Mniszek lekarski. Miód z mleczy. Przepis na syrop/miód
Zakwitła wiosna, czas ruszyć na poszukiwanie ziół. Od połowy kwietnia do połowy maja żółte połacie pokryte kwieciem mniszka lekarskiego ( popularnie zwanego mleczem) cieszą zbieraczy ziół. I oko każdego przechodnia.
Poniżej znajdziesz przepis na zwykły – wydawałoby się – syrop z kwiatów mniszka lekarskiego ( zwanego również mleczem, chociaż to nie jest prawdziwy mlecz polny, tylko zwyczajowa nazwa), a tak naprawdę na znakomity, leczniczy preparat wspomagający walkę z przeziębieniem i kaszlem.
A odpowiedzi na pytania jak wygląda mniszek lekarski, jak rozpoznać co to jest – mniszek lekarski czy mlecz, kiedy zrywać mniszek lekarski, gdzie rośnie mniszek lekarski, na co działa mniszek lekarski znajdziesz w artykule Mniszek lekarski – żółty kwiat dla zdrowia.
Syrop z mniszka lekarskiego znany jest szerzej jako „miód z mlecza” – dawniej tylko tak się mówiło na mniszka, używając jego popularnej nazwy.
Robiąc miód z mlecza dodaję cytryny razem ze skórką, ale tylko wtedy, gdy mam swoje cytryny z donicy lub kupię cytryny ekologiczne. W przypadku użycia pryskanych chemicznie cytryn nie dodajemy skórki, tylko sam sok z cytryny. Możemy go dodać w drugim etapie razem z cukrem, czyli po odciśnięciu wywaru z kwiatów.
Przepis na: Mniszek lekarski syrop
Składniki: Mniszek lekarski syrop
- 500 sztuk mniszka
- 1,5 litra wody
- 2 cytryny ekologiczne – razem ze skórką
- 1,5 kg cukru zwykłego, trzcinowego lub brzozowego
Przygotowanie: Mniszek lekarski syrop
- Zebrane kwiatki rozsypać na sicie lub na tackach na jakieś dwie, trzy godziny, żeby wszystkie robaczki, które zamieszkują w płatkach miały czas na opuszczenie swojego siedziska. Otrząsnąć kwiaty z robaków. Czyste kwiatostany włożyć do garnka, lekko ubijając.
- Cytryny umyć i pokroić (razem ze skórką) na plastry. Dodać do garnka z mniszkiem.
- Całość zalać wodą.
- Zagotować i gotować na małym ogniu około 45 minut.
- Wystudzić i zostawić w lodówce na przynajmniej kilkanaście godzin, dla nabrania „mocy” syropu. Nie trzeba tego robić, ale warto!
- Ponownie zagotować syrop i przecedzić ( wycisnąć ) przez gazę.
- Dodać cukier, zagotować i gotować na małym ogniu około pół godziny, cały czas mieszając – lubi się przypalać!
- Można gotować dłużej, pamiętając o zasadzie, że im dłużej będziemy poddawać syrop obróbce cieplnej, tym gęstszą będzie miał konsystencję.
- Syrop z mniszka powinien mieć lekko gęstą, zbliżoną do płynnego miodu, konsystencję.
- Gorący miód przelać do wyparzonych, małych słoiczków, zakręcić i odwrócić do góry dnem i zostawić do ostygnięcia.
- Miodu z mlecza nie trzeba pasteryzować – duża zawartość cukru jest konserwantem.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Mam pytanie, co to są za 'Ekologiczne cytryny’ ?
Witaj, czyli nie pryskane środkami chemicznymi i uprawiane w naturalny sposób, z certyfikatem. Można takie kupić w marketach na eko stoiskach. Ja mam drzewko cytrynowe w doniczce, więc kilkanaście cytryn mam z własnej uprawy, ale i tak zawsze dokupuję niepryskane cytryny w sklepie.