ruiny w Side

2020 Podróże Świat Turcja

Side – piękno tureckiej Riwiery. Czy warto jechać do Side?

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 16 kwietnia 2023

Side to malownicza miejscowość położona na południu Turcji, w prowincji Antalya.

Znana głównie z pięknych plaż, zabytków z czasów antycznych oraz luksusowych kurortów, przyciąga turystów z całego świata.

Spis treści

Side Turcja co nam oferuje?

Side to idealne miejsce dla osób, które cenią sobie wakacje w pięknej scenerii, z kąpielą w ciepłym Morzu Śródziemnym i możliwością zwiedzenia fascynujących zabytków.

To miasto pełne historii i kultury, w którym można poczuć ducha starożytności. Wielu turystów przyciąga amfiteatr rzymski z II wieku, w którym kiedyś odbywały się walki gladiatorów oraz koncerty, a także Świątynia Apolla, która jest jednym z najpiękniejszych zabytków w Side. Poza tym warto zwiedzić starówkę, gdzie można zobaczyć pozostałości po murach obronnych i bramie, która prowadzi na targowisko.

Side to także wspaniałe miejsce na odpoczynek i relaks. Długie piaszczyste plaże, czysta woda, piękne krajobrazy – to wszystko sprawia, że wakacje w Side są niezapomniane. W okolicach miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli i kurortów, oferujących komfortowe pokoje, baseny, SPA oraz wiele innych atrakcji.

ludzie na plaży i morze

W Side po jednej stronie plaży ludzie

mewy na plaży i morze

W Side po drugiej stronie plażują mewy

Zwiedzanie Side

Historia miasta Side, położonego około 70 km od portu lotniczego w Antalyi, sięga VII wieku przed naszą erą, kiedy to Grecy przybijając na wybrzeże, założyli tutaj pierwsze osady.

W późniejszych wiekach, gdy Side zostało podbite przez piratów, stało się centrum handlu niewolnikami. Agora, widoczna w pozostałościach zabudowań, była miejscem, gdzie dokonywano transakcji.

Agora – główny plac, rynek w miastach starożytnej Grecji. Centrum wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne, a czasami także handlowe.

Wskutek inwazji rzymskiej w 65 w n.e. kiedy tereny wokół Side przeszły we władanie Rzymian, miasto stało się centrum kultury i sztuki.

Świątynie Ateny i Apolla, antyczny teatr na 15 tysięcy osób, mury i brama wjazdowa do miasta powstały właśnie w tym okresie. W wybudowanych wówczas łaźniach rzymskich obecnie zlokalizowane jest muzeum archeologiczne z licznymi zbiorami dzieł sztuki pochodzącymi ze starożytności.

Ruiny świątyni Apolla, zlokalizowane tuż nad brzegiem morza – odnowione pod koniec XX wieku – są nie tylko malowniczym miejscem, ale i bardzo popularnym miejscem na sesje zdjęciowe. W tym właśnie miejscu w czasie mojego krótkiego spaceru, aż cztery pary małżeńskie pozowały do zdjęć.

Side, zabytkowe centrum, z urokliwymi uliczkami i kamiennymi domami zachęca do zatrzymania się na dłużej. I pomyślenia na temat historii, bowiem chodząc po kamiennych, wytartych przez lata brukach, raz za razem wchodzimy na szklane powierzchnie, pod którymi prezentowane są pozostałości budowli z odległych wieków.

Słowo Side oznacza owoc granatu i jest postrzegany jako symbol płodności.

ruiny Side

Ileż ludzi przeszło przez główną aleję starożytnego Side!

wejście kamienne do antycznego miasta

Wejście do miasta Side przez starożytną bramę

strare kamienne domy i ludzie na ulicy pomiędzy nimi

Side bardziej współcześnie w szczycie sezonu

uliczka z kamiennymi domami i kwiatami

Stare miasto Side i urocze uliczki

Side wodospad i rejs – czy warto?

Mieszkałam poza Side, a do miasta wykupiłam wycieczkę z dojazdem i zwiedzaniem. Byłam przekonana, że właśnie w tym miejscu spędzimy większą część dnia. Moja wina, że nie dopytałam, ale przeczytawszy w ulotce, że wycieczka obejmuje zwiedzanie Side, byłam przekonana, że tam właśnie dotrzemy.

