szklany niebieski paciorek jakby oko z zawieszką

2021 Podróże Świat Turcja

Oko proroka co to jest? Niebieski amulet to mit czy prawda?

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 17 kwietnia 2023

Oko proroka to pojęcie, które od wieków przyciąga uwagę ludzi z różnych kultur i religii.

W mitologii i wierzeniach oko to symbol mądrości, wszechwiedzy oraz nadprzyrodzonych zdolności. W niektórych przypadkach uważa się je także za talizman chroniący przed złem i nieszczęściami.

Spis treści

Oko proroka co to jest?

Niebieskie wisiorki w kształcie oka dostrzeżesz niemal w każdym miejscu w Turcji. To „Nazar Boncuk”. Amulet chroniący swego posiadacza przed złym spojrzeniem i tym samym przynoszący szczęście jego posiadaczowi. Oko proroka, aby miało swoje działanie, musi być wykonane ze szkła.

Mimo że oko proroka jest obecne w wielu tradycjach, to jego istnienie nigdy nie zostało potwierdzone naukowo. Niektórzy uważają, że jest to tylko mit a zjawiska, które mu się przypisuje, mają racjonalne wytłumaczenie.

Inni wierzą jednak, że oko proroka to rzeczywiście istniejąca siła, która pozwala na przepowiadanie przyszłości i odczytywanie tajemnic.

oko proroka

Oko proroka musi być szklane

Oko proroka znaczenie

Co oznacza ten znak ?? Nazar Boncuk rozpowszechniony jest na całym Bliskim Wschodzie, ale w Turcji jest najbardziej popularny. Ba, powiedziałabym nawet że niezbędny do codziennego życia, bowiem odbija złą energię i tym samym chroni jego posiadacza przed nieszczęściem.

Oko proroka jest umieszczane nad łóżeczkiem nowo narodzonego dziecka, wsuwane do kieszeni przed ważnymi rozmowami czy egzaminami, a nawet tatuowane na ciele.

Czy oko proroka jest niebezpieczne?

A złem może być wszystko. Począwszy od nieprzychylnej myśli, poprzez złe spojrzenie czy nieprzyjemny komplement, aż po życzenia spełnienia czegoś złego.

Jako że zły urok może być rzucony w każdym momencie, dlatego oko proroka powinno znajdować się w wielu miejscach. Nie jest ważne gdzie taki amulet się znajduje – liczy się, aby było go jak najwięcej, aby wzmocnić ochronę. Bo czym więcej – tym mocniejsza będzie ochrona.

Dlatego też zauważymy oko proroka dosłownie wszędzie: w taksówkach, restauracjach, przed wejściami do domów i oczywiście w formie biżuterii.

Kiedy pierwszy raz, wiele lat temu, byłam w Turcji, kierowca taksówki, który zabierał mnie z lotniska, przypiął mi malutkie oko proroka na agrafce do ubrania. Myślałam wówczas, że to miłe powitanie w kraju, a nie miałam pojęcia, że jego znaczenie jest znacznie bardziej głębokie.

Często turyści otrzymują takie małe oka proroka podczas robienia zakupów lub powitań w rodzinnych, tureckich hotelach czy pensjonatach.

Oko proroka legenda

Nazar był biedym chłopcem żyjącym w małej, nadmorskiej wiosce. W swojej społeczności nie miał łatwego  życia, bowiem niedobry los obdarował go dziwnymi oczami. Nie tylko lekko wyłupiastymi, ale i w dziwnym sino – niebieskim kolorze.

Unikano go, albowiem sądzono, że wystarczy jeden rzut jego dziwnego spojrzenia, aby sprowadzić zło na drugą osobę.

Matki nowo narodzonych dzieci i mieszkańcy zadowoleni z jakiejś pozytywnej sytuacji, która wydarzyła im się w życiu (nawet jeśli to był tylko dobry zakup na bazarze) mówili „Nazar değmesin”, co znaczyło „ochroń przed złym spojrzeniem” chłopaka.

Nieopodal wioski w której mieszkał chłopak tuż pod lustrem wody znajdował się wielki  głaz, na który zdarzało się wpadać statkom.

I kiedy któregoś dnia statek kupiecki cudem uniknął roztrzaskania się na nim, mieszkańcy wioski stwierdzili, że może warto byłoby sprowadzić Nazara, aby swoim złym wzrokiem spowodował rozpadnięcie się głazu.

Sprowadzony chłopak spełnił życzenie proszących i głaz z wielkim hukiem rozpadł się na mnóstwo maleńkich kawałków wyglądających jak oko Nazara.

I w tym momencie rozpoczęła się tradycja szklanych paciorków. Jak powiedzielibyśmy u nas „oko za oko”, czyli jednym antidotum na urok rzucony przez złe oko może być tylko inne oko. Czyli niebieski, szklany koralik – oko proroka „nazar boncuğu”.

Oko proroka znaczenie

  • Nigdy nie kupuj sobie oka proroka. Aby oko proroka zadziałało, musi być podarowane przez życzliwą osobę. Dlatego nie kupuj go na bazarze, tylko pozwól, aby zakupiła go dla Ciebie przyjazna Ci osoba.
  • Jeśli oko proroka pęknie, to znaczy, że spełniło swoje zadanie i ochroniło Cię przed złą energią – koniecznie zaopatrz się w nowe.
  • Oczywiście kolor oka proroka musi być niebieski, wszelkie inne barwy nie mają żadnego działania.
  • Uważaj jednak kto Ci wręcza oko proroka. Jeśli będzie to osoba, która nie jest Ci przyjazna, może Ci to tylko zaszkodzić 🙂
  • Kiedy przed długi czas posiadania przez Ciebie oka proroka nie nastąpiła żądna pozytywna zmiana, to warto zastawić się nad jego wymianą.
liście na obrusie w kratkę

Nawet obrusy na straganie mają oko proroka

Wakacje all inclusive Turcja

Jeśli lubisz tureckie klimaty, zajrzyj do innych moich artykułów na blogu. Poznaj zwyczaje w Turcji, odwiedź urocze Side, skosztuj co się pije w Turcji. 

A w poniższej wyszukiwarce znajdziesz dla siebie hotel all inclusive w Turcji lub inny – według Twojego wyboru.


Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments