Kapadocja lot balonem

2011 Podróże Świat Turcja

Turecka Kapadocja – najbardziej magiczne miejsce na ziemi

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 13 marca 2019

Erozja ukształtowała niesamowitą, skalistą krainę tureckiej Kapadocji, ale i ludzkie ręce wykonały tutaj równie niezwykłe dzieła.

Kapadocja Turcja

Muzeum Derwiszy

Aby spełnić moje marzenie – lot balonem – wybrałam się na wycieczkę do Turcji, a konkretnie do doliny Göreme – Kapadocji.

…tak rozpoczęła swoją opowieść o tureckiej przygodzie moja mama. Artykuł jest jednym z kilku w serii podróży osoby bardzo mocno dojrzałej.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Konya – muzeum Mevlany – założyciela zakonu tańczących Derwiszy.

Turcja Kapadocja

Muzeum Derwiszy

Taniec Derwiszy

Na każdym pokazie tańczy sześciu Derwiszy. Po zakończeniu spektaklu, wystąpiło dwóch, aby turyści mogli robić zdjęcie, bowiem w czasie trwania głównego przedstawienia nie można robić zdjęć, aby nie rozpraszać tancerzy. Derwisze w czasie tańca są jakby w transie i nawet będąc widzem, czuje się z nimi  duchową więź. Od samego patrzenia jak oni się kręcą, można dostać zawrotu głowy.

Taniec Derwiszy – Sema – zainspirowany przez Mevlane Celaleddini-i Rumi w XIII wieku, stał się częścią tureckich tradycji, historii wiary i kultury. Ceremonia Sema reprezentuje mistyczną podróż duchową człowieka przez świadomość, miłość, aż do doskonałości. Ubiór Derwisza, nakrycie głowy, ułożenie rąk w czasie tańca mają swoje znaczenie. Sema składa się z siedmiu części o różnym znaczeniu. Jest przedmowa do Proroka, który reprezentuje miłość, następnie słyszymy bębny, które symbolizują boskie prawa stworzyciela. Kolejna improwizacja muzyczna z fletem, odnosi się pierwszego oddechu życia, danego wszystkim przez boskie tchnienie.W  następnej części Derwisze pozdrawiają się nawzajem przez spacer po okręgu, który symbolizuje oddanie czci duszy. Piąta część składa się z czterech pokłonów „Selam”. Pierwszy pokłon symbolizuje narodziny prawdy, drugi wyraża ekstazę świadka Bożej świetności, trzeci – miłość i poświęcenie się miłości. Jest to pełne poddanie się Bogu i bycia jednością z Nim. Czwarty pokłon oznacza, ze wirujący Derwisze wracają na ziemię, by oddać się chwale. Na końcu w pokłonie krzyżują ramiona, przez co reprezentują świadome zjednoczenie z Bogiem.

Taniec Derwiszy

Taniec Derwiszy

Podziemne miasto

Wizyta w podziemnym Sorati, które zostało odkryte po trzęsieniu ziemi, kiedy to ukazały się wielopoziomowe pomieszczenia wykuwane w skalach przez Chrześcijan.

Mieszkańcy tego miasta przemieszczali się podziemiami – wąskimi schodami i korytarzami. W razie zagrożenia napadem przed prześladowców korytarze były zamykane kamieniem w formie kamienia młyńskiego – nie do otwarcia z zewnątrz lub zostawiali otwarte wejście, a po wtargnięciu wroga, korytarze zamykano tymi kamieniami, odcinając napastnikom drogę.

W  pomieszczeniach, były stajnie, izby mieszkalne, piece, studnie, kanalizacja. Panowała tam stała temperatura i dobry do życia klimat.

Wymarzony lot balonem

Miliony lat temu, pył wulkaniczny z pobliskich wulkanów, przykrył całe połacie ziemi. Przez następne wieku natura – czyli wiatr, deszcz i słońce – „tworzyło” specyficzny krajobraz. Miękkie tufowe skały przeobrażały się w fantazyjne formacje, które obecnie są naprawdę wyjątkowe w skali światowej. Teren ten – o nazwie Kapadocja – najlepiej penetruje się z lotu balonem.

Jedziemy na jedno ze stu dwudziestu lądowisk balonów.Loty balonem odbywają się bardzo wcześnie rano (ze wschodem słońca), ze względu na dobry o tej porze ciąg powietrza.

