Zakwas z buraków – odmładzający napój
Zakwas z kiszonych buraków, podobnie jak inne kiszonki, dla naszego zdrowia jest wręcz bezcenny! Łatwy do zrobienia i praktycznie każdemu się „udaje”.
Jest idealną bazą do prawdziwego barszczu na zakwasie – takiego, jaki robiło się w staropolskiej kuchni.
Moja kuchnia jest nieco bardziej nowoczesna, ale zakwas na barszcz czerwony gości w niej od lat. Jest nie tylko obowiązkowym dodatkiem do barszczu wigilijnego, ale i takiego gotowanego na co dzień! A jak smakuje doprawiony zakwasem barszcz ukraiński!
Odkąd jakiś czas temu stosowałam dietę dr Dąbrowskiej (owocowo – warzywne oczyszczanie organizmu), kilka razy w roku robię kurację dla siebie i rodziny – pijemy na czczo zakwas z buraków.
A że zakwas to samo zdrowie, niech świadczą poniższe fakty: oczyszcza i wzmacnia krew (zwiększa liczbę czerwonych krwinek), jest rewelacyjny w profilaktyce i leczeniu niedokrwistości.
Nadto polecany jest przy przeziębieniach, ogólnym osłabieniu. Leczy nadwrażliwe jelita poprawiając trawienie, przywraca siłę rekonwalescentom (świetny po antybiotykoterapii), wspomaga pracę wątroby i nerek, poprawia koloryt skóry. Jest świetnym „dostawcą” kwasu foliowego.
Pity na czczo działa mocno zasadowo, oczyszcza organizm, i wzmacnia odporność. w tym celu należy wypijać codziennie (najlepiej kilkanaście minut przed śniadaniem) zakwas buraczany w proporcji z przegotowaną wodą 1:1. Pijemy rozcieńczony, aby pomóc nerkom w przefiltrowaniu. Taką kurację robimy od 2 do 6 tygodni i możemy ją powtórzyć kilka razy w roku.
Zakwas buraczany: przepis
Zakwas z buraków czerwonych: składniki
- 2 kilogramy buraków – ja najbardziej lubię buraki podłużne: lepszy smak i łatwiejsze obieranie
- 2 litry wody – przegotowanej i ostudzonej, a najlepiej użyć mineralnej. Ważne, żeby woda była bez chloru, bo chlor powstrzymuje fermentację.
- kilka ząbków obranego, przekrojonego na pół czosnku
- skórka naturalnego chleba razowego – opcjonalnie
- kilka łyżek ukiszonego zakwasu – opcjonalnie
Jak zrobić zakwas buraczany: przygotowanie krok po kroku
- Buraki umyć, obrać ze skóry – lub porządnie wyszorować i wtedy zostawić ze skórką – pokroić w grube plastry. Ważne! Bo jeśli będą zbyt cienkie i tym samym lekkie, mogą wypływać ponad powierzchnię wody i pleśnieć.
- Buraki włożyć do naczynia kamionkowego lub szklanego słoja, dołożyć czosnek i zalać letnią wodą. Woda musi przykrywać buraki. Jeśli wypływają na powierzchnię to trzeba je docisnąć (np. ceramicznym talerzykiem).
- Naczynie z burakami zakryć – gazą lub ręcznikiem papierowym obwiązaną sznurkiem lub gumką – aby zakwas mógł oddychać.
- Odstawić w ciepłe miejsce na 5 do 7 dni. Czas kiszenia zależy od temperatury otoczenia – im jest cieplej tym szybciej będzie przebiegała fermentacja.
- Pojawiająca się na powierzchni biała piana jest normalnym zjawiskiem, natomiast gdy zdarzy się, że pojawi się pleśń ( a tak bywa – bo na przykład pleśń była w buraku) – nie żałujemy tylko wszystko wyrzucamy i kisimy od nowa.
- Ukiszony zakwas należy przecedzić i przelać do czystych (wyparzonych), szczelnie zamykanych słoików i przechowywać w lodówce nawet kilkanaście dni.
- Pozostałe z kiszenia buraki zużywam na pyszną sałatkę z kiszonych buraków lub zużywam do zup: barszczu czerwonego, barszczu ukraińskiego. Sprawdź przepis na barszcz ukraiński.
Uwagi
- Dodanie skórki chleba razowego – ale tylko pewnego, bez polepszaczy na przykład upieczonego w domu – przyspieszy proces fermentacji. Ponieważ chleb jest lekki i ma tendencję do wypływania na powierzchnię, najlepiej dać go na spód naczynia i „unieruchomić” burakami a po dwócg dniach najlepiej go usunąć. Sprawdź jak upiec chleb w domu.
- Dodanie odrobiny poprzedniego zakwasu jako startera także przyspiesza proces fermentacji.
- Dodaję czasem także czosnek w główce – tylko myję go i przekrawam na pół.
- Istnieją szkoły dodawania do zakwasu soli lub przypraw typu: listek laurowy, tymianek, ziele angielskie. Ja dodaję tylko czosnek.
- Picia zakwasu powinny unikać osoby cierpiące na reumatyzm, schorzenia nerek i diabetycy.
- Mieszać zakwas na barszcz czy nie mieszać? Różne są zdania na ten temat. Ponieważ kiszę zakwas przez cały rok „na okrągło”, robiłam różne próby. Mieszałam kilka razy dziennie, raz dziennie, w ogóle nie mieszałam… I powiem, że nie ma rady. W każdym z tych przypadków może wystąpić pleśń, jeśli była na buraku. Więc jeśli zauważysz maleńką plamkę pleśni na buraki – wyrzuć go!
Ciekawostka
Ponieważ fermentację rozpoczynają bakterie, które przedostają się do kiszonki z powietrza, zakwas zrobiony w różnych miejscach na świecie wychodzi nieco inny.
Klikając na poniższe zdjęcie znajdziesz przepis na sok z buraka z dodatkami.
Poszukuje innego pomysłu na buraczki lub coś innego? Sprawdź co dla Ciebie przygotowałam:
Buraki kiszone oraz sok (kwas) z buraka dla zdrowia
Pasztet z pieczonych buraków i fasoli
Wolisz wypić sam zakwas czy przygotować barszcz czerwony?
Jestem bardzo ciekawa Twojego zdania oraz opinii na temat przepisu. Napisz w komentarzu!
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!