Surówka z kiszonych buraków
Surówka z kiszonych buraków stosunkowo od niedawno zawitała do mojej kuchni. W czasie wakacyjnych wojaży w Słowacji wiosną tego roku, zostałam poczęstowana surówkami z buraków o bardzo ciekawym smaku. Okazało się, że gospodarze domu, którzy mnie ugościli, przygotowują je z kiszonych buraków.
I co ciekawe, nie jest to danie bardzo popularne w miejscu, gdzie mieszkają. Zapewne jednak za sprawą pochodzenia poprzednich pokoleń – w rodzinie są korzenie zarówno słowackie, jak i niemieckie i gruzińskie, smaki i przepisy ulegały modyfikacji.
Kiszę buraki według tego przepisu Buraki kiszone lub używam buraków ukiszonych z zakwasu buraczanego i wykorzystuję ukoszone buraki do sałatki.
A tak na marginesie. Jeśli nie zużyję wszystkich buraków do surówki, to resztą dodaję do wywaru do barszczu. Zarówno zwykłego, czystego jak i ukraińskiego. Buraczki można zetrzeć na tarce lub zblendować w blenderze. W tym drugim przypadku trzeba jednak uważać, żeby nie zmiksować składników na papkę.
W przepisie podałam – bo tak najczęściej przygotowuję – cebulę lekko podsmażoną. Natomiast można przyśpieszyć zrobienie sałatki i nadać jej nieco innego smaku, jeśli cebulę drobno pokroimy i tylko sparzymy na sicie, żeby osłabić nieco jej ostry smak. W takim wydaniu surówka jest nieco ostrzejsza, równie dobra.
Surówka z kiszonych buraków
Składniki dania: Surówka z kiszonych buraków
- kilka kiszonych buraków z zakwasu na barszcz
- 1 jabłko – jeśli ekologiczne, to ze skórką
- 1 duża czerwona lub zwykła cebula
- ząbek lub dwa ukiszonego czosnku
- sól i pieprz do smaku
- 3 łyżki dobrej oliwy
Przygotowanie dania: Surówka z kiszonych buraków
- Buraki i jabłka zetrzeć na tarce na grubych oczkach.
- Czosnek drobno pokroić.
- Cebulę obrać, pokroić w kostkę i lekko podsmażyć na łyżce oliwy.
- Do buraków z jabłkiem dodać cebulę i czosnek, posolić i popieprzyć, wymieszać.
- Zostawić na trochę, żeby smaki połączyły się.
Wskazówka
- Poniżej link do innego, równie ciekawego dania z buraków kiszonych: Surówka – carpaccio z kiszonych buraków. To danie jest o tyle ciekawe, że dzięki dodatkom sera, sałat i kiełków lub lekko podsmażonym ziarnom słonecznika lub orzecha włoskiego, może być także doskonałym pomysłem na drugie śniadanie lub lunch.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Dzień dobry, właśnie zlalam zakwas z buraków i zastanawiałam się co zrobić z burakami. Też przyszła mi do głowy surówka, więc rozdrobniona je. Nie wiem tylko jak długo można je trzymać w lodówce tak na sucho, bo na raz wszystkich nie zjemy. Czy może zalać je jeszcze wodą z solą? Wdzięczna będę za podpowiedź.?
Pozdrawiam. Ania
Witaj, nigdy nie zalewałam wodą drugi raz. Jeśli masz za dużo buraczków, do ugotuj barszcz ze świeżych buraków i pod koniec gotowania dodaj te ukiszone. Oddadzą to co dobre do zupy i zakwaszą ją. pozdrawiam dana
Ja zamrażam ukiszone plasterki buraka, potem dodaje do barszczu
Witam, świetny pomysł, wart zapamiętania 🙂 pozdrawiam Cię moja imienniczko 🙂 dana
Lubie Twoje przepisy ale z prawdziwą przyjemnością czytam także opisy do nich – zawsze coś ciekawego się dowiem.
Taki komentarz dodają mi skrzydeł 🙂 Bardzo dziękuję pozdrawiam dana
zrobiłam tą surówkę, jest bardzo dobra 🙂 dorzuciłam jeszcze prażony słonecznik, fajnie smakuje 😛 🙂
Witaj, bardzo dziękuję za komentarz i inspirację dla mnie i czytelników. Też dodam 🙂 I o to właśnie „chodzi” w przepisach, żeby były inspiracją, bazą wyjściową do tworzenia sowich smaków. Dana