kobieta leży w pianie i druga kobieta, która produkuje pianę z nydła

2021 Podróże Świat Turcja

Hammam w Turcji.Na czym polega hammam – krok po kroku

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 17 kwietnia 2023

Hammam, czyli tradycyjna turecka łaźnia, to nie tylko miejsce relaksu i pielęgnacji ciała, ale także ważny element kultury i historii Turcji.

W hammamie można korzystać z dobroczynnych właściwości parowej łaźni w połączeniu z peelingiem i masażem ciała. Hammam w Turcji to jedno z najczęściej poszukiwanych doświadczeń turystycznych, zwłaszcza przez osoby, które szukają sposobów na relaks, odpoczynek oraz poprawę zdrowia i urody.

W tym artykule opisuję czym dokładnie jest hammam, jak wygląda typowa wizyta w tureckiej łaźni i jakie korzyści zdrowotne i kosmetyczne można uzyskać dzięki temu zabiegowi.

Spis treści

Co to znaczy Hammam?

Turecki hammam pochodzi od starożytnych rzymskich term solnych, w których pełnił funkcję leczniczą i towarzyską dla miejscowej ludności. Chociaż tureckie słowo Hammam znaczy łazienka lub toaleta, to niewiele ma wspólnego ze znaną nam łazienką.

Obecnie hammamy nadal są miejscem spotkań miejscowej ludności, ale także stanowią atrakcję turystyczną.

pomieszczenie hammam oświetlone na niebiesko
Hammam łaźnia z nastrojowym światłem

Jak się robi hammam? 

Hammam znany także pod nazwą „Łaźnia turecka” składa się z rytuału kilku czynności następujących po sobie, a odbywających się w marmurowej łaźni kąpielowej.

Cały proces trwa od godziny do dwóch godzin i można go zakończyć masażem całego ciała. Poszczególne rytuały hammam różnią się między sobą w zależności od regionu lub oferty danego miejsca, ale obejmują kilka wspólnych cech.

Przed rezerwacją hammamu warto dowiedzieć się, co nas będzie czekać, żeby nie przeżywać niespodzianek.

Chyba, że ktoś lubi niespodzianki. Jak ja. Nie pytam jak wygląda hammam w nowym miejscu, po prostu poddaję się chwili i czerpię z niej radość i mega przyjemność.

marmurowe ławy do leżenia
Hammam z marmurowymi miejscami do leżenia

Hammam co to jest dokładnie?

Jak jest w hammamie? Ciepło i wilgotnie. Centralnym punktem hammamu jest marmurowa, podgrzewana duża platforma, na której odbywają się ablucje. Całe pomieszczenie hammam jest marmurowe, po bokach znajdują się ławy do siedzenia, krany z wodą i małe umywalki.

Zazwyczaj rytuał rozpoczyna się seansem w saunie. Później następuje obmycie ciała wodą – na przemian bardzo gorąca i nieco chłodniejszą – masażu ciała specjalnymi rękawicami (takimi chropowatymi) i obmyciem ciała w kąpieli w pianie mydlanej z jednoczesnym delikatnym masażem ciała.

Na koniec hammamu może być także prawdziwy masaż całego ciała. Co polecam. Rewelacyjny wypoczynek i relaks.

Jak się ubrać do Hammam?

Planując skorzystać z hammamu podczas wakacji, warto zdecydować się na początku pobytu, kiedy ciało nie jest jeszcze podrażnione przez słońce. Peeling, któremu poddamy się podczas hammamu, usunie stary naskórek.

Do hammamu najlepiej założyć strój kąpielowy. I tutaj zaczynają się pierwsze różnice w rodzajach hammamu. W niektórych kobiety są w strojach kąpielowych (dwuczęściowych) podczas całego zabiegu, w innych zaś pozostają tylko w majtkach. Najbardziej tradycyjny hammam to ten, w którym masażu zażywa się nago, w delikatnym okryciu bawełnianym  ręcznikiem hammam.

Mężczyźni. Albo korzystają z kąpieli w spodenkach kąpielowych albo nago, ale zawsze muszą być w pasie obwiązani chustą.

Rytuał hammam krok po kroku

Po wygrzaniu ciała w saunie (w niektórych hammam w ciepłych basenach) przechodzi się do strefy masażu. W szatni, po zdjęciu ubrania wg obowiązujących w danym hammamie zasad, ciało obwiązuje się specjalną kraciastą, bawełnianą chustą zwaną ręcznikiem hammam.

Czasem już do sauny idzie się zawiniętym tylko w chustę hammam.

