Tureckie kiszonki – kiszone warzywa w occie owocowym
Tureckie kiszonki czyli kiszone warzywa w occie owocowym – tak je nazwałam, dla odróżnienia od kiszonych „polską metodą” warzyw. Bo też sposób kiszenia i tym samym końcowy smak, są nieco inne.
Nazwa oczywiście sugeruje, gdzie miałam sposobność je spróbować. A zasmakowałam w tureckich kiszonkach w czasie tegorocznych wakacji, gdy łapiąc końcówkę lata wczesną jesienią pojechałam do tureckiego Belek.
W czasie wcześniejszych moich podróży do Turcji jakoś nie spotkałam się z kiszonkami. Zapewne były, tylko ja ich nie zauważyłam. Bo kiszonki na tureckim stole są obowiązkowe, niczym chałwa i faszerowane warzywa.
Więcej o tureckich kulinariach i w ogóle przyjaznych klimatach przeczytasz w artykule – Siedem przykładów słodkiego nicnierobienia na jesiennych, słonecznych wakacjach w Turcji
W Turcji kiszą wszystko – przynajmniej takie mam wrażenie. Począwszy od znanych mi warzyw, jak kapusty, buraczki, cukinia, marchew, czosnek po nieznane mi odmiany – chyba cukinii? Teraz warzywa kiszone jak w Turcji mogą zagościć na Twoim stole.
Jak ukisić warzywa w occie?
Sposób kiszenia jest jeden: ocet owocowy i woda z solą. Plus przyprawy. Kapusty jednak nie szatkują, lecz rwą lub siekają na kawałki i do słoja. Kiszonki lądują w dużych słojach i świetnie się w nich prezentują. Kisząc warzywa, często robią mieszanki jasnych warzyw (kapusta, kabaczki, ogórki, marchew, seler) i barwiących ( czerwona kapusta, buraczki). Lub po prostu kiszą solo jeden rodzaj warzywa. Sprawdź przepis na ocet owocowy.
Przepis dostałam w „drodze wywiadów” w czasie wakacji, ale zamieszczam go dopiero po przetestowaniu. Dobre! Smak taki, jak w macierzystym kraju.
Kapustę zrobiłam obydwoma metodami: zakisiłam zarówno świeżą, jak i sparzoną. Ależ mnie zadziwił smak końcowy: taki sam. Więc na przyszłość będę kisić bez uprzedniego sparzenia wrzątkiem.
Do kiszenia dodałam marchewkę – i droga eksperymentu, że jak wszystko, to wszystko – kalarepę. Polecam – pyszna, chrupiąca lekko szczypiąca w język kiszonka.
Do kiszenia dodałam papryczkę chilli, kilka ząbków czosnku i listek laurowy.
Kiszone warzywa po turecku – torshi: przepis
- świeże, nieuszkodzone warzywa: kapusta, papryka, seler, buraki czerwone, brokuł, czosnek, marchew i inne …
- ocet owocowy: jabłkowy, winny w proporcji: pół szklanki octu ( 6% ) na jeden litr wody. Sprawdź przepis na ocet jabłkowy
- 2 łyżki grubej soli
- 4 ząbki czosnku
- liść laurowy
- kilka sztuk ciecierzyca (cieciorka) – opcjonalnie, wspomaga proces kiszenia
- inne ulubione przyprawy: koper (baldach), kmin, ostra papryczka, zioła
Kiszone warzywa po turecku – torshi: jak ukisić
- Większe warzywa pokroić na kawałki. Z papryki usunąć ziarna, seler obrać, buraczki można zostawić w skórce, tylko porządnie wyszorować. Kapustę pokroić na kawałki. Czosnek obrać z łusek. Na cukinii zostawić skórkę. Marchewkę wyszorować.
- Warzywa ułożyć w słoju i zalać przygotowaną zalewą. Dodać przyprawy.
- Zwrócić uwagę, aby wszystkie warzywa były przykryte zalewą.
- Zostawić w ciepłym miejscu na około 2 tygodnie do zakiszenia. Później można przenieść w chłodniejsze miejsce.
- Kapusta biała – podano mi 2 sposoby kiszenia. Pierwszy: kapustę należy sparzyć i wystudzić przed włożeniem do słoja, drugi: włożyć świeżą.
Czy zalewę trzeba zagotować?
Woda, a właściwie jej jakość, jest bardzo istotna – jak zresztą dodawana do wszystkich kiszonek. Otóż, jeśli dysponujemy dobrą, niechlorowaną wodą, nie musimy jej zagotowywać.
Czy wlewamy przestudzoną zalewę?
Tak, zalewa powinna być w pokojowej temperaturze. Jeśli wcześniej zagotowaliśmy ją, to zostawmy aż się przestudzi.
Ocet jabłkowy dodać do ciepłej wody, czy też go gotować w zalewie?
Ocet owocowy łączymy z wodą tuż przed zalaniem warzyw. Nie gotujemy go, anie nie podgrzewamy.
Podpowiem Ci jak zrobić inne kiszonki:
Torshi – warzywa kiszone w occie po turecku
Kiszone buraki i sok (kwas) z kiszonego buraka
Kiszonki – wszystkie przepisy w jednym miejscu
Warzywa kiszone w Turcji są naprawdę pyszne! Daj znać w komentarzu czy Tobie również smakowało!
Przygotowałaś turecką kiszonkę według przepisu – podziel się swoimi wrażeniami 🙂
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach!
Wypełnij formularz, zapisz się na listę, a otrzymasz regularnie informacje o nowych przepisach i relacjach z podróży!
fajne ale to są warzywa w occie, to nie ma nic wspólnego z kiszeniem bo ocet w tym stężeniu nie dopuści do fermentacji
Witam, w taki sposób kiszą warzywa Turcy. Niewielkie stężenie octu owocowego daje początek kiszeniu. Smak jest nieco inny niż naszych kiszonek, jednak nie trzeba – a nawet nie należy ich – pasteryzować, żeby można je było przechować przez kilka miesięcy. Robię w ten sposób kiszonki od kilku lat i polecam. Pyszne i zdrowe? pozdrawiam dana
Zrobiłem kalafior
Smacznego życzę 🙂 pozdrawiam dana
Pyszne zrobiłem drugi raz. A seler rewelacja
Dziękuję za komentarz cieszę, że kiszonka zasmakowała 🙂 pozdrawiam dana
Na moim fanpage`u Bożena S. wpisała następujący komentarz – za który bardzo dziękuję: „Takie kiszonki nazywają się torshi, takie same spożywa się w Tunezji , Azerbajdżanie, Armenii a przede wszystkim Iranie- to państwo słynie z niezliczonych odmian torshi.”
Brzmi bardzo ciekawie… jak się różni smak od naszych klasycznych kiszonek typu ogórki czy kapusta? Mniej kwaśny i słony? Są słodkawe?
Witaj, zależy co wrzucić – trzeba eksperymentować. Ale generalnie jest bardziej ostry – ni to kiszone, ni to w occie owocowym :). Inne, warte spróbowania. Zachęcam dana
Ciekawa jestem smaku, z octem jabłkowym własnej roboty to może zdrowe, spróbuję w małym słoiku. Dzięki za przepis.
witam, mam nadzieję, że Ci smakują. pozdrawiam dana
Mam pytanie : czy wodę z octem i solą przed zalaniem warzyw zagotujemy?
Witaj, ja nie zagotowuję, tylko mieszam składniki 🙂 pozdrawiam serdecznie i smacznego 🙂
Witaj, znajoma Ukrainka też nauczyła mnie tak kisić, w mojej opinii- zupełnie nowa przestrzeń smakowa, a zakwas jest rewelacyjny!!; serdeczności
Witam, bardzo dziękuję za komentarz i tym samym propagowanie zdrowych produktów 🙂 dana
Witam, czy tą zalewę trzeba zagotować?Zalewać przestudzoną?Ocet jabłkowy dodać do ciepłej wody, czy też go gotować w zalewie?
Proszę o dokładny opis tego procesu kiszenia.
Dziękuję z góry i pozdrawiam
Lidia
Witam, dziękuję za komentarz, który i dla mnie okazał się pomocny 🙂 – uzupełniłam dzięki niemu przepis. Czy zalewę trzeba zagotować? Woda, a właściwie jej jakość, jest bardzo istotna – jak zresztą dodawana do wszystkich kiszonek. Otóż, jeśli dysponujemy dobrą, niechlorowaną wodą, nie musimy jej zagotowywać. Czy wlewamy przestudzoną zalewę? Tak, zalewa powinna być w pokojowej temperaturze. Jeśli wcześniej zagotowaliśmy ją, to zostawmy aż się przestudzi. Ocet jabłkowy dodać do ciepłej wody, czy też go gotować w zalewie? Ocet owocowy łączymy z wodą tuż przed zalaniem warzyw. Nie gotujemy go, anie nie podgrzewamy. pozdrawiam serdecznie i życzę udanych eksperymentów z… Czytaj więcej »
Czy mogę użyć dowolnego octu owocowego? Np. z winogron, malin itp.?
Witaj, a dlaczego nie? Co najwyżej kiszonka będzie miała inny, zapewne jeszcze ciekawsze aromat.Z malinowym to pewnie będzie super! Ja mam zwykle niezbyt dużo malinowego octu, ale może w przyszłym roku zrobię więcej i też spróbuję z malinowym. Podziel się w komentarzu jak „wyszła” Ci Twoja kiszonka. pozdrawiam dana
Coś więcej o tej ciecierzycy?
Kiszona pyszna, gotowaną używam do sałatek i jako dodatek do zup (np.zupy pomidorowej ugotowanej według tego przepisuhttps://jawagabunda.pl/przepisy/zupa-pomidorowa-w-kilku-odslonach/.
Ale podsunąłeś mi dobry pomysł. Muszę dokładnie opisać ciecierzycę na stronie (tak jak opisałam soczewice).Jak gotować ciecierzyce, jakie ciecierzyca właściwości posiada i wrzucić więcej przepisów z ciecierzycą bo w mojej kuchni gości często. pozdrawiam serdecznie i zapraszam do zaglądania na mój blog
Chciałabym doprecyzować, składniki, które podałaś są na 1 litr wody, czyli pół szklanki octu 6%-owego, 2 łyżki grubej soli, 4 ząbki czosnku itd.?
Witaj, dokładnie tak :). Smacznych kiszonek życzę dana