Turecka Kapadocja – najbardziej magiczne miejsce na ziemi
Erozja ukształtowała niesamowitą, skalistą krainę tureckiej Kapadocji, ale i ludzkie ręce wykonały tutaj równie niezwykłe dzieła.
Muzeum Derwiszy
Aby spełnić moje marzenie – lot balonem – wybrałam się na wycieczkę do Turcji, a konkretnie do doliny Göreme – Kapadocji.
…tak rozpoczęła swoją opowieść o tureckiej przygodzie moja mama. Artykuł jest jednym z kilku w serii podróży osoby bardzo mocno dojrzałej.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Konya – muzeum Mevlany – założyciela zakonu tańczących Derwiszy.
Taniec Derwiszy
Na każdym pokazie tańczy sześciu Derwiszy. Po zakończeniu spektaklu, wystąpiło dwóch, aby turyści mogli robić zdjęcie, bowiem w czasie trwania głównego przedstawienia nie można robić zdjęć, aby nie rozpraszać tancerzy. Derwisze w czasie tańca są jakby w transie i nawet będąc widzem, czuje się z nimi duchową więź. Od samego patrzenia jak oni się kręcą, można dostać zawrotu głowy.
Taniec Derwiszy – Sema – zainspirowany przez Mevlane Celaleddini-i Rumi w XIII wieku, stał się częścią tureckich tradycji, historii wiary i kultury. Ceremonia Sema reprezentuje mistyczną podróż duchową człowieka przez świadomość, miłość, aż do doskonałości. Ubiór Derwisza, nakrycie głowy, ułożenie rąk w czasie tańca mają swoje znaczenie. Sema składa się z siedmiu części o różnym znaczeniu. Jest przedmowa do Proroka, który reprezentuje miłość, następnie słyszymy bębny, które symbolizują boskie prawa stworzyciela. Kolejna improwizacja muzyczna z fletem, odnosi się pierwszego oddechu życia, danego wszystkim przez boskie tchnienie.W następnej części Derwisze pozdrawiają się nawzajem przez spacer po okręgu, który symbolizuje oddanie czci duszy. Piąta część składa się z czterech pokłonów „Selam”. Pierwszy pokłon symbolizuje narodziny prawdy, drugi wyraża ekstazę świadka Bożej świetności, trzeci – miłość i poświęcenie się miłości. Jest to pełne poddanie się Bogu i bycia jednością z Nim. Czwarty pokłon oznacza, ze wirujący Derwisze wracają na ziemię, by oddać się chwale. Na końcu w pokłonie krzyżują ramiona, przez co reprezentują świadome zjednoczenie z Bogiem.
Podziemne miasto
Wizyta w podziemnym Sorati, które zostało odkryte po trzęsieniu ziemi, kiedy to ukazały się wielopoziomowe pomieszczenia wykuwane w skalach przez Chrześcijan.
Mieszkańcy tego miasta przemieszczali się podziemiami – wąskimi schodami i korytarzami. W razie zagrożenia napadem przed prześladowców korytarze były zamykane kamieniem w formie kamienia młyńskiego – nie do otwarcia z zewnątrz lub zostawiali otwarte wejście, a po wtargnięciu wroga, korytarze zamykano tymi kamieniami, odcinając napastnikom drogę.
W pomieszczeniach, były stajnie, izby mieszkalne, piece, studnie, kanalizacja. Panowała tam stała temperatura i dobry do życia klimat.
Wymarzony lot balonem
Miliony lat temu, pył wulkaniczny z pobliskich wulkanów, przykrył całe połacie ziemi. Przez następne wieku natura – czyli wiatr, deszcz i słońce – „tworzyło” specyficzny krajobraz. Miękkie tufowe skały przeobrażały się w fantazyjne formacje, które obecnie są naprawdę wyjątkowe w skali światowej. Teren ten – o nazwie Kapadocja – najlepiej penetruje się z lotu balonem.
Jedziemy na jedno ze stu dwudziestu lądowisk balonów.Loty balonem odbywają się bardzo wcześnie rano (ze wschodem słońca), ze względu na dobry o tej porze ciąg powietrza.
Lecieliśmy w drugiej kolejce o szóstej rano. Balon ogrzewany jest gorącym powietrzem, które unosi go do góry na wysokość do 500 metrów. Widoki z balonu są naprawdę oszałamiające!
Tylko nad częścią terenu latają balony, bowiem do większości obszaru nie ma dojazdu i nie byłoby możliwości odebrania balonu po wylądowaniu. Balonem nie można sterować, ale dzięki ochładzaniu czaszy balonu, kieruje się go w stronę ziemi.
I tak oto wylądowaliśmy w szczerym polu, na platformie samochodu. Taka jest konieczność, bowiem pustego kosza nie można posadzić na platformie – musi być obciążony. I tym samym wychodzimy z kosza na platformę samochodu, a dopiero później na ziemię.
Kapadocja – stąpamy po ziemi
Tajemniczy Nemrut
Góra Nemrut, z zachowanym grobowcem z czasów antycznych i otaczającymi go rzeźbami. Magia góry, zasadność usypania kopca na jego szczycie oraz specyfika rzeźb głów nie do końca zostały wyjaśnione.
Domy z mułu
Domy budowane z cegły mułowej, o specyficznym kształcie dachu, w formie kopuły. Domy te od pokoleń są w jednej rodzinie. Możemy je zwiedzać dzięki uprzejmości jednej z rodzin, która udostępniła swoje domostwo.
Aspendos – teatr rzymski
Teatr rzymski wybudowany około roku 155 p.n.e, który przetrwał w oryginalnej formie do naszych czasów. Ogrom zaiste niesamowity: 100 metrów szerokości, 70 metrów wysokości na 14 tysięcy miejsc. a to tego „potęga nagłośnienia” – słyszalność doskonała od pierwszego rzędu po ostatni i – oczywiście – bez żadnych wzmacniaczy. Równie potężne wrażenie robi ściana sceny, będąca piękną fasadą.
Postscriptum
Niniejszy artykuł to podróż mojej mamy Erny. Jej autorstwa są zdjęcia i teksty – ja tylko je zredagowałam i zamieściłam. Te podróże to dowód, że pomimo osiągnięcia bardzo dojrzałego wieku, z “siódemką” z przodu, można realizować swoje marzenia o podróżowaniu.
“Marzeniem jeszcze w latach 80 – ch, kiedy podróżowanie poza kraje ościenne było w sferze abstrakcyjnych marzeń, pragnęłam pojechać do Ziemi Świętej oraz zobaczyć z bliska piramidę w Gizie. W 2009 roku odwiedziłam Ziemię Świętą i moje podróżnicze marzenia zaczęły się realizować. I od tej “podróży roku” zaczęła się moja włóczęga po świecie.” Erna
⇒ październik 2009 – Izrael, Jordania, Egipt
⇒ czerwiec 2011 – Sankt Petersburg i Moskwa
⇒ wrzesień 2011 – Turcja Kapadocja
⇒ sierpień 2012 – Chiny
⇒ luty 2013 – Peru
⇒ luty 2014 – Meksyk
⇒ luty 2016 – Kuba
⇒ maj 2016 – Gruzja i Armenia
⇒ styczeń 2017 – Wietnam, Kambodża i Tajlandia
⇒ czerwiec 2017 – Madera i Portugalia
⇒ styczeń 2018 – RPA
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!