Okazało się jednak, że i owszem, ale najpierw odwiedziny  4 – metrowego wodospadu nad rzeką Manavgat, później rejs statkiem rzeką, posiłek i wypoczynek nad morzem połączony z kąpielą. Zarówno wodospad jak i rejs – to dla mnie strata czasu.

Nic specjalnie ciekawego, ale – jak stwierdził mój towarzysz podróży – „każdy musi jakoś zarabiać”. Ładny był jedynie kolor wody – turkusowy, dzięki wysokiej zawartości wapnia.

wodospad z turkusowa wodą

Side wodospad

Side i Manavgat – meczet do odwiedzenia

Znacznie ciekawszy był następny punkt wycieczki w pobliskim Manavgat. Potężny meczet, zwieńczony aż 4 wieżami – minaretami, świadczącymi o zamożności mieszkańców.  Przewodnik wytłumaczył jak istotna jest rola wody w muzułmańskich rytuałach i pokazał w jaki sposób Muzułmanie przygotowują się do modlitwy.

Stąd przed meczetami zawsze znajdują się źródła z wodą. Mężczyzna – bo kobiety muszą umyć się w domu – najpierw myje ręce, płucze usta, później myje twarz, kark, przeciera włosy i obmywa nogi. Dopiero po takich ablucjach może wejść do świątyni. Oczywiście, może umyć się także w domu, jeśli mieszka w pobliżu.

Wchodząc do meczetu – obowiązkowo na bosaka – modli się w kierunku Mihrabu.

Mihrab  – nisza, zwykle na planie półokrągłym lub wielobocznym (niekiedy tylko ozdobna płyta) w sali modlitw w meczecie, wskazuje kierunek Mekki, w którym powinni modlić się wierni. Zwykle jest bogato zdobiony.

Jak miękki jest prawdziwy, turecki dywan przekonałam się stąpając po nim w meczecie. Jako turystka – oczywiście z zakrytymi nogami, ramionami i głową – mogłam przebywać w dolnej części meczetu, ale muzułmańskie kobiety mogą modlić się tylko w górnej części.

Generalnie do meczetów chodzą mężczyźni, modlący się pięć razy dziennie, kobiety zdecydowanie rzadziej. A nie mogą przebywać razem z mężczyznami w czasie modlitwy, bowiem wskutek obowiązkowo przybieranych póz, wprowadzałyby zamieszanie w umysłach mężczyzn, nie pozwalając im na skupienie się na modlitwie – jak powiedział przewodnik, wskazując na pozycję modlącego się mężczyzny.

Wchodząc do meczetu, bezwzględnie należy przestrzegać wchodzenia boso, zakrycia odkrytych części ciała przez kobiety – zazwyczaj przy wejściach są dostępne odpowiednie nakrycia – i nieprzekraczania zaznaczonej na dywanie linii lub odgrodzenia. I – oczywiście – uszanowanie miejsca, jako świątyni, co – w przypadku turystów – często nie ma miejsca.

Manavgat jest normalnym, nowoczesnym miastem, którego mieszkańcy pracują w okolicy – najczęściej w usługach turystycznych.

meczet z 4 minaretami

Meczet Manavgat widoczny z pokładu statku

miejsce - budowla do obmywania

Miejsce do obmywania przed meczetem

Wnętrze meczetu

Niesamowicie miękkie dywany w meczecie

mężczyzna siedzi na podłodze w meczecie

W meczecie także relaks z komórką

Hotele Side all inclusive 

A jakie miejsce na wakacje wybrać najlepiej w Side, gdy masz po prostu zamiar odpoczywać i raz za kiedy pozwiedzać co nieco?

W takim przypadku jestem zwolennikiem hotelu all-inclusive w Side. Dzięki pełnemu wyżywieniu i dostępności do licznych atrakcji i rozrywek, możesz odpocząć i cieszyć się beztroskimi wakacjami. Zdecyduj się na hotel all-inclusive w Side – w poniższej wyszukiwarce znajdziesz propozycje z najlepszych polskich biur podróży.

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments