Czerwona kapusta ukiszona w słojach

Przepisy Przetwory

Kiszona czerwona kapusta do słoików na zimę

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 9 września 2019

Kapusta czerwona również znakomicie sprawdza się jako kiszonka. Czerwona kapusta po ukiszeniu jest nieco bardziej twarda niż biała kapusta.

Dopiero kilka lat temu zaczęłam kisić czerwoną kapustę, kiedy pojechałam do pana Piotra – u którego od lat kupuję białą kapustę do kiszenia – po poszatkowaną kapustę.

Pan Piotr zapytał mnie czy chcę także kupić czerwoną do kiszenia, bo w czwartki (a taki był dzień tygodnia) zawsze ją szatkują na koniec dnia, przed myciem szatkownicy.

Czerwoną kapustę można zakisić solo – bez żadnych dodatków (i mi taka właśnie najbardziej smakuje) lub dodać do kiszenia warzywa, takie jak marchewka, seler lub czosnek.

Czerwona, ukiszona kapusta jest pysznym dodatkiem bez dodatkowego przyprawiania, jedynie skropiona lekko oliwą i posypana czymś zielonym: szczypiorkiem, pietruszką czy koperkiem.

Posypuję tym, co akurat mam w domu – z każdym z tych dodatków dobrze łączy się smakowo. Czasem podają kiszoną czerwoną kapustę w formie surówki ze startym jabłkiem.

Przepis na kiszoną czerwoną kapustę 

Krok po kroku jak zrobić pyszną, czerwoną kapustę:

1. Składniki – kiszona czerwona kapusta

  • kapusta czerwona
  • sól niejodowana, preferuję kamienną z Kłodawy

2. Kiszenie kapusty – ile soli na 1 kg?

Podobnie jak do kiszenia białej kapusty, dodaję 20 gram soli na 1 kg kapusty. Proporcja ilości kapusty do soli jest bardzo ważna. Kapusta nie może być przesolona, bo nie będzie nadawała się do jedzenia, ani za mało słona, bo po prostu zepsuje się.

3. W czym kisić czerwoną kapustę?

Do zakiszenia nadają się zarówno kamienne jak i szklane naczynia. Czerwoną kapustę kiszę zwykle w jedno litrowych, zakręcanych słoikach.

4. Szatkowanie kapusty: 

Czerwona kapusta do zakiszenia musi być poszatkowana lub (ostatecznie, gdy nie mamy szatkownicy) drobno pokrojona na mniej więcej tej samej grubości kawałki.

5. Jak kisić czerwoną kapustę w słoikach – instrukcja krok po kroku:

  • Poszatkować czerwoną kapustę.
  • Poszatkowaną kapustę (liczy się waga samej poszatkowanej kapusty- bez głąba i bocznych liści) – wrzucić do miski, tak dużej, żeby można było kapustę swobodnie wymieszać. Zasypać odpowiednią ilością soli, dokładnie wymieszać i lekko ubić (na przykład drewnianym tłuczkiem do ziemniaków). Zostawić przynajmniej na godzinę, żeby kapusta puściła sok.
  • Gdy kapusta puści sok, wymieszać zawartość naczynia raz jeszcze i wkładać do słoików lub innych naczyń, w których będzie się kisiła.
  • Dokładnie ubijać. Najlepiej układać kapustę warstwami, dokładnie ugniatając (rękami) lub ubijając (drewnianym tłuczkiem). Zostawić  około 5 cm wolnego miejsca od góry słoja, bowiem kapusta będzie fermentowała i będzie się tam zbierał sok.
  • Kapusta przeznaczona do zakiszenia musi być przykryta warstwą wody, czyli soku z kapusty. W przeciwnym razie kapusta zepsuje się – warstwa soku chroni ją od powietrza.
  • Zakręcić słoik i zostawić do zakiszenia.
  • Słoje z czerwoną kapusta można zostawić w cieplejszym pomieszczeniu – wtedy szybciej się ukisi lub wynieść do chłodniejszego, żeby fermentacja przebiegała wolniej.
  • Z reguły kapusta kiszona w cieple mocno fermentuje. Radzę pod słoik podłożyć naczynie, aby spływał do niego sok.
  • Zakiszoną czerwoną kapustę można przechowywać przez kilka miesięcy – oczywiście w zimnym pomieszczeniu lub lodówce.
  • Nigdy nie pasteryzuję czerwonej, kiszonej kapusty, ale jeśli ktoś ma ochotę zatrzymać proces kiszenia i spróbować zapasteryzowanej kapusty może tak zrobić.
  • Jeśli ubieramy trochę kapusty, musimy zadbać, aby pozostała w słoiku część była zawsze przykryta sokiem.Gdy nie ma takiej w słoju – należy dolać nieco osolonej wody.

6. Porada przy kiszeniu czerwonej kapusty

Generalnie są dwie szkoły kiszenia czerwonej kapusty. Jedna mówi, że kapustę należy ubić w naczyniach, przykryć lub zakręcić i nie ruszać.

Druga natomiast, że w początkowej fazie fermentacji (kiedy wytwarzające się gazy podnoszące kiszonkę do góry), należy przebijać kiszonkę do dna naczynia, aby gazy ulotniły się. Wtedy kapustę należy ponownie docisnąć, żeby została mocno ubita i pokryta wytwarzającym się sokiem.

Jak ja robię? Wkładam do słoja, zakręcam i zostawiam. Kapusta fermentuje, podnosi się i opada. Nigdy nie pleśnieje, zawsze jest dobra, mocno ukiszona.

Lubisz kiszonki? Wiesz ile dobra wnoszą do naszego organizmu? Spróbuj innych moich kiszonek – niekoniecznie bardzo popularnych, a pysznych i zdrowych.

Kiszona papryka

Kiszone szparagi 

Rzodkiewki kiszone

Kiszone cytryny 

Kiszone warzywa

Torshi – warzywa kiszone w occie po turecku 

Oceń artykuł
[Głosów: 36 Średnia: 4.3]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments