Nalewka świąteczna wieloowocowa – przygotowana na spirytusie
Nalewka świąteczna na spirytusie przyrządzona z suszonych owoców nieodmiennie kojarzy się ze smakiem Świąt.
Przygotowana najpóźniej w listopadzie, zdąży przegryźć się do końca grudnia, a przy okazji wizualnie będzie wprowadzała nas w świąteczny nastrój.
Nalewka na Boże Narodzenie, wlana do małej buteleczki opatrzonej stosowną etykietką, jest świetnym, drobnym świątecznym upominkiem dla przyjaciółki, miłej sąsiadki, ulubionej cioci …
Wręczona w towarzystwie mandarynki naszpikowanej goździkami i korzennego ciasteczka, także obdarowanych wprowadzi w dobry nastrój.
Kiedyś robiłam nalewkę świąteczną z mniejszej ilości – ale uwierzcie, nie ma to sensu. Nieco alkoholu zostaje wchłonięte przez owoce, a poczęstowane osoby jak już w niej zasmakują…
Kompozycje owoców i ich proporcje można tworzyć dowolnie, szukając swojego smaku. Nie dodaję cukru, ani miodu bowiem – bowiem jak dla mnie – wystarczy słodyczy wyciągniętej z owoców.
Dla lubiących naprawdę mocno słodkie naleweczki, proponuję dodawać miód lub cukier stopniowo – dodać i spróbować po kilku dniach, żeby nie wyprodukować mocno słodkiego „ulepka”. I nie próbować za dużo, bo nie będzie czym częstować:).
Ale zaglądać jak najbardziej – cieszy oko…
Nalewka Bożonarodzeniowa: przepis
Nalewka świąteczna wieloowocowa na spirytusie: składniki
- 1 litra litr wódki 40 %
- 200 ml spirytusu 96 %
- 20 dkg suszonej żurawiny
- 10 dkg suszonej moreli
- 10 dkg suszonych daktyli – w całości
- 10 dkg fig
- 10 dkg suszonej śliwki
- 10 dkg rodzynek
- 10 dkg orzechów włoskich
- 15 dkg migdałów
- 2 pomarańcze ( lub 4 mandarynki) – ekologiczne – pokrojona w plastry razem ze skórką*
- kawałek imbiru – dla ostrości
- laska cynamonu – niezbyt duża
- suszona skórka z pomarańczy lub cytryny
- 6 goździków
- 2 anyżki, 2 ziarna kardamonu – opcjonalnie, ale warto dorzucić
Jak przygotować: Nalewka świąteczna wieloowocowa na spirytusie
- Przygotować odpowiednio duży słój, który można będzie szczelnie zamknąć.
- Do słoja włożyć przygotowane składniki.
- Zalać wódką i spirytusem.
- Odstawić na kilka tygodni: 6 – 8 najlepiej w ciemnym miejscu.
- Od czasu do czasu można nalewkę przemieszać.
- Po 6 – 8 tygodniach nalewkę przefiltrować, a owoce bardzo dokładnie odcisnąć. Najpierw przez gazę – żeby zatrzymać grubszy osad, a następnie przez papier kuchenny ( który można położyć na zwykłe sitko) albo filtr do kawy.
- Przelać do butelek i zamknąć.
- Nalewka jest gotowa do spożycia od razu, ale można ją „leżakować” – nabiera wyrazistości i aromatu.
Wskazówki:
- Można dać nieco więcej alkoholu, wtedy nalewka będzie co prawda nieco mniej „gęsta”, ale równie dobra. Tak zrobiłam w 2018 roku, dodając również sporą łychę akacjowego miodu.
- Mandarynki mam z własnej uprawy w donicy. Więc używam ich ze skórkami bez obaw. Jeśli natomiast używamy pomarańczy czy mandarynki ze sklepu, to koniecznie kupmy ekologiczne, nie pryskane. Można także dorzucić więcej skórki suszonej.
- Pomarańcze, mandarynki i skórki dobrze jest dać na spód – żeby nie pływały po powierzchni.
- Owoce pozostałe z nalewki można zostawić jako dodatek do ciast lub deserów albo przepuścić je przez wyciskarkę do soku i wycisnąć z nich, to co najlepsze. Nalewka zmętnieje wtedy nieco, ale jeszcze bardziej zyska na smaku i aromacie. Można wyciśniętą część wlać do osobnej butelki i nawet jeszcze dolać do niej nieco alkoholu, bowiem może być zbyt esencjonalna. Trzeba próbować i szukać swojego smaku i ostrości – przepis to tylko sugestia na początek:).
Poznaj inne przepisy jak przygotować pyszne nalewki:
Nalewka z pigwy (pigwowca) – dwa przepisy
Nalewka z kwiatów czarnego bzu
Nalewka imibirowo – żurawinowa
Nalewka z pigwy (pigwowca), cytryny i miodu
Nalewka z czereśni na spirytusie – dwa przepisu
Ratafia – nalewka wieloowocowa
Masz pytania co do procesu jak przygotować wigilijną, świąteczną nalewkę?
Nalewka świąteczna z pomarańczą i daktylami jest cudownym uzupełnieniem bożonarodzeniowego stołu. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie tej lub innej nalewki – daj znać w komentarzu 🙂 Sprawdź też wspaniałe przepisy świąteczne.
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
Czy daktyle mogą być drylowane? Mam awersję do takich w całości, po tym jak kiedyś dostałam daktyle z pestkami i robakami…
Witaj, oczywiście możesz użyć daktyli bez pestek do zrobienia nalewki bożonarodzeniowej. A to ciekawe, że robale w daktylach – warto sprawdzać zatem. pozdrawiam dana
Autentycznie! Mąż jadl w całości i wyciagał pestki,a ja chcialam najpierw wyciągnąć pestkę, no i mam awersję do daktyli 🙂
To przestroga dla wielbicieli daktyli. Wiesz, w sumie nie musisz dawać daktyli w ogóle – też nalewka bożonarodzeniowa będzie dobra, po prostu o nieco innym smaku. dana
Figi powinny być świeże czy suszone?
Witaj, ja dodaję do nalewki Bożonarodzeniowej suszone owoce, dlatego nalewka ma później niepowtarzalny smak:) pozdrawiam dana