Pesto z czosnku niedźwiedziego | Prosty przepis
Prosty przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego. Pesto z czosnku niedźwiedziego najlepiej przyrządzić wczesną wiosną, kiedy czosnek jest dostępny, będzie niezłym urozmaiceniem potraw późną wiosną – i jeśli przetrwa – aż do następnego zbioru w następnym roku.
Od jakiegoś czasu można go kupić na stoiskach ze zdrową zieleniną i na straganach – rosnący w lesie jest pod ochroną. Szczęściarze – w tym i ja – mają go w ogrodzie. Posiadającym ogród polecam jego uprawę.
Chociaż „uprawa” to zbyt duże słowo – posadzony pod jakimś krzaczkiem ( koniecznie tak właśnie, bo lubi cień i wilgotne podłoże), wczesną wiosną wypuści lecznicze listki – więcej na ten temat przeczytasz w tekście Czosnek niedźwiedzi – aby po kilku tygodniach rozświetlić ogród bielą kwiatów.
I …zniknąć z powierzchni pod koniec maja, robiąc miejsce dla następnych roślin. I ponownie zazielenić się dopiero w następnym roku.
Pesto z czosnku niedźwiedziego przygotowuję z samego czosnku lub dodaję do niego nieco pestek słonecznika lub orzechów włoskich.
I jeszcze słówko o oleju. Pesto najbardziej smakuje mi przygotowane z olejem konopnym – który charakteryzuje się nieco orzechowym aromatem – z pierwszego tłoczenia. Można przygotować pesto na bazie dowolnego oleju, grunt żeby był dobrej jakości i najlepiej z pierwszego tłoczenia.
Tak przygotowane pesto jest aromatycznym dodatkiem do kanapek, sosów, makaronu, zup – wszędzie tam, gdzie zazwyczaj dodajemy pesto bazyliowe.
A jak obłędnie smakuje z pieczonymi ziemniakami! Nic tylko spróbować.
Przepis na: Pesto z czosnku niedźwiedziego
Składniki: Pesto z czosnku niedźwiedziego
- 3 garście świeżych liści czosnku niedźwiedziego
- ½ szklanki pestek dyni, orzechów nerkowca lub orzechów włoskich uprażonych na suchej patelni – opcjonalnie
- 150 ml tłoczonego na zimno oleju – plus jeszcze trochę
- sól – kłodawska lub himalajska
Przygotowanie: Pesto z czosnku niedźwiedziego
- Liście czosnku niedźwiedziego umyć i osuszyć.
- Bardzo drobno posiekać lub zmiksować – ja preferuję miksowanie.
- Orzechy – jeśli dodajemy – bardzo drobno posiekać / lub zmiksować na wolnych obrotach.
- Dodać sól, olej lub oliwę i bardzo dobrze wymieszać wszystkie składniki.
- Mały słoik – lub słoiki – wyparzyć.
- Do słoja układać czosnek, dobrze ubijając.
- Na górę słoika kapnąć jeszcze nieco oleju.
- Przechowywać w lodówce, chociaż jeśli użyjemy oliwy z oliwek, to oliwa nieco stwardnieje.
- Nie ma potrzeby pasteryzować – spokojnie wytrzymuje kilka miesięcy.
- Uwaga! Pesto z czosnku niedźwiedziego dobrze się przetrzymuje, jeśli na górze zawsze jest nieco oleju. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kapnąć nieco, gdy go tam zabraknie.
Wskazówka
- Pesto z czosnku niedźwiedziego można przygotować także bez orzechów, dlatego napisałam opcjonalnie – ale z orzechami jest znacznie lepsze.
- Pesto z dzikiego czosnku niedźwiedziego można także podzielić na jednorazowe porcje i zamrozić.
Czosnek niedźwiedzi rośnie w zacienionych lasach. W niektórych regionach Polski można go zbierać z leśnego poszycia. Doskonale rośnie także w ogrodach, pod warunkiem, że zostaną stworzone mu odpowiednie warunki.
To znaczy nieco wilgotno i ciemnawo. Wtedy odwdzięczy nam się pysznym smakiem przez kilka tygodni, i będzie doskonałym dodatkiem do wiosennej surówki.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
a czy mozna z suszonego?
Witaj, niestety nie. Pesto musi być przygotowane ze świeżego czosnku niedźwiedziego _ być może także z mrożonego, ale nie próbowałam, więc nie jestem pewna. Tak, że pamiętaj w przyszłym roku (kwiecień – maj), żeby zrobić pesto. Bo jest naprawdę pyszne:). dana