para młoda Turcja

2018 Podróże Świat Turcja

Wakacje Turcja. Co warto wiedzieć planując wyjazd do Turcji?

Danuta Walter - Urych Danuta Walter - Urych 21 października 2018

Turcja robi się coraz bardziej popularnym kierunkiem podróży polskich turystów. Nie tylko latem, ale i jesienią – nawet bardzo późną – samoloty zapełnione są do ostatniego miejsca, a najbardziej popularne hotele przeżywają prawdziwe oblężenie. Ciepłe i słoneczne dni, morze jak w wannie, zielono i kolorowo wokół – jak się oprzeć takim pokusom? Warto pojechać do Turcji i  – oprócz leniuchowania na plaży – poznać tradycje i zwyczaje w Turcji.

Spis treści

Wakacje w Turcji czy potrzebny jest paszport?

Nadal wiele osób zastanawia się czy na wakacje w Turcji potrzebny jest paszport? Otóż od 2022 roku obywatele Polski mogą wjeżdżać do Turcji bez paszportu, z ważnym Dowodem Osobistym.

Kiedy najlepiej jechać do Turcji?

Uwielbiam Turcję jesienią. Przyznaję się, że dla słodkiego lenistwa, w czasie którego jednak co nieco robię. Dla mnie wiosna też jest ok. Nie lubię lata w Turcji, bo to dla zbyt tłoczna i gorąca pora roku.

Polecam wybrać się do Turcji poza sezonem. Wypoczniesz, a na pewno nie będziesz się nudzić. Przeczytaj Tutaj jak możesz zaplanować klimat słodkiego „nicnierobienia” na wczasach w Turcji. 

Podczas leniwych wakacji staram się nie otwierać laptopa (chociaż zawsze mam go ze sobą „na wszelki wypadek”), ale zawsze jakieś nowe informacje wpadają mi do uszu i wzbudzają ciekawość.

Dałam oczom i umysłowi nieco odpocząć, a jednocześnie sprawdzałam czy jestem uzależniona od pisania. Niby nie, ale leniuchując się na leżaku w głowie układałam teksty i nowe pomysły na stronę. I tak z notatek powstał ten tekst o Turcji dla turystów. O zwyczajach, które warto znać przed podróżą.

morze, mole i zachód słońca
Turcja morze zachęca do kąpieli

Tureckie imiona mają znaczenia

Nie tylko leniuchuję się w Turcji, ale także zwiedzam okolice tureckimi taksówkami, jadam w lokalnych barach, odwiedzam bazary, poznaję tureckie tradycje i zwyczaje.

I podczas jednej z popołudniowej herbatki na tureckim barze przysiadł się do nas Adil. Świeżo po ślubie  swojej siostry – zaledwie dwa tygodnie – zaczął mi opowiadać o tureckich zwyczajach ślubów.

I kilka godzin później – jak na zawołanie, będące kontynuacją tematu – w Side spotkałam kilka ślubnych par na sesji zdjęciowej. I to zarówno w wersji nowoczesnej jak i tradycyjnej.

A jeszcze słówko o moim przewodniku, a właściwie jego imieniu. W Turcji wszystkie nadawane imiona mają znaczenie. Adil znaczy sprawiedliwy.

Drugą ciekawostką związaną z imionami jest to, że zarówno w rodzimym kraju, jak i – bardzo często – poza jego granicami dzieci otrzymują tradycyjne, tureckie imiona.

Adil skończył studia w Polsce, żyje po europejsku, z dziewczyną umawia się w kawiarni. Gdyby jednak żył gdzieś w głębi kraju, w bardzo tradycyjnej rodzinie lub „- dzieści” lat temu na wybrzeżu, to jego spotkania z płcią piękną wyglądałyby zdecydowanie inaczej.

panna młoda Turcja
Turczynka w tradycyjnym ślubnym stroju

Tureckie zaloty

Spodobałaby mu się spotkana gdzieś dziewczyna. Chciałby się z nią spotykać. Prosiłby więc mamę, aby „zrobiła wywiad” co to za dziewczyna, czy pasuje do niego i czy zechciałaby go poznać.

Jeśli dziewczyna wyrazi chęć spotkania, udają się w odwiedziny do jego rodziny. Dziewczyna przygotowuje kawę, natomiast rodzina Adila opowiada o nim – jaki jest pracowity, dobry, jakie ma plany na przyszłość.

Do ślubu dojdzie tylko wtedy, gdy ojciec dziewczyny powie „tak, on może ją poślubić”. Wtedy pozostaje już tylko noc henny (takie niby nasze panieńskie), w czasie którego przyszła mężatka, zalewając się łzami, symbolicznie żegna się z rodziną.

dwie kobiety w chustach muzuałmańskich
Turczynki w tradycyjnym stroju

I tureckie wesele

Ślub, a później baklawa – obowiązkowo na początku wesela. Jeszcze tylko podanie do ogólnej wiadomości prezentów. Tak, tak – kto złoto, a kto pieniążki i w jakiej ilości dowiedzą się wszyscy. I już będą tańce.

I pocałunek! W Turcji panuje przekonanie, że pocałunek w czoło jest szczególnie intymnym gestem. Mężczyzna, który całuje swoją ukochaną w czoło (na przykład podczas ceremonii ślubnej), wyraża swoje pragnienie, aby ją chronić i dbać o nią, a także świadczy to o tym, że kobieta jest dla niego ważna i żywi do niej szczególne uczucia.

A za kilka dni sesja fotograficzna – to już jednak współcześnie. Stroje piękne, niektóre z elementami etnograficznymi, co zobaczycie na fotografiach ślubnych.

Plener wyjątkowy – pozostałości starożytnego miasta Side, ulubionego miejsca na ślubny plener par nawet z odległej okolicy. 

para nowożeńców nad morzem
Sesja ślubna nad morzem w Turcji

Turcja ciekawostki

  • W tureckiej kulturze mężczyzna zawsze idzie na czele, nie kobieta. Uważa się, że to mężczyzna powinien być pierwszy i wypatrywać potencjalnych niebezpieczeństw, a jeśli kobieta idzie z przodu, dla Turka jest to przejawem tchórzostwa.
  • Warto pamiętać, że w kulturze tureckiej nie wskazuje się nikogo palcem, nie pokazuje podeszew stóp ani butów, a także unika okazywania publicznie uczuć.
  • W Turcji istnieje wiele interesujących zwyczajów. Jednym z nich jest tradycja wylewania wody za osobą, która wyrusza w podróż, aby zapewnić jej spokojną i bezpieczną drogę.
  • Woda kolońska – stosuje się ją do dezynfekcji, wylewa się na ręce, myje przed i po jedzeniu, wita się nią gości.
  • Tulipany pochodzą z Turcji, a nie jak się powszechnie uważa, z Holandii.
  • Brzmienie, a właściwie znaczenie dwóch polskich męskich imion, nie jest zbyt miłe dla tureckiego ucha. Jarek – oznacza wulgarnie męski narząd, Bogdan – niezbyt miłe określenie kupy.
  • W Turcji zabroniony jest hazard – zwolennicy tej rozrywki jeżdżą na Cypr.
  • Szacunek starszym osobom okazuje się poprzez pocałunek w rękę i dotknięcie czoła.
  • Kiedy ojciec jest w domu – dziecko nie może „polegiwać” na kanapie czy sofie.
  • O zwyczajach w meczecie w Turcji przeczytasz gdy klikniesz Jak zwiedzać meczet w Turcji?
mężczyzna modli się w meczecie
W meczecie w Turcji osobno kobiety, osobno mężczyżni
tabliczka informacyjna
Zabita – to po prostu Straż Miejska 🙂
woda kolońska w butelce
Woda kolońska w Turcji przypominająca nieco „Przemysławkę” służy do dezynfekcji

Gesty w kulturze tureckiej: co oznaczają naprawdę?

W tureckiej kulturze gest polegający na połączeniu palca wskazującego i kciuka, tworząc kształt „O”, oznacza zaproszenie do spędzenia razem intymnego czasu. Natomiast wystawienie języka jest sygnałem gotowości i zachęty do flirtu.

Ciekawostką jest, że potrząsanie głową z boku na bok, co w innych kulturach oznacza „nie”, w Turcji oznacza „nie rozumiem”. Dlatego lepiej użyć słów, a nie gestów, kiedy chcemy odmówić czegoś w Turcji.

Tureckie zwyczaje w hotelach

Turcy uwielbiają pić liściastą herbatę, którą serwuje się zazwyczaj w małych szklankach o kształcie tulipana. Kelnerzy podają herbatę z dodatkowymi kostkami cukru

W tureckich hotelach rzadko stosuje się cukier sypki, ponieważ w tureckiej tradycji popularne jest namaczanie kostek cukru w herbacie, wkładanie ich do ust i popijanie ciepłym napojem. Podobnie serwuje się turecką kawę.

W turystycznych miejscowościach w Turcji napiwki są powszechne. Pozostawienie drobnej sumy na łóżku w pokoju hotelowym może przyczynić się do otrzymania drobnych upominków lub finezyjnie ułożonych ręczników.

Warto jednak pamiętać, że dawanie napiwków nie powinno być wykorzystywane jako sposób pozbycia się bezwartościowych drobnych monet. Zaleca się zostawienie co najmniej jednego euro, czyli około 4 złotych, na szafce nocnej. Kwoty niższe niż ta mogą zostać odebrane jako obraza.

Turcja dolary czy euro? Co lepiej zabrać?

 I jeszcze jedna rada nieodłącznie związana z wakacyjnymi wyjazdami, czyli pieniądze. Oficjalną walutą jest lira turecka i wszędzie nią zapłacimy. Jako, że w kraju jest galopująca wręcz inflacja, to raczej nie opłaca się wymieniać większej gotówki na liry, aczkolwiek jakieś drobne liry warto mieć, na przykład żeby zapłacić za taksówkę czy bus, zwany tutaj Dolmuszem.

Co więc zabrać na wakacje w Turcji euro czy dolary? Obydwie waluty są akceptowane na bazarach, ale chętniej przyjmują płatności w euro. A jeśli chodzi o przelicznik, to często liczą taką samą wartość euro jak dolara. W coraz większej ilości miejsc można zapłacić kartą – nawet na bazarach.

Czy można pić wodę z kranu w Turcji?

Turcy nie używają wody z kranu do picia. Jest ona jednak swobodnie wykorzystywana do gotowania, czy przygotowywania ciepłych napojów.

Bez względu na sytuację, turystom zaleca się jednak wykorzystywanie tylko i wyłącznie wody butelkowanej.

woda w fontannie przed meczetem
Woda w Turcji przed każdym meczetem

Turcja hotele jakie najlepiej wybrać na wypoczynek?

Często dostaję pytanie o tej właśnie treści „Który hotel w Turcji polecacie”? Po pierwsze mój blog piszę sama, więc raczej pytanie powinno być w liczbie pojedynczej :), a po drugie naprawdę trudno polecić hotel w Turcji.

Wszystko zależy od tego czego oczekujemy od wypoczynku w Turcji. Czy preferujemy spokojne hotele dla dorosłych w Turcji – jak ja zazwyczaj, czy wolimy bardziej rozrywkowe hotele, czy też chcemy pojechać z dziećmi do Turcji. I oczywiście od tego, jakimi zasobami finansowymi dysponujemy.

Spędziłam wakacje w Hotelu Quattro Beach Spa w pobliżu Alanya. Skorzystałam z oferty biura podróży, ale – pomimo że 5 – gwiazdkowy – hotel nie spełnił moich oczekiwań. Bardzo mała plaża, praktycznie bez możliwości wejścia do wody bezpośrednio z plaży, z leżakami tak gęsto wypełniającymi plażę, że odległość pomiędzy nimi nie była większa niż pół metra. A do tego bardzo głośna muzyka, nie tylko przy basenach, ale  – z racji małej przestrzeni, na której jest zlokalizowany hotel – także na plaży. Hotel spodoba się osobom, które lubią spędzać wakacje w miejscach rozrywkowych.

Ja preferuję na wakacje hotel w stylu Kaya Riu Palazzo w pobliżu Belek, w którym wypoczywałam poprzednim razem.

Mała niedogodność z hotelem, w żadnym stopniu jednak nie zmąciła mi udanych wakacji:).

hotel oświetlony Quattro Baech
Turcja hotel nad morzem najlepszym wyborem

Zdecydowanie wartością dodaną było towarzystwo, z którym spędziłam  wakacje. Ola, Marta, Natalka, Żaneta, Mateuszów dwóch, Michał i dwóch Wiesławów – dla takiej ekipy warto było znieść te pare niedogodności:).

Dzięki Wam za cudnie spędzony czas, szaleństwo na Jeep Safari, i za to, że brzuchy bolały od śmiechu. Za wspólne zwiedzanie miasta Antalya i próbowania bogactwa tureckiej kuchni.


Ile kosztuje 7 dniowy pobyt w Turcji?

Na to pytanie odpowiesz sobie korzystając z poniższej wyszukiwarki. Znajdziesz tam oferty wszystkich wiodących biur podróży.


Oceń artykuł
[Głosów: 3 Średnia: 5]

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!

Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dora
Dora
5 lat temu

Piękne zdjęcia 🙂

Marta
Marta
1 rok temu

Piekne zdjecia pani dodala. I te opisy, takie prawdziwe z tej wyprawy. Dziekuje za przeniesienie w kraine roznorodnosci. ?