Lecieliśmy w drugiej kolejce o szóstej rano. Balon ogrzewany jest gorącym powietrzem, które unosi go do góry na wysokość do 500 metrów. Widoki z balonu są naprawdę oszałamiające!

Tylko nad częścią terenu latają balony, bowiem do większości obszaru nie ma dojazdu i nie byłoby możliwości odebrania balonu po wylądowaniu. Balonem nie można sterować, ale dzięki ochładzaniu czaszy balonu, kieruje się go w stronę ziemi.

I tak oto wylądowaliśmy w szczerym polu, na platformie samochodu. Taka jest konieczność, bowiem pustego kosza nie można posadzić na platformie – musi być obciążony. I tym samym wychodzimy z kosza na platformę samochodu, a dopiero później na ziemię.

balony nad Kapadocją w Turcji

Każdy właściciel ma swój kolor balonów

Kapadocja Turcja

Cień naszego balona

Turcja Kapadocja lot balonem

Oszałamiająco piękny widok z góry

Turcja Kapadocja lot balonem

Zamek w całej okazałości

Turcja Kapadocja lot balonem

Domy w Dolinie Gołębiej

Turcja Kapadocja lot balonem

Lądowanie na platformie samochodu

Turcja Kapadocja lot balonem

Kosz zabiera od 18 do 25 osób

Kapadocja – stąpamy po ziemi

Turcja Kapadocja

Każda skała była domem, o czym świadczą otwory

Turcja Kapadocja lot balonem

Współpraca natury i człowieka

Tajemniczy Nemrut

Góra Nemrut, z zachowanym grobowcem z czasów antycznych  i otaczającymi go rzeźbami. Magia góry, zasadność usypania kopca na jego szczycie oraz specyfika rzeźb głów nie do końca zostały wyjaśnione.

Turcja

Grobowiec z czasów antycznych

Turcja góra Nemrut

Rzeźby kumulują energię ze słońca

Domy z mułu

Domy budowane z cegły mułowej, o specyficznym kształcie dachu, w formie kopuły. Domy te od pokoleń są w jednej rodzinie. Możemy je zwiedzać dzięki uprzejmości jednej z rodzin, która udostępniła swoje domostwo.

Turcja domy z mułu

Okrągłe domy

Turcja domy z mułu

Sklepienie domu

Aspendos – teatr rzymski

Teatr rzymski wybudowany około roku 155 p.n.e, który przetrwał w oryginalnej formie do naszych czasów. Ogrom zaiste niesamowity: 100 metrów szerokości, 70 metrów wysokości na 14 tysięcy miejsc. a to tego „potęga nagłośnienia” – słyszalność doskonała od pierwszego rzędu po ostatni i – oczywiście – bez żadnych wzmacniaczy. Równie potężne wrażenie robi ściana sceny, będąca piękną fasadą.

Turcja amfiteatr

Aspendos teatr antyczny

Turcja amfiteatr

Ściana sceny

Postscriptum

Niniejszy artykuł to podróż mojej mamy Erny. Jej autorstwa są zdjęcia i teksty – ja tylko je zredagowałam i zamieściłam. Te podróże to dowód, że pomimo osiągnięcia bardzo dojrzałego wieku, z “siódemką” z przodu, można realizować swoje marzenia o podróżowaniu.

“Marzeniem jeszcze w latach 80 – ch, kiedy podróżowanie  poza kraje ościenne było w sferze abstrakcyjnych marzeń, pragnęłam pojechać do Ziemi Świętej oraz zobaczyć z bliska piramidę w Gizie. W 2009 roku odwiedziłam Ziemię Świętą i moje podróżnicze marzenia zaczęły się realizować. I od tej “podróży roku” zaczęła się moja włóczęga po świecie.”               Erna

Turcja Kapadocja

⇒ październik 2009 – Izrael, Jordania, Egipt

⇒ czerwiec 2011 – Sankt Petersburg i Moskwa

⇒ wrzesień 2011  – Turcja Kapadocja

⇒ sierpień 2012 – Chiny

⇒ luty 2013  – Peru

⇒ luty 2014  – Meksyk

⇒  luty 2016  – Kuba

⇒ maj 2016  – Gruzja i Armenia

⇒ styczeń 2017  – Wietnam, Kambodża i Tajlandia

⇒ czerwiec 2017 – Madera i Portugalia

⇒ styczeń 2018 – RPA

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments