Gęś pieczona w piekarniku z nadzieniem z jabłek
Tradycyjny przepis na gęś pieczoną w całości w piekarniku z nadzieniem z jabłka. Gęś pieczona jest idealnym daniem na rodzinny czy świąteczny obiad. W mojej rodzinie przepis na pieczenie gęsi babcia miała zapisany w swoim zeszycie kucharskim i według niego przyrządzona gęś najbardziej mi smakuje.
Żadnych zmieniających smak dodatków – tylko sól, pieprz, majeranek i jabłko. Przyprawy te wyostrzają i podkreślają smak gęsiny.
Gęś pieczona w całości w piekarniku najbardziej smakuje mojej rodzinie. Jedynie co odcinam to skrzydła, które wraz z szyją lądują w rosole z gęsi.
Do upieczenia gęsi będziesz potrzebować dużego szklanego, żaroodpornego naczynia lub brytfanny.
Oprócz przepisu, podpowiem Ci jak upiec gęś w piekarniku, by była soczysta, miękka i nie była sucha.
Gęś pieczona w piekarniku z termoobiegiem z jabłkiem – przepis:
1. Gęś pieczona w piekarniku – składniki:
- 1 gęś (świeża lub mrożona) wypatroszona ( z reguły około 4 – 4,5 kg)
- 1 duże jabłko
- sól – 1 kopiasta łyżka
- świeżo zmielony pieprz – 2 łyżki
- przyprawy do gęsi: majeranek 3 łyżki i suszony tymianek – 1 łyżeczka
- 1 szklanka wytrawnego wina (opcjonalnie, żeby zrobić sos)
- 2 łyżki mąki
2. Gęś pieczona w piekarniku – przygotowanie dania krok po kroku:
- Zamrożoną gęś rozmrozić – najlepiej w lodówce, wtedy rozmrażanie trwa nawet 2 dni. Ewentualnie można rozmrozić w temperaturze pokojowej – rozmrozi się w ciągu nocy.
- Spod skóry gęsi wyciągnąć tłuszcz i zrobić z niego zdrowy gęsi smalec. Sprawdź przepis na gęsi smalec
- Gęsią, szyję i podroby (ja także odkrawam skrzydła) wykorzystać do ugotowania rosołu drobiowego.
- Gęś natrzeć solą, pieprzem i ziołami. Ziołami, solą i pieprzem od środka, od zewnątrz solą i pieprzem.
- Do środka włożyć pokrojone jabłko.
- Zostawić na kilka godzin (lepiej) lub od razu piec (też będzie dobra).
- Piekarnik nagrzać do temperatury około 230 – 240 °C.
- Do nagrzanego piekarnika włożyć gęś na około 15 minut, żeby gęś się zrumieniła.
- Potem obniżyć temperaturę do 175 – 180 st. C. i piec tyle godzin, ile kilogramów waży gęś.
- Piec pod przykryciem – jeśli nie mamy gęsiarki lub brytfanny, gęś przykryć folią aluminiową.
- Po około 1,5 godzinie otworzyć piekarnik i polać mięso wytworzonym sosem. I tak jeszcze kilka razy, ale generalnie robimy to jak najszybciej, aby nie trzymać piekarnika długo otwartego. Możemy raz gęś przewrócić – niektóre piekarniki nie pieką równomiernie.
- Po upieczeniu, gęś wyjąć z piekarnika, pozostawić na chwilę na półmisku, pokroić i podawać.
- W czasie pieczenia wytworzy się sporo sosu – to 100 procentowy tłuszcz z gęsi z przyprawami. NIE WYRZUCAĆ – przelać do pojemnika lub woreczka (np. na mrożonki), zamrozić i używać do pieczenia, zaprawiania zup w zimie. Więcej o bardzo zdrowym smalcu i tłuszczu gęsim przeczytasz TUTAJ.
- Upieczona gęś świetnie komponuje się z sałatką z ziemniaków i kapusty kiszonej, albo z śląskimi kluskami ( obowiązkowo z dziurką, w którą kapiemy sos), modrą kapustą i buraczkami na ostro.
- Lubię też smak gęsi w połączeniu z sosem z czerwonego wina.
3. Sos z czerwonego wina do gęsi – przygotowanie dodatku:
- Zlać trochę tłuszczu spod gęsi na patelnię, koniecznie z jego gęściejszą częścią.
- Dodać 2 łyżki mąki i 2 szklanki wytrawnego, czerwonego wina.Wymieszać.
- Gotować na małym ogniu i mieszać od czasu do czasu. Sos musi odparować i zgęstnieć. Przelać do sosjerki.
Wskazówki i podpowiedzi dotyczące pieczenia:
- Nie należy gęsi nacierać ziołami z wierzchu, ponieważ w czasie pieczenia zioła spalą się i nadadzą jej goryczkowy posmak. Dla najlepszego aromatu i smaku gęś nacieramy ziołami od środka.
- Jak długo piec gęś w piekarniku? Generalna zasada pieczenia gęsi jest taka: od 45 minut do 1 godziny na każdy kilogram gęsi. Jednak trzeba kontrolować stopień wysmażenia: nieco krócej będzie smażyła się gęsina z farmy, a na pewno dłużej wiejska gęś, biegająca po podwórku.
- Gęsi podczas pieczenia w piekarniku nie nakłuwamy – powoduje to wyciekanie soków i tym samym wysuszanie mięsa
Zobacz inne przepisy z gęsiną!
Jeżeli chcesz zasmakować w innych, tradycyjnych i przepysznych potrawach z gęsią w roli głównej – sprawdź te przepisy:
Sałatka z gęsią, rukolą i gruszką
Gęś pieczona w niskiej temperaturze
Podziel się swoimi wrażeniami z pieczenia gęsi! Zostaw komentarz!
Upiekłaś swoją gęś według tego przepisu? Jak Ci wyszła? Napisz w komentarzu, jestem bardzo ciekawa :)!
fatalny przepis ! Szkoda gęsi! Otóż po upieczeniu gęsi wg tego przepisu mam następujące uwagi : – bzdurą jest wstępne pieczenie w temperaturze 230-240 st itd ! Składniki też do korekty !\A więc : – gęś około 4-4,5 kg – 3 duże jabłka (renety) – 2 łyżki soli – 3 łyżki pieprzu – 5 łyżek majeranku – 1 łyżeczka tymianku Po natarciu przyprawami wg autora, gęś w brytwannie wkladamy do piekarnika nagrzanego do 160 st i pieczemy przez 4,5 – 5 godz. 20 minut przed końcem pieczenia , odkrywamy pokrywę gęsiarki i pieczemy gęś w temp. 200 st ! p.s.… Czytaj więcej »
Witaj,
ilość przypraw i jabłek podałam według smaków, które są optymalne i lubimy w naszej kuchni. Jeśli ktoś ma ochotę innego doprawienia – na przykład bardziej słono, ostro czy więcej aromatu z jabłek – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzmocnić smak.
Jeśli gęś była nie dopieczona w środku, to znaczy, że była pieczona zbyt krótko.
Gęś podsmażam krótko w wysokiej temperaturze, aby zamknąć jego pory – podczas dalszego pieczenia soki nie wyciekną zewnątrz, tylko pozostają wewnątrz gęsi.
Powodzenia w następnym pieczeniu gęsi.
pozdrawiam dana
A gdzie tymianek podany w przepisie?
Witaj, w punkcie 4.Gęś natrzeć pieprzem, solą i ziołami – wewnątrz i na zewnątrz,… 🙂 Smacznej gęsiny 🙂
a po co tyle jabłek?
Witaj w przepisie jest jedno jabłko 🙂 … dla smaczności 🙂
Przepis jest Fenomenalny!!!
Złej baletnicy ………….
Piekłam 3 razy i Wszyscy się zachwycali Gęsiną. Mięsko rozpływało się w ustach.
Mięciutkie ,delikatne, soczyste!!!
Pyszne!!!
Witam,bardzo dziękuję za komentarz i cieszę się, że gęś „wyszła”znakomita! Ja bardzo rzadko jadam mięso, ale właśnie gęsina jest moją specjalnością. pozdrawiam i dziękuję za zaglądanie na mojego bloga dana
Gąska Upieczona i zjedzona🥰
Kupiłam 5kg gęś i piekłam i zrobiłam wszystko jak w przepisie ( jedynie co dałam więcej soli gdy ją nacierałam przyprawami) Piekłam 20min w 230°później 3godz i 20 min w 175°. Gąska Pyszna- rozpływała się w ustach. Dziękuję Bardzo za Przepis. Polecam!!!😘😘😘
Cieszę się 😀,że miałam maleńki wkład w Twoje udane smakowo święta 🎄🎄🎄🎄
Czy można do tego upieczenia kupić taką gęś z marketu? Czy gdzieś indziej szukac? A jak tak do gdzie gęś kupić najlepiej?
Tak, ale zawsze lepiej taką, która swobodnie biega po polach :). A gdzie kupić? Poszukać na wsi – popytać kto i gdzie hoduje gęsi. Ja tak kupuję. pozdrawiam dana
Witam, może głupie pytanie, ale co tam 😉 , czy zdejmujemy cała skórę z gęsi?
Pozdrawiam
Witaj, pytanie wcale nie jest głupie.Obróbka gęsi nie jest co prawda trudna, ale jak robi się ją pierwszy raz, to może wydawać się trudna. Nie ściągam skóry z gęsi, piekę ją razem z gęsią. Zastanawiałam się, skąd u Ciebie takie pytanie i chyba wiem. Napisałam „Spod skóry gęsi wyciągnąć tłuszcz i zrobić z niego zdrowy smalec z gęsi”. Ale to znaczy, tylko z tych miejsc, w których tłuszczu gęsiego jest sporo wyciągamy spod skóry, ale skóry nie usuwamy.Mam nadzieję, że w miarę jasno wyjaśniłam. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości – pytaj śmiało. Pozdrawiam i pysznej gęsiny życzę. dana
przepraszam ale pierwszy raz zabieram się za gęś z wolnego podwórka,którą dostałam od córki teściów ,szkoda mi jej strasznie ,ale cóż rolnicy podchodzą inaczej do tych stworzeń/ja bym jej nigdy krzywdy nie zrobiła i pewnie u mnie by sobie do dziś chodziła po ogrodzie i też rzadko jadam mięso z tego właśnie powodu/,ale jest i muszę a raczej powinnam ją upiec na obiad świąteczny.Cały czas czytając komentarze nie mogę pojąć jak usunąć ten tłuszcz spod skóry?
Witaj, postaram się wytłumaczyć:). Nie usuwasz całego tłuszczu spod skóry, a tylko z miejsc, które są łatwo dostępne, czyli jakby z brzegu skóry – tam zreszta tego tłuszczu jest najwięcej, co zresztą sama zobaczysz – takie jakby spore kawałki tłuszczu. Ale tak w ogóle to nie musisz tego tłuszczu usuwać, tylko upiec go razem z gęsią. Ja go usuwam, bo później korzystam z tego smalcu gęsiego.A problem z jadaniem mięsa rozumiem – sama jadam bardzo rzadko – na blogu z mięsem mam niewiele przepisów, jednak gęsinę lubię. pozdrawiam serdecznie i zyczę pysznej gęsi i udanych Świąt. dana
Pięknie dziękuję za odpowiedź, biorę się do roboty 😉 . Spokojnych Świąt 🌲 🌠
Bardzo dziekuje za przepis. Robiłam wszystko według wskazówek i wyszła WYŚMIENITA !!! A robiłam pierwszy raz w życiu 😬
Pozdrawiam
Witam, bardzo się cieszę 🙂 dana
Ja również robiłam rok temu po raz pierwszy i wyszła przedsmaczna 😋 córka z mężem zażyczyli sobie w tym roku. Zaraz zabieram się do pracy 😉
Witaj, bardzo się cieszę, że gęś wg mojego przepisu wyszła Wam smakowita i życzę smacznej następnej. Zachęcam Cię także do zrobienia
gęsi wg tego przepisu – także jest znakomita: https://jawagabunda.pl/przepisy/ges-pieczona-w-niskiej-temperaturze/.
pozdrawiam dana
Super! Ja w przeciągu roku już kilka razy robiłam
Witam, czyli rozumiem, że też jesteś – jak ja _ fanką gęsiny 🙂 Pozdrawiam i zapraszam do poszukiwań także innych przepisów na moim blogu. Dzięki, że ze mną jestes 🙂 pozdrawiam dana
Wspaniały przepis. Dziękuję! Smaluszek również zrobiłam, genialny!
Witaj, bardzo się cieszę, że smakowała Ci gęś przygotawana wg przepisu z mojego bloga. Ach, smalec gęsi tez uwielbiam! pozdrawiam dana
Ale ja przepraszam bardzo, w tym przepisie jest karygodny błąd, otóż zostało napisane „biegająca po podwórku” a moje Gąski człapią dostojnie.
Dziękuję za uwagę i życzę dobrego roku 2022
Witaj, dziękuję za przemiły komentarz dotyczący gęsi :). Jakoś gęsi bardziej kojarzą mi się z biegającymi.U mojej babci na podwórku był „szalejący” gąsior przed którym nieraz uciekałam.Również zyczę Ci dobrego Nowego Roku. Pozdrawiam dana
Witam,
czy można użyć rękawa do pieczenia czy lepiej nie?
W tym roku po raz pierwszy robię gęś na Święta
Witaj, jeśli zmieścisz gęś do rękawa to możesz upiec w nim gęś.Nie wspominam w przepisie o rękawie, bo generalnie nie jestem zwolennikiem pieczenie w folii.Ale wiadomo, jeśli nie mamy brytfanki – a trudno, żeby kupować na pojedyncze pieczenie gęsi, to folia może być dobrą alternatywą. Tylko sprawdź do jakiej temperatury może być użyta folia. pozdrawiam i życzę smacznej gęsi – daj znać, czy jak smakuje 🙂