Gnojówka z pokrzywy – naturalny nawóz i środek przeciw mszycom
Pokrzywa. Zróbmy z niej doskonały, naturalny nawóz. Pokrzywa kojarzy się jednoznacznie – z chwastem, zarastającym ogród i parzącą rośliną, gdy natkniemy się na nią gdzieś w zaroślach.
Zaprzyjaźnij się z pokrzywą
Warto się z nią jednak zaprzyjaźnić. Nie tylko zaprosić do kuchni – tutaj polecam moją ulubioną, wiosenną zupę ( bowiem najlepiej smakuje przygotowana z młodej pokrzywy ) Zupa pokrzywowa, ale i do ogrodu.
Naturalny nawóz
Do ogrodu w wersji nieco przerobionej, bo przefermentowanej. Uzyskamy znakomity, naturalny nawóz do podlewania pomidorów, ziół i warzyw. A jeśli nieco zostanie – nawieziemy nim i trawnik i zasilimy kwiaty w ogrodzie.
Nie proponują podlewać kwiatów doniczkowych w domu, bo – chociaż działa świetnie – to zapach jednak pozostaje w domu. A nie jest przyjemny. Jak t gnojówka.
Gnojowica z pokrzywy – jak zrobić
Wykorzystujemy pokrzywę przed kwitnieniem. Pociętą pokrzywę należy umieścić w wiaderku, mniej więcej w proporcji: 1 kg pokrzywy do 10 litrów wody.
Jeśli wpadną nam – przypadkiem lub celowo inne zioła – jak na przykład wrotycz, szałwia czy mięta zostawmy je. Niech sobie razem fermentują.
Pozostawiamy do sfermentowania na okres od 1 do 2 tygodni. Dobrze jest raz dziennie przemieszać mieszankę – szybciej sfermentuje. Można przykryć – nieprzyjemny zapach nieco się złagodzi.
Minusem tego „preparatu” jest zapach – ostry i bardzo nieprzyjemny. Do gnojówki można dodać mączkę skalną, która złagodzi nieco silną woń płynu, wzbogacając go dodatkowo w potas lub kwitnące rośliny kozłka lekarskiego (posiane w „donicy ziołowej”).
Gnojówka jest gotowa, kiedy przestanie się pienić. Tak przygotowany nawóz z pokrzyw do pomidorów należy stosować dopiero po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:10.
Po rozcieńczeniu, rośliny podlewamy takim nawozem co dwa tygodnie.
Naturalny oprysk na mszyce
Mszyce, które atakują nasze rośliny, nie lubią gnojówki z pokrzywy, która jest naturalnym insektycydem. Opryski z pokrzywy najlepiej powtarzać co tydzień.
Przygotowując roztwór do oprysku, koniecznie należy go rozcieńczyć. W proporcji – około – 1 do 20, a jeśli gnojówka długo stoi, to nawet 1 do 30 lub 40.
Gnojówkę przecedzić, wlać do spryskiwacza, dolać odpowiednią ilość wody i spryskiwać. Polecam dodać nieco – wystarczy płaska łyżeczka – mydła potasowego, dzięki któremu gnojówka nie będzie spływała z rośliny.
Gnojówka śmmierdzi – szanujmy sąsiadów
Gnojówka naprawdę !! śmierdzi. Jeśli mamy małą działkę, a wokół sąsiadów, to nie zasmradzajmy im życia. Odór jest naprawdę okropny.
Nie mogę nie wykorzystać okazji, żeby nie zachęcić Was jeszcze bardziej do zaprzyjaźnienia się z pokrzywą. W sensie bardziej ogólnym – do jedzenie i picia.
W artykule Pokrzywa – dobro z natury znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z pokrzywą. Jej właściwościami i przeciwwskazaniami.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
podpowiedz czy w bloku da radę zrobić taką gnojówkę? jakby np wiadro było szczelnie zamknięte cały czas? czu raczej nierealne?
Witaj, raczej nie ryzykowałabym 🙂 zapach gnojówki z pokrzywy naprawdę jest bardzo hmmmm, nieprzyjemny (delikatnie mówiąc).