowo, jeśli masz zamiar powłóczyć się nieco po Turcji.

Niezależnie od tego jak zwiedzasz Turcję – samodzielnie czy korzystając z oferty biura podróży – będziesz korzystać z tureckich taksówek, które noszą nazwę Dolmusz. Jest to najbardziej popularny, ba powiedziałabym nawet, że podstawowy sposób tureckiego środka transportu.

Jak bezpiecznie podróżować Dolmuşem w Turcji? 

Dolmus to świetny sposób na poznanie kultury i stylu życia w Turcji, ponieważ pasażerowie są często mieszkańcami miasta, a nie tylko turystami. Często słychać rozmowy i dyskusje na tematy dotyczące życia w Turcji. Zwykle nie ma problemu z odnalezieniem Dolmusa, ponieważ kursują one bardzo często, szczególnie w godzinach szczytu.

Niezależnie od tego w którym regionie Turcji się znajdziesz, zawsze trafisz na busy Dolmus, które kursują zarówno w miastach jak i i pomiędzy nimi, w odległościach do kilkudziesięciu kilometrów.

Zazwyczaj mają dobry lub bardzo dobry standard. Niektóre są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

A jak jeżdżą Dolmusze? Bardzo podobnie do znanych nam środków transportu publicznego w naszym kraju. Mają wyznaczone trasy i przystanki, ale…

I to „ale” robi różnicę. Albowiem zatrzymują się nie tylko na oznaczonych przystankach, ale także na życzenie pasażera (będącego w środku Dolmusza lub zatrzymującego jadący busik machaniem) stają poza przystankami. Ba, zdarza im się także nieco zboczyć – na życzenie pasażera – z trasy.

palmy i alejka ze stolikami nad morzem
W takie miejsca dojedziesz Dolmuszem w Turcji

Dolmuszem dojedziesz wszędzie – jak to działa?

Taki system komunikacyjny ma swoje plusy i minusy. Stajesz gdzieś na trasie przejazdu Dolmusza, machasz i wsiadasz. Lub wysiadając (na przykład wracając z zakupami z bazaru) nie musisz dźwigać tobołów od przystanku, tylko wysiadasz jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania.To plusy.

Minusem takiego systemu, jest czas podróży. Zamiast zaplanowanego czasu na przykład jednej godziny, Dolmusz może jechać kilka lub kilkanaście minut dłużej. Ale że jesteś na wakacjach w Turcji, to nie ma to znaczenia, nieprawdaż?

Miejsce docelowe, a czasem także trasa przejazdu umieszczone są na tabliczce na przedniej szybie Dolmusza.

biały bus jadący po drodze
Dolmusz w Turcji w drodze do hotelu

Ile kosztuje Dolmusz w Turcji?

Za przejazd Dolmuszem płaci się u kierowcy miejscową walutą, czyli lirami tureckimi. Ale jeśli nie będziesz mieć tureckich lirów, możesz zapłacić euro lub dolarami, jednak nie licz wtedy na korzystny przelicznik.

Ceny za przejazd są przystępne. Cena przejazdu jest ustalana z góry i zależy od odległości. W przypadku dalszych dystansów istnieje możliwość negocjacji ceny z kierowcą.

Dolmusze kursują dość często, więc nie będziemy musieli zbyt długo tkwić w oczekiwaniu na transport. Na niektórych przystankach są rozkłady jazdy, ale – w cieniu tego co napisałam wyżej- średnio aktualne.

Jeszcze jednym minusem podróżowania Dolmuszem – ot, jaki niezamierzony rym mi wyszedł – jest wygoda. Pół biedy, jeśli jedziemy w porze mało popularnej lub na mniej obleganej trasie. Wtedy z reguły podróżujemy wygodnie. Natomiast w przypadku dużego zapotrzebowania, kierowca bierze tylu pasażerów, ile mu się zmieści.

W niektórych regionach Turcji kursują jeszcze inne rodzaje Dolmuszy. Są to osobowe samochody, które kursują na wyznaczonej trasie i zabierają maksymalnie 4 pasażerów.

Czy są w Turcji taksówki?

Bardziej komfortowym sposobem podróżowania po Turcji są taksówki. I oczywiście droższym.

Tureckie taksówki są żółte, można je zamówić telefonicznie lub w recepcji hotelu, wziąć z postoju lub po prostu zatrzymać machając na drodze przejazdu taksówki. Taksówki także nie należą do mega drogich. Na przykład za przejazd odcinka około 10 km zapłaciłam 7 euro.

Z doświadczenie jednak wiem, że z taksówkarzem należy ustalić cenę przed kursem, albowiem cena, którą zaproponuje kierowca, może zależeć od naszego wyglądu. Jeśli jesteśmy elegancko ubrani i sprawiamy wrażenie bardziej majętnych osób, to za krótki odcinek trasy, który wynosi zaledwie kilka km, taksówkarz może żądać absurdalnie wysokiej sumy, wynoszącej nawet ponad 30 euro.

dwa żółte samochody taksówki
Czym poruszać się po Turcji? Dolmuszem lub taxi

Jaki hotel wybrać na wakacje w Turcji?

Wybór odpowiedniego hotelu w Turcji zależy od preferencji podróżujących. Jeśli cenisz spokojny wypoczynek, warto zwrócić uwagę na hotele umiejscowione w mniejszych miejscowościach, z dala od turystycznych centrów. Dla osób, które lubią intensywny wypoczynek, polecamy wybór hoteli w okolicach plaży lub popularnych atrakcji turystycznych.

Często latam do Turcji, bo lubię tutejszy klimat i ciepłe morze. Zerknij ze mną do miasta Antalya i wybierz się na safari w tureckich górach – to naprawdę fajna zabawa!

Planując wakacje w Turcji możesz skorzystać z poniższej wyszukiwarki:

Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments