Sos kaparowo-majonezowy | Dodatek do owoców morza i warzyw
Sos kaparowy z majonezem. Prosty, szybki do zrobienia. Pyszny. Dodatek do smażonych ryb, warzyw gotowanych na parze, krewetek i kanapek.
Sos kaparowy świetnie komponuje się ze śledziami w kiszonej kapuście – – to moje ostatnie „odkrycie”. Sprawdź przepis na śledzie w kiszonej kapuście.
Sos kaparowy z majonezem dobrze smakuje przygotowany dzień wcześniej. Można użyć kaparów zarówno solonych ( wtedy na pewno nie dodajemy soli) lub kaparów w zalewie. Koniecznie należy kapary posiekać – tylko wtedy kapary w pełni oddają swój smak i sos będzie znakomity.
Z doświadczenia podpowiem, że jeśli używam kaparów solonych, to dodaję jogurtu, bowiem sos z samym majonezem jest dla mnie zbyt słony. Ale to kwestia gustu – niektórzy znajomi zajadają się właśnie tym rodzajem sosu – tylko majonez ze słonymi kaparami.
I jeszcze jedno słówko na temat rodzajów kaparów. Kapary solone, chociaż znacznie podnoszą poziom soli w potrawie, tworzą bardzo zdecydowany smak. Kapary w zalewie, delikatniejsze, określiłabym je nawet jako nieco mdławe, nadają lekkiego posmaczku, ale nie czuć w sosie tak wyraźnie charakterystycznego dla kaparów lekko gryzącego podniebienie.
Podane ilości są przykładowe – najbardziej optymalne do otrzymania zrównoważonego smaku. Lubiącym zdecydowanie mocniejsze smaki polecam zwiększenie ilości kaparów. Zrób, spróbuj i jeśli uznasz, że sos kaparowy jest za mało wyrazisty – dodaj kaparów lub dopraw tabasco.
Polecam taki zestaw – kromka upieczonego w domu chleba na zakwasie posmarowana awokado z kapką sosu kaparowego z majonezem. Smacznego! Polubisz go, bo jest naprawdę znakomity! Sprawdź przepis na chleb na zakwasie.
Sos majonezowy z kaparami: przepis
Sos majonezowo-kaparowy: składniki
- 5 łyżek majonezu lub 3 łyżki majonezu i 2 łyżki jogurtu naturalnego
- 2 łyżki kaparów
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki i/lub zielonego szczypiorku
- 1 łyżka soku z cytryny
- szczypta tabasco – wskazane
- odrobina czarnego, najlepiej świeżo mielonego pieprzu
- sól do smaku, jeśli potrzeba
Sos majonezowo-kaparowy: przygotowanie krok po kroku
- Kapary pokroić.
- Wymieszać kapary z majonezem lub z majonezem i jogurtem w wersji light.
- Dodać sok z cytryny, posiekany szczypior, tabasco, pieprz. Wymieszać.
- Wstawić przynajmniej na godzinę do lodówki.
- Można także posiekanym szczypiorem posypać sos kaparowy – nawet wolę go w takiej wersji, lepiej prezentuje się wizualnie.
Przepisy na proste i smaczne sosy, pasty, musy znajdziesz poniżej:
Nutella ze śliwek i czekolady – domowa słodycz
Sosik przygotowany? Koniecznie zostaw opinię w komentarzu!
Tak samo jeżeli masz pytania do przepisu napisz je w komentarzu. Bardzo chętnie pomogę.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!