  1. Po zawinięciu w chustę na stopy zakładamy specjalne klapki, będące na wyposażeniu hammamu. Czasem – szczególnie w hotelowych hammamach – idziemy w swoich klapkach.
  2. Wchodzimy do pomieszczenia łaźni, w której podgrzewane są zarówno podłogi, ławy wokół ścian, jak i platforma na środku służąca do obmywań.
  3. Po położeniu się na ciepłą, marmurową jakby platformę, pracownik sauny obmyje nasze ciało wodą, polewając je obficie.
  4. Następnym krokiem będzie peeling szorstką, lnianą rękawicą, dzięki której usunięty martwy naskórek i poprawi się krążenie krwi.
  5. Później zostaniemy „zanurzeni” w pianie zrobionej z mydła i nasze ciało – łącznie z głową-   zostanie dokładnie obmyte. Czasem ten etap połączony jest z delikatnymi elementami masażu.
  6. Obmycie całego ciała to prawdziwa frajda. Polewanie specjalnymi naczyniami lub małymi wiadrami – na przemian – ciepłą i chłodną wodą.
  7. Ciało i włosy po osuszeniu ręcznikiem zostają zawinięte w suchą bawełnianą chustę.
  8. Udajemy się albo na odpoczynek do specjalnego pomieszczenia albo na masaż ciała i /lub stóp – według wyboru.
  9. Po saunie i/lub po rytuale hammamu zostaniemy poczęstowani herbatą (turecką, owocową, detoksykującą) lub wodą a czasem także jakimś słodkim, tureckim smakołykiem lub owocami.

Uwaga! Podczas rytuału hammam jest gorąco, czasem niemal dusząco z powodu wysokiej temperatury i wilgotności powietrza. Jeśli poczujesz się słabo – koniecznie wyjdź, żeby się ochłodzić.

Tak mniej więcej wygląda rytuał łaźni tureckiej, kiedy wykupisz „udział” z pracownikiem.

Możesz jednak samodzielnie zorganizować sobie oczyszczanie ciała i kąpiel. Musisz zapytać o to przed rezerwacją, czy w danym hammamie istnieje taka możliwość.

miedziana miska i kran
Miska w hammam do polewania, obmywania ciała

Ręcznik hammam co to jest ?

Ręcznik hammam (tur. peştemal) znany także jako chusta hammam służy nie tylko do wycierania się po kąpieli, ale przede wszystkim jest kąpielową garderobą. Dlatego ręczniki hammam są większe od innych ręczników, aby przykryć całe ciało. Ręcznik hammam to po prostu bawełniana, cienka chusta w kratkę  lub w paski ozdobiona na dole frędzlami.

Ręcznik hammam warto przywieźć jako pamiątkę z wakacji w Turcji, bowiem doskonale sprawdzi się jako pareo na plażę lub jako ręcznik do sauny.

Co jeszcze warto wiedzieć o hammam?

Jak duży jest hammam? Hammam może być zarówno dla 2 – 4 osób (takie są na przykład w kameralnych hotelach), jak i mieszczący kilka, a nawet kilkanaście osób jednocześnie.

Podczas wizyty w łaźni tureckiej lepiej unikać noszenia biżuterii, która może rozgrzać się na skórze.

Po zabiegach w łaźni tureckiej należy uważać na ekspozycję na słońce. Najlepiej opalać się dopiero po upływie jednego dnia.

W łaźni tureckiej nie ma podziału na płeć, a masażyści to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Klientki mogą wyrazić życzenie, by zabieg wykonała masażystka – warto o tym poinformować personel po przybyciu.

Przed zabiegiem w Hamamie należy dokładnie oczyścić ciało z wszelkich kremów i olejków do opalania, które mogą obniżać skuteczność zabiegów.

Ile kosztuje hammam w Turcji? Cena hammamu kształtuje się w zależności od rodzaju łaźni, miejsca, pory roku, a nawet od ilości osób, które razem wykupują kąpiel. Z reguły rozpoczynają się od około 25 euro.

W większości hoteli w Turcji znajdziecie ofertę najbliższego hammamu. Z reguły jest to kilkugodzinna wycieczka z dowozem i przywozem z hotelu.

W niektórych hotelach hammam jest na wyposażeniu SPA.

Lubisz wakacje w Turcji?

Jeśli marzysz o relaksującym wakacyjnym doświadczeniu, łączącym tradycyjną turecką kulturę z luksusem i dbałością o zdrowie i urodę, to naprawdę warto wybrać się do Turcji. Na moim blogu znajdziesz sporo przydatnych informacji i wypoczynku w Turcji.

Dowiesz się jak to jest na tureckim bazarze, o co chodzi z turecką herbatą, jak wypoczywać w Turcji o każdej porze roku.

A gdzie najlepiej zarezerwować hotel w Turcji? Możesz ro zrobić samodzielnie, ale – wiem z doświadczenia – że najbardziej opłaca się skorzystać z oferty z biura podróży. Masz zapewniony lot, transfer i hotel z udogodnieniami jakie sobie wybierzesz w pakiecie. A zwiedzać okolicę i tak możesz korzystając z busów w Turcji.

 